10 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë i vetmi që partia e tij ia prezanton presidentit Hashim Thaçi.

“Takimet e tilla dhe iniciativa e presidentit me partitë nuk gjejnë masë kushtetuese në këtë kohë. Duke pasë parasysh edhe praktikat e mëhershme dhe rastet në të kaluaren dhe duke pasë parasysh edhe nenet e kushteuese ku thuhet se pas mocionit të një qeverie edhe Kuvendi duhet të shkojë në zgjedhje. Në takimin Kurti-Thaçi, temë ka qenë ritheksimi i kësaj domosdoshmërie”.

“Albin Kurti dhe Vetëvendosje nuk e deshën punën të vije deri këtu. Nuk deshëm që vendi të shkojë në një situatë emergjente në këtë situatë. Nuk e kuptuam urgjencën se spe duhej të bënte në një situatë të tillë të bëhej rrëzimi i Qeverisë. Në kohën kur qytetarët rrezikohen me jetë na doli sedra e një individi – Agim Veliu – më e rëndësishme se jeta e qytetarëve. Është për keqardhje”.

“Presidenti duhet të shfrytëzojë të gjitha të drejtat kushtetuese dhe të caktojë datën e zgjedhjeve pas pandemisë. Për shkak të pandemisë duhet të ketë një qeveri kujdestare. Vendi duhet të shkojë në zgjedhje pas asnjë opsion tjetër”.

“Ne e dimë që ka përpjekje për uzurpim nga partitë që po i frikësohen Vetëvendosjes dhe rritjes enorme. Por, nuk duhet të jetë frika nga humbja shkas për shkeljen e dispozitave kushtetuese. Duhet të përgatitemi për zgjedhje menjëherë pas pandemisë”.

Deputeti i VV-së tha se qytetarët tashmë janë dëshmitarë të vendosjes së një standardi të vendimeve që shkojnë kryekëput në interes të qytetarëve.

“Këto ditë ishin të mjaftueshme që t’i futet frika partive tjera. Kurti ka treguar shembull për këto 50 ditë. Ishte një shkëndijë e vogël e asaj që do të sillte në të ardhmen”.

Abrashi në Rubikon gjithashtu ka folur edhe për implementimin e reciprocitetit duke e cilësuar si dëshmi që partia e tij e respekton kontratën e bërë me qytetarët.

“Heqja e taksës dhe implementimi i parimit të reciprocitetit ka qenë një premtim i Vetëvendosjes që pavarësisht pengesave që ka pasë gjatë këtyre ditëve është zbatuar. Kjo është dëshmi që kryeministri në detyrë Albin Kurti dhe Vetëvendosja, fjalët e dhëna i kanë kontratë. Kemi vepruar karshi programit tonë qeverisës, premtimeve elektorale dhe karshi vizionit se si e shohim marrëdhëniet ndërshtetërore me një shtet që s’na do të mirën”.

“Ne nuk kemi besuar asnjëherë të politikat tarifore dhe rrjedhimisht nuk ka pasë asnjë obligim që ta respektojmë një vendim që nuk e besojmë. S’ka pasë nevojë të kapitalizohet diçka apo të nxirret një dobi nga heqja e taksës. Heqja e taksës dhe zbatimi i reciprocitetit janë procese mjaft të ndjeshme dhe serioze”.

Për këtë arsye, Abrashi tha se Qeveria Kurti ka bërë analiza profesionale për të gjitha të mirat dhe të këqijat që solli taksa e vendosur nga Qeveria Haradinaj.

“Kurti bashkë me stafin profesional, ekspertë të ndryshëm kanë bërë analiza të detajuara se çfarë efekti ka sjellë taksa, të mirat dhe disavazntazhet e saj. Cilat janë masat që Serbia i përdorë kundër Kosovës dhe barrierat e saj?”.

“Këtu s’kemi të bëjmë me vepra aventuriere kur kjo çështje zgjidhet me një gjë kaq të thjeshtë. Njëherë e votuan 10 për qind, më pas u bë 100 për qind dhe në fund krisi një luftë për të drejtën autoriale dhe në fund u kapitalizua si një program elektoral i një subjekti politik”.

“Besoj që AAK-ja dhe ish-kryeministri nuk e kanë aspak problemin e taksës e asnjëherë nuk e kishin sepse kjo nuk ishte pengesë për një bashkëpunim me partinë që e nisi hapin e mocionit. Një gjuhë komunikimi kaq të mirë me LDK-në që pati prej fillimit një qëndrim anti-taksë dhe një AAK që ka qëndrim pro taksës”.

Abrashi tha se reciprociteti ka filluar gradualisht dhe kështu do të vazhdojë të implementohet.

- Advertisement -

Më Shumë

Pesë raste të reja me COVID-19 në Prizren

NËNTË TË SHËRUAR DHE DYMBËDHJETË RASTE ME COVID-19! Sot më 29 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Modelja e fashme pozon duke ushqyer me gji djalin e saj

Ashley Graham ka zbuluar fotografitë e saj të para të djalit të saj Isaac që nga lindja në janar. Ajo ka realizuar disa foto mahnitëse,...

Barcelona e shqetësuar, ja çka i ndodhi Messit në stërvitje

Sipas medieve në Spanjë, Lionel Messi ka pësuar një lëndim në fund të seancës stërvitore ditën e martë, ku i është nënshtruar menjëherë testeve...

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

Jashari kërkon dëmshpërblim për qytetarët që u dënuan gjatë pandemisë

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, vlerëson se duhet të pezullohen dënimet e qytetarëve të cilët janë ndëshkuar gjatë periudhës së shtrëngimit të masave për...

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Haxhi Shala, “xhokeri” i Qeverisë së re

Vizita e mbrëmshme e presidentit Hashim Thaçi dhe e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj te deputeti Haxhi Shala ka qenë vendimtare në sigurimin e votës së...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

“Electrum”, monedha e parë në botë

Monedha e parë në botë është monedha “Electrum”, një aliazh prej ari dhe argjendi, e prerë në mbretërinë e Lidisë, e cila ka qenë...

23 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Në Shqipëri janë konfirmuar 23 raste të reja me Covid-19. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë 16 prej tyre janë në Tiranë, 2 në Mat,...

Plaçkitet një shkollë në Prizren

Persona të panjohur kanë hyrë me forcë të hënën në objektin e një shkolle në Prizren dhe kanë vjedhur pajisje shkollore. Kjo është bërë e...

Vazhdojnë gjysmëfinalet e Kupës së Kosovës, sot Ballkani – Feronikeli

Pritja e gjatë për ndeshje të futbollit të drejtpërdrejta në Kosovë mori fund të martën, kur Prishtina dhe Drenica u takuan në “Fadil Vokrri”....

Haxhi Avdyli e lë befasi votën e tij për Qeverinë Hoti

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, ka vendosur që para seancës për votimin e Qeverisë Hoti të mos e bëjë publike votën e tij. Për Avdylin...

Rriten çmimet e derivateve në Kosovë

Edhe pse çmimet e derivateve të naftës në Kosovë ishin të larta, ato sërish kanë shënuar ngritje. Aktualisht në Kosovë çmimi i naftës sillet...

Rexhep Selimi – koalicionit: Ne po kthehemi te qytetarët, ju rrini mbrojeni Thaçin

Rexhep Selimi, shef i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje ka folur në seancën ku pritet të bëhet votimi i Qeverisë në krye me Avdullah...

Lajmet e Fundit

Detaje rreth personit të infektuar me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

Pas një jave në Prizren rikthehen rastet e reja me coronavirus në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Visar Shehu ka thënë për RTV...

Haxhi Shala: Nëse nuk respektohen organet e partisë, largohem nga Nisma

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka komentuar edhe emrin e zëvendëskryeministres nga partia e tij. Shala në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV...

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...