16 C
Prizren
E mërkurë, 5 Gusht, 2020

Anton Quni nuk merr anë në përplasjen mes Osmanit dhe Ukajt, kërkon të shtrijnë dorën e pajtimit

Ministri i Mbrotjes dhe kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni thotë se skenat e mbrëmshme në Kuvendin e Kosovës janë për keqardhje.

Quni për Gazetën Express ka thënë se Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani dhe deputeti i LDK’së, Xhavit Ukaj duhet të ulen për kafe dhe të shtriejnë dorën e pajtimit.

Pas një maratone të gjatë dje, seanca e Kuvendit u përmbyll me një skenë jo të hijshme në mbrëmje, kur deputeti i LDK’së, Xhavit Ukaj iu vërsul kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani çka bëri që kjo e fundit t’i mbyllë punimet e seancës duke e quajtur deputetin nga Prizreni, të paedukatë.

Anton Quni, kryetar i degës së LDK’së në Prizren në një bisedë për Express ka thënë se pa marrë parasysh se nga kush ka ardhur deri te mosmarrëveshja skenat e atilla joparlamentare janë të papranueshme.

“Ajo që unë mund të ju them fillimisht është që më vjen keq për çka ka ndodhur në Kuvend. Mendoj që pak ka rëndësi se nga e si erdhi deri tek mosmarrëveshja, sepse nga kushdo që ka ardhur është e patolerueshme gjuha dhe sjellja që nxitë konflikt dhe skena joparlamentare” , ka thënë Quni, duke shtuar se Osmani dhe Ukaj mosmarrëveshjen momentale ta tejkalojnë me urtësi.

Ministri i Mbrotjes, tutje u bëri thirrje kryekuvendares Osmani dhe deputetit të LDK’së, Ukaj që të ulen për kafe dhe t’i shtriejnë dorën njëri-tjetrit. Madje Quni u shpreh i bindur se kjo do të ndodhë ditëve në vijim.

“Të gjithë ne, përfshirë edhe Vjosën e Xhavitin duhet të fokusohemi në arritjen e objektivave që shkojnë në të mirën e përgjithshme dhe në përmbushjen e detyrës komfor besimit e obligimit që kemi marrë. Në këtë frymë, i bëj thirrje Vjosës dhe Xhaviti që të ulen për kafe e ti shtriejnë dorën njëri-tjetrit. Kam bindjen që kjo do të ndodhë ditëve në vijim. Shtrirja e dorës së kërkimfaljes dhe pajtimit është ndër vlerat më të larta njerëzore”, u shpreh Quni.

Ai po ashtu porositi që në këtë kohë të pandemisë, të gjithë të bëhen bashkë dulë lënë anash inatet.

“Në këto ditë të rënda që po kalojmë për shkak të pandemisë me koronavirus, mendoj se duhet të fokusohemi në çështje prioritare të cilat ndihmojnë qytetarët e Kosovës në tejkalimin e kësaj situate, si dhe bëj thirrje për të gjithë që t’i lëmë anash mosmarrëveshjet, inatet, hidhërimet momentale, të bëhemi bashkë për të kryer obligimet ona në mënyrë që të arrijmë më të mirën për qytetarët tanë. Pritjet e qytetarëve sigurisht janë të na shohin në krye të detyrës, për çka edhe na kanë dhënë besimin e na kanë obliguar”, u shpreh Quni.

Anëtari i kryesisë së LDK’së, Anton Quni në votimin e Këshillit të Përgjithshëm të partisë ka votuar kundër largimit të Vjosa Osmanit nga pozita e nënkryetares së anëtares së kryesisë.

Vjosa Osmani është përplasur me fjalë mbrëmë me deputetin e LDK’së, Xhavit Ukaj, i cili shkoi te foltorja e Kryeparlamentares pasi kjo e fundit e kërcënoi se me forcën e sigurimit fizik do ta largonte nga seanca pasi i njëjti protestoi kundër mënyrës se si ish-Nënkryetarja e LDK’së po i favorizonte deputetët e Albin Kurtit./GazetaExpress/

- Advertisement -

Më Shumë

Hoti: Së shpejti licencohen laboratorët privatë për të kryer testime, mbikëqyrja e zbatimit të masave do të vazhdojë pa pardon

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti i cili një ditë më parë rezultoi pozitiv në COVID-19 tha se Qeveria mbetet e fokusuar në dy prioritete,...

Policia e Kosovës shqipton 1 mijë e 304 gjoba në trafik për 24 orë

Policia e Kosovës bën të ditur se brenda 24 orëve të fundit në Kosovë kanë ndodhur 63 aksidente në trafikun rrugor. Sipas të dhënave 27...

Mbyllen 12 lokale në Prizren, nuk respektuan masat anti-COVID-19

  Dymbëdhjetë lokale janë mbyllur mbrëmë në Prizren, për shkak mosrespektimit të masave ant-COVID 19. Nuk kanë munguar edhe gjobat financiare. Drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve në...

Napoli synon transferimin e Rashicës

Napoli po synon të përforcojë ekipin për sezonin e ri. Klubi italian së fundi ka shprehur interesim për sulmuesin kosovar të Werder Bremenit, Milot...

Pamje rrëqethëse/ Kjo është gjendja në qytetin e Bejrutit sot

Në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, po vazhdojnë kërkimet për të mbijetuarit nga shpërthimi i tmerrshëm që ndodhi të martën. Banorët e Bejrutit janë zgjuar në...

Prizren, arrestohen katër persona për posedim të narkotikëve

Policia në Prizren ka arrestuar katër persona të dyshuar për posedim të substancave narkotike, raporton PrizrenPress. Arrestimet kanë ndodhur në dy raste të ndara. Sipas raportit...

Haxhi Avdyli kërkon Komision hetimor për lejet e hidrocentraleve

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avduli ka iniciuar kërkesën për ngritjen e Komisionit parlamentar për lejet e hidrocentraleve në Republikën...

Oriola Marashi vjen e mrekullueshme derisa thekson linjat në bikini rozë

Modelja e njohur Oriola Marashi, po vazhdon të marrë vëmendje të madhe në rrjetet sociale. Bukuroshja, e cila numëron ndjekës të shumtë në Instagram, nuk...

13 të vdekur nga COVID-19 që nga dje

13 persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit...

Vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 18 persona...

Prizren, 5 aktakuza kundër pesë personave

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga Prokuroria Themelore në Prizren janë ngritur pesë aktakuza kundër pesë personave për...

Prizreni gati për festën e Bajramit, pa falje në xhami dhe pa vizita (Video)

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Prizren, Besim Berisha, deklaroi se Kurban Bajrami i këtij viti është shumë ndryshe nga siç jemi mësuar,...

Korriku i zi në Kosovë: COVID-19 ua mori jetën 173 personave

Vetëm gjatë muajit korrik kanë vdekur gjithsej 173 persona nga Covid-19 në Kosovë. Nga të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, me datë...

Për katër javë, 608 kosovarë shkuan të infektuar në Gjermani

608 kosovarë të infektuar me Coronavirus shkuan në Gjermani për katër javë. Kjo u bë e ditur me anë të një njoftimi nga Ambasada...

Një person me COVID-19 në Suharekë nuk e respekton vetizolimin

Një person në Suharekë i infektuar me COVID-19 ka thyer rregullin e vetizolimit duke dal nga shtëpia, transmeton PrizrenPress. Sipas policisë, rasti ka ndodhur të...

Mbiemrat më të përhapur në Shqipëri

Renditja e mbiemrave më të përdorur nga shqiptarët, në një studim të kohëve të fundit të kryer nga profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe...

Lajmet e Fundit

Zyrtari i lartë i Policisë në Prizren “kapet” duke kryer marrëdhënie seksuale në një motel

Një zyrtar i lartë i Policisë së Kosovës, me gradën kapiten, është zënë gjatë orarit të punës në një motel në qytetin e Prizrenit,...

Rregullohen tri rrugë në Carrallukë të Malishevës

Kanë filluar dhe po vazhdojnë punimet në rregullimin e tri segmenteve rrugore në fshatin Carrallukë të Komunës së Malishevës. Këto rrugë ndërtohen në kuadër...

Policia ndërhyn në një aheng familjar në Suharekë

Pavarësisht situatës alarmante me pandeminë, kosovarët po vazhdojnë të mblidhen nëpër ahengje. Policia e Kosovës, të martën rreth orës 23:10, ka ndërhyrë në një aheng...

Për dy ditë, 16 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e...

Vaksina e kompanisë Novavax nxit prodhimin e antitrupave kundër COVID-19

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duke prodhuar më shumë antitrupa,...