19.1 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Dështimet e Albin Kurtit

SEREMB GJERGJI

Udhëheqja e Qeverisë së Kosovës nga z. Albin Kurti, u pa si një shpresë për një ndryshim pozitiv për të gjithë. Por tri dështimet e Kryeministrit Kurti, bënë që ky ndryshim mos të ndodhë.

1. Kryeministri Albin Kurti nuk ka llogaritur në tradhtitë e brendshme të koalicionit; në Isa Mustafen i cili i ka varrosur Titon e deri tek Presidenti Rugova. Një kalkulim të tillë askush nuk ka mundur ta kuptoj. Këtij dështimi ia shtojmë edhe politiken 20 vjeçare të Presidentit Thaçi, i cili duket se inkurajoi z. Mustafa në vendimet për prishjen e koalicionit.

Ishte dështim nga z. Kurti, sepse nuk mori seriozisht deklarimet e Agim Veliut – se këtu jemi për një kohe të shkurtër.

Politikes së brendshme i krijoi një thyerje dhe përçarje aq të madhe, saqë e gjithë bota qeshte me veprimet e politikanëve tanë. Në një intervistë në TV-të e Kosovës, e pranon edhe vet z. Kurti – kur thotë: “tash i kam kuptuar shume mirë dredhitë e politikave korruptive dhe që kanë për synim, jo vetëm destabilizimin, por edhe ndarjen e Kosovës”.

2. Dështimi i dytë vjen kur bisedat sy me sy me të dërguarin e posaçëm amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi z. Richard Grenell i kuptoi si koncepte individuale e jo si Amerikë. Duket se z. Kurti është influencuar shumë nga propaganda e përgjithshme e analistëve dhe disa politikanëve në Kosovë se z. Grenell e ka për interesin e tij të avancimit personal dhe interesa të ngushta! Ky gabim është dështimi i dytë – sepse z. Grenell në Kosovë është vet Amerika. Çdo përfaqësues amerikan e përfaqëson vet Amerikën.

Presidenti Trump, përveç si President – ai është edhe biznesmen dhe në konceptin e tij të shtetit ka futur edhe logjiken e biznesit. Politikanët kosovarë, madje edhe më gjerë, ende nuk e kanë arritur ta kuptojnë tërësisht. Madje as z. Kurti; i cili e ka lëvizur diametralisht VV-në nga e majta, komplet në të djathtë. Pra, çdo përfaqësues zyrtarë amerikanë – përfaqëson vet Amerikën – e jo interesa të ngushta të individëve apo grupeve të caktuara. Trump do të fitoi sërish.

3. Nga momenti i shpalljes së MOSBESIMIT në Parlamentin e Kosovës për Qeverinë Kurti, Kryeministri në detyrë ka operuar më shumë si opozitë se sa si pozitë. Mendoj se kjo vjet nga përvoja 20 vjeçare opozitare. Angazhimi i grupeve te të rinjve për të dalë në protesta anti-pushtet; sjellë mu në veprim opozitar. E keqja, qëllimshëm apo jo, shkoi edhe me larg, kur këto pozicione protestash dhe këto synime, u keqpërdoren nga individ ekstremist në Kosovë.

Z. Kurti në këto tri (3) dështimet e tij, duket se është rikuperuar. Do ta shohim nga veprimet e ardhshme!? Më larg se kaq, me injorimin e LDK-së ndaj Vjosa Osmanit – ka kuptuar që në politiken Kosovare, për interesa të ngushta behet gjithçka.

President Rugova gjithnjë lutej: “Zoti e Ndihmoftë Kosovën”.

- Advertisement -

Më Shumë

Messi thyen tjetër rekord në La Liga

Lionel Messi po kalon në një formë të shkëlqyer, përkundër rezultateve jo aq të mira të Barcelonës. Ylli argjentinas ka shtuar mbrëmë dy asistime në...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

U shpall i vdekur, çfarë ndodhi pas dy muajsh i habiti të gjithë

Kinezi Jiao (43), kur mjekët e shpallën si të vdekur, u kthyen në shtëpi i gjallë, gjë që tronditi familjarët e tij. I ndjeri u...

Më së shumti vdekje nga COVID-19, janë regjistruar në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik mbrëmë ka njoftuar se janë regjistruar edhe tri vdekje. Deri tash, numri i viktimave nga koronavirusi në vend ka...

Të gjitha testet e djeshme për COVID-19 nga Malisheva kanë rezultuar negative

Dje në territorin e Komunës së Malishevës, të gjitha analizat nga testet e bëra për COVID-19, kanë rezultuar negative. Konfirmimi i analizave është bërë në...

Berati Unik

Vlera historike, arkitektonike dhe kulturore: Berati – një ndër qytetet më të veçanta në Shqipëri dhe në botë! Sot qyteti i “Një mbi një dritareve”,...

Përurohet stadiumi i futbollit në Sërbicë të Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilija Redzepi, sot kanë përuruar stadiumin...

Policia bllokon hyrjet – katër trupa të pajetë nxirren nga Infektiva (Video)

Një numër i shtuar i pjesëtarëve të Policisë së Kosovës është vërejtur mëngjesin e sotëm pranë Klinikës Infektive të QKUK-së. Klan Kosova ka siguruar fotografi...

Pa zgjidhjen e liberalizimit të vizave, s’ka kuptim as vazhdimi i dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së pritet të rifillojë me 12 korrik. Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, ka paralajmëruar...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Juventus: Rekordi i ri i Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo zhvilloi një ndeshje mjaft të mirë me Juventusin në derbin ndaj Torinos, e cila u fitua nga bardhezinjtë me rezultatin e thellë...

Anton Quni nuk merr anë në përplasjen mes Osmanit dhe Ukajt, kërkon të shtrijnë dorën e pajtimit

Ministri i Mbrotjes dhe kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni thotë se skenat e mbrëmshme në Kuvendin e Kosovës janë për...

Wilder nuk është ende gati, WBC jep OK-in për derbin britanik

Triologjia e peshave të rënda në boks mes Tyson Fury dhe Deontay Wilder është në dilemë. Boksieri amerikan nuk është ende gati për t’u rikthyer...

Çështja e 170 eurove – Ministrja Bajrami jep detajet më të fundit

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se kanë shkuar shumë vërejtje në adresë të këtij institucioni për mos implementim të masave të pakos...

Humb betejën me COVID-19 edhe mjeku i dytë në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë njofton për ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e...

Pamje të kristalta nga lumi i Shalës, ‘Tajlanda shqiptare” mes alpeve

I cilësuar si një “parajsë e vogël”, lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...