12.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Tetor, 2020

Jeta në “izolim”

Në kuadër të masave të cilat Qeveria e Kosovës i ka ndërmarrë për t’u përballur me koronavirusin e ri, është edhe sugjerimi ndaj qytetarëve të Kosovës që t’i kufizojnë lëvizjet dhe të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Ekspertët e çështjeve të sociologjisë, vlerësojnë që izolimit ose vetizolimit, si masë parandaluese ndaj koronavirusit, qytetarët e vendit duhet t’i qasen nga këndi pozitiv dhe t’i japin jetës kuptim, në mënyrë që të ruajnë, kultivojnë, por edhe ndërtojnë segmente të shëndosha të jetës sociale.

Sociologu Shemsi Krasniqi, profesor në Universitetin e Prishtinës, thotë për Radion Evropa e Lirë që fillimisht qytetarët duhet ta kuptojnë drejtë që ky izolim është për të mirën e tyre dhe se është i përkohshëm.

“Derisa jemi brenda, ne duhet t’i japim jetës kuptim me punën tonë, me sjelljet tona, me relacionet tona brenda familjes, me ato potencialet tona që i kemi, qoftë për informim, qoftë për zbavitje, qoftë për lexim, qoftë për ndonjë angazhim tjetër që dikush mund ta ketë në kuptimin e zanateve ose në kuptimin e artit. Në këtë situatë, që po i themi ‘karantinë’, mendoj që do ta zbulojmë njëri-tjetrën dhe do ta zbulojmë ndoshta edhe vetveten. Duhet vetëm të kujdesemi që ta plotësojmë këtë boshllëk të punës zyrtare me relacione të mira familjare dhe njerëzore”, vlerësoi Krasniqi.

Edhe sociologu Fadil Maloku, profesor në Universitetin e Prishtinës, duke folur për Radion Evropa e Lirë, shpreh mendimin që qytetarët duhet të adaptohen me rrethanat e reja, të cilat me paraqitjen e koronavirusit, janë të natyrshme dhe të kuptueshme. Por, sipas tij, kjo duhet të manifestohet me mirëmbajtje të brendësisë sociale, por edhe menaxhimit të jetëve të secilit veç e veç, si dhe raporteve me familjarët, e të cilat në situata të ngjashme janë më të afërta.

“Unë kujtoj që për ne, si një komb i vonuar, i cili ende në brendësinë dhe mentalitetin e vet, si dhe në sjelljet e veta sociale, i ka ruajtur apo konservuar disa sjellje dhe mirësjellje, të cilat, në fakt, e kanë mbajtur dhe ushqyer atë, siç janë solidariteti, mirëkuptimi, ndihma. Mendoj që këto nuk i kemi shkëputur dhe margjinalizuar. Këto, tash, mund të na hyjnë në punë, në qoftë se ne jemi më insistues, në kuptimin që duke përdorur këto norma dhe sjellje, t’i fusim me qëllim të ruajtjes të shëndetit publik dhe shëndetit familjar”, tha Maloku.

Sociologu Krasniqi shpreh mendimin se izolimi fizik, gjatë përballjes me koronavirusin, nuk nënkupton që izolim në komunikimin me jashtë.

“Ne jemi të mbyllur vetëm fizikisht, sepse, në kuptimin e informimit dhe të lidhjeve virtuale, jemi të hapur, në fakt, me gjithë botën. Mund të komunikojmë me të afërmit, me miqtë që i kemi gjithandej nëpër botë, me familjarët dhe të tjerë. Mundësitë na ofron teknologjia për të komunikuar me të tjerët dhe që t’i vazhdojmë relacionet tona sociale që i kemi”, tha Krasniqi.

Ndërkaq, sociologu Maloku, vlerëson që izolimin, si masë mbrojtëse dhe parandaluese ndaj koronavirusit, qytetarët duhet ta marrin me optimizëm dhe si masë mobilizuese.

“Këtë izolim apo këtë vetizolim ta marrin me sportivitet dhe jo me panik, për shkak se është e vërtetë që frika është njerëzore. Por, në momentin kur frika shndërrohet në panik ajo është e dëmshme. Përderisa mbetet si e tillë, si frikë, unë mendoj që ajo është mjaft mobilizuese dhe si e tillë e mban dhe e ushqen edhe këtë tipin e solidaritetit për të cilin po flasim ne”, u shpreh Maloku.

Që nga 11 marsi, është ndërprerë procesi mësimor në të gjitha objektet shkollore dhe universitare, në të gjitha nivelet e arsimit në Kosovë. Gjithashtu, pjesa më e madhe e bizneseve, të cilat operojnë në ambiente të mbyllura, përveç shitoreve të produkteve ushqimore dhe të konsumit të përditshëm, si dhe barnatoreve, janë mbyllur dhe po ashtu edhe shërbimet publike, përveç atyre shëndetësore dhe të sigurisë.

Një numër i të punësuarve në sektorin publik, por edhe privat, tashmë janë duke punuar nga shtëpitë e tyre, në formë elektronike, përmes internetit, ndërkohë që edhe Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Qeverinë e Kosovës është duke bërë përpjekje për të filluar mësimin online, pas gjendjes së krijuar nga përhapja e koronavirusit të ri. /REL

- Advertisement -

Më Shumë

Duda Balje-Lajçakut: Ne e duam atdheun tonë Kosovën, s’vjen në shprehje të ndryshohet Kushtetuta

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, e ka quajtur të papranueshme kërkesën e emisarit sllovak, Mirosllav Lajcak, që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për...

Shteti ekzekuton edhe mbi 16 milionë euro për bizneset

Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit ka njoftuar se sot ka bërë ekzekutimin e pjesës së dytë të mjeteve për bizneset. Mjetet kapin shumën e 16,424,476...

Prizren: Është mbajtur shqyrtimi i dytë fillestar kundër të akuzuarve për veprën penale mashtrimi

Në Gjykatën Themelore në Prizren është mbajtur shqyrtimi i dytë fillestar kundër Mirjeta Zylfiu dhe Jesmiri Ponik, të cilit po akuzohen për veprën penale...

Ibrahimoviqi mbetet te Milani

Menaxheri i Zlatan Ibrahimoviqit, Mino Raiola, thuhet se ka nisur bisedimet me Milanin për zgjatjen e kontratës së klientit të tij. Ibrahimoviq nënshkroi një marrëveshje...

Nuk u kërcënua

Prokuroria në Prizren nuk ka gjetur elemente të veprës penale në masazhin që kuvendarja e Vetëvendosjes, Dafina Alishani, kishte marrë pas emisionit ‘Jeta në...

Bebe Rexha vazhdon të rrëmbejë vëmendjen me pozat e reja si flokëkuqe

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, po shijon suksesin e projektit të saj muzikor më të fundit, “Baby, I’m Jealous”. Kënga e cila erdhi...

Edmond Tupja: Njeriu s’mund të jetë shkëmb

Në këto ditë lidhur nyje Njeriu s’mund të jetë shkëmb Ai ka nevojë edhe për yje Edhe për hënën që u tremb. Njeriu s’është fosil i tharë Diçka të...

Labinot Tahiri nesër publikon këngën e re

Këngëtari i njohur Labinot Tahiri ka njoftuar se nesër (e premte) do të publikojë këngën e re. Në llogarinë e tij në “Instagram”, ai ka...

1 mijë e 334 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Momentalisht në Kosovë janë 1 mijë e 333 raste aktive me koronavirus. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar dje përmes komunikatës 24...

Sonte në Prizren mbahet ‘BalkanFest’

Festivali multietnik i këngëve tradicionale “BALKANFEST” do të mbahet këtë vit në Shtëpinë e Kulturës në Prizren, me video transmetim të drejtpërdrejtë në televizionet...

Prizreni mirëpret artistët nga Dibra

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren në zbatim të programit të saj vjetor të punës për vitin 2020 në fushën e veprimtarisë ndërkombëtare...

Kush nuk u jep dorën grave, nuk mund të marrë nënshtetësinë!

Ky është vendimi i Gjykatës Administrative të landit Baden-Württemberg në Mannheim. Fjala është për një libanez 40-vjeçar, i cili jeton në Gjermani që nga...

Hoti: Kujdes maksimal që të evitojmë mbylljen totale

Kujdes maksimal dhe solidaritet i plotë duhet të ketë te qytetarët e Kosovës për të parandaluar një mbyllje totale të re, ka thënë kryeministri...

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë viziton rrugën ‘Marin Barleti’ në Prizren

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë, ambasadori Tomas Szunyog, sot gjatë ditës ka vizituar qytetin e Prizrenit, për të parë nga...

Veseli viziton Kabashin e Prizrenit: Kemi propozuar ligj të posaçëm për ta mbrojtur këtë lokalitet

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Kadri Veseli ka zgjedhur zonën e Kabashit në Prizren për të kaluar ditën e diele. Ai ndalesën e...

I gjenden paratë mes vitheve, arrestohet zyrtari i lartë brazilian

Përpjekjet e Jair Bolsonaro presidentit aktual të Brazilit për të portretizuar veten si flamurtari I luftës anti-korrupsion kanë pësuar një goditje tjetër pasi policia...

Lajmet e Fundit

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...

Ngritet aktakuzë ndaj ish-kryeshefit të PTK-së, Shyqyri Haxha

Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Përgjithshëm–Njësia për Krime Ekonomike dhe Korrupsion, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet Sh. H., ish-Kryeshef Ekzekutiv...

PDK-ja akuzon Haskukën: Po shpërfaqë humbje besimi dhe mungesë orientimi qeverisës

Partia Demokratike e Kosovës – Dega në Prizren, ka vazhduar me akuza ndaj kryetarit Mytaher Haskuka, duke thënë se çdo ditë e më shumë...