14 C
Prizren
E enjte, 4 Qershor, 2020

Kurti nga Mamusha: Bujqit do të kompensohen, fillimisht do të vlerësohen dëmet

Kryeministri në detyrë Albin Kurti ka vizituar Komunën e Mamushës, ku edhe është takuar me kryetarin e kësaj komune dhe ka vizituar disa prej fermerëve që kanë pësuar dëme pas reshjeve.

Kurti ka thënë se buqëve duhet t’u dilet në ndihmë, sepse ata janë kontribuues në buxhetin e shtetit.

Mes të tjerash, Kurti ka thënë se dëmet do të rishikohen nga një komision, që ta do të bëjë evidentimin e tyre.

Ai tha se kjo fatkeqësi që goditi vendin nuk mbahet mend as nga më të vjetrit.

“Gjendemi në Mamushë së bashku me ministrin e Bujqësisë, ku u pritëm nga pronari i kësaj serre, që është 1 hektar. Po e shohim vetë dëmin e madh. Ne biseduam me një plak 70-vjeçar dhe ai tha se në jetën e tij nuk ka parë të bjerë kështu breshër.

Popullit punëtor të Nëpërbishtit dhe të Mamushës ne duhet t’i ndihmojmë, sepse ata kontribuojnë në buxhetin e shtetit. Ekziston edhe buxheti i ndarë për Ministrinë e Bujqësisë dhe duhet të bëhet evidentimi i dëmeve me një komision dhe pastaj të bëhet vlerësimi i tyre.

Kur sheh një prodhimtari të madhe natyrisht që shteti, Qeveria dhe shoqëria jonë do të duhej t’i ndihmojmë edhe kur nuk kanë nevojë”.

Ministri në detyrë i Bujqësisë, Besian Mustafa, ka thënë se do t’u dalin në ndihmë bujqve. Ai ka dhënë sqarime edhe sa i përket ndarjes së subvencioneve për bujqit, raporton EO-ja.

“Ne si ministri do të jemi të përkushtuar që t’i përkrahim bujqit tanë edhe në këtë situatë emergjente. Unë kam gjetur një borxh në subvencione me 25 milionë euro dhe gjithë detyrimet me subvencione javën e kaluar i kam përfunduar.

…po ashtu kemi është sfida teknike, sepse fermerët nuk kanë arritur t’i përfundojnë punimet dhe që të jenë përfitues të granteve, mirëpo kam nxjerrë një vendim, që afati kohor të shtyhet deri pas kalimit të pandemisë. Të gjitha grantet dhe detyrimet do të paguhen”.

Abdylhadi Krasniqi, kryetar i Komunës së Mamushës, tha se dëmet e serrave janë rreth 3.5 milionë euro, prandaj shtoi se u duhet ndihma e Qeverisë, raporton EO-ja.

“Falënderoj Qeverinë për mbështetjen. Më herët nuk kemi parë kësi breshri dhe po shpresojmë që Qeveria do të na dalë në ndihmë. Po atëherë vetëm najlon çka janë shkaktuar dëme janë diku 3.5 milionë euro”.

- Advertisement -

Më Shumë

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

Puthja e djallit

Arben Fetoshi Diskursi politik i degraduar sidomos muajve të fundit, duket një projekt i kalkuluar mirë. Ashpërsimi i gjuhës ndërmjet Presidentit Thaçi e Kryeministrit në...

PDK-ja kërkon hetime për shembjen e shtëpisë së vjetër në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren kërkon nga organet e drejtësisë që të hetojnë rastin e shembjes së shtëpisë ku u lënduan dy pronarët...

Modelja del komplet e zhveshur rrugëve të Nju Jorkut

Modelja e famshme, Naomi Campbell, vazhdon të mbetet një ndër emrat që po shënon histori në botën e modelizmit. Supermodelja ka pozuar së fundmi nudo...

Prizreni nuk gjen qetësi nga coronavirusi, Haskuka thotë se nesër testohen edhe 37 zyrtarë tjerë policorë

Sot në Prizren janë paraqitur edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka thotë për RTV Dukagjinin se të infektuarit e...

Begaj habitet si ndodhi të dal pozitiv me Covid-19 një rast në Malishevë

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj tha se personi i cili ka dal pozitiv me Covid-19 në këtë komunë, ka ardhur nga Mali...

Kurti: Nuk do ta bëj pranim-dorëzimin, s’mund të pranoj atë që e shkarkova

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se nesër nuk do të bëjë pranim dorëzimin e detyrës së kryeministrit tek Avdullah Hoti. “Aktgjykimi...

Qeveria e Kosovës me një njoftim për Kartonin e Gjelbër dhe çmimet e biletave të udhëtarëve nga diaspora

Liza Gashi, zëvendësministre në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, me anë të një statusi në Facebook ka bërë të ditur...

Hapet konkursi për ndarjen e bursave, nëse i plotësoni këto kushte, fitoni

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se ka hapur konkurs për ndarjen e bursave për studentët elitarë të universiteteve publike, në...

Sot testohen 37 zyrtarë policorë nga Prizreni

Mbrëmë në Prizren janë konfirmuar edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka njoftuar se të infektuarit e ri...

Futbolli në zi/ Koronavirusi vret lojtarin 25-vjeçar, viktima e tretë në familjen e tij

Futbollisti bolivian Deibert Frans Roman Guzman është ndarë nga jeta pasi luftoi prej disa javësh me koronavirusin. 25-vjeçari vuante prej disa kohësh nga virusi...

Zyrtare: Serie A rifillon me 20 qershor

Serie A do të rifillojë dhe tashmë ka një datë. Në Itali gjithçka nis me Kupën, teksa me 13 do të luhen gjysmëfinalet, Milan-Juventus...

U mbajt mbledhja e Kuvendit të Prizrenit, këto janë vendimet

Kuvendi Komunal i Prizrenit sot ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, e cila për shkak të kushteve pandemike u organizua në sallën e shtëpisë së...

Haxhi Avdyli i del kundër Isa Mustafës për raportin e UNDP-së: Unë u besoj numrave, e jo fjalëve e perceptimeve

Deputeti Haxhi Avdyli ka dalë kundër liderit të partisë së tij, Isa Mustafa, raporton Gazeta Blic. Mustafa para pak minutash përmes një postimi në Facebook...

Në prag të martesës, ndahet çifti i showbizit shqiptar

Në janar të këtij viti në të gjithë mediat e rrjetet sociale mori vëmendjen propozimi romantik që moderatori Ardit Roshi i bëri partneres së...

BQK shtynë pagesën e kredive, s’duhet të ketë kamatë

Duke marrë parasysh situatën e krijuar për shkak të përhapjes së infeksionit Covid-19, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ditë më parë ka vendosur...

Lajmet e Fundit

Avdullah Hoti mban mbledhjen e parë të ekzekutivit, paraqet prioritetet

Menjëherë pas marrjes se detyrës, kryeministri Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë të Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Kryeministri Hoti ka paraqitur prioritetet e Qeverisë....

Hoti në tapetin e kuq, detyrën ia dorëzon tjetër kush në vend të Kurtit

Kryeministri i sapozgjedhur, Avdullah Hoti, krejtësisht i vetëm sot ka marrë pjesë në ceremoninë e marrjes së detyrës. Me një kalim para Gardës Ceremoniale, Hoti...

Hoti sot merr detyrën, Kurti nuk do të marrë pjesë në ceremoni

Avdullah Hoti edhe zyrtarisht sot do të marrë detyrën e tij si kryeministër i ri i vendit. Pas votimit të djeshëm në Kuvend me 61...

Pak protesta, pak tensione, pak dhunë: Hoti kryeministër

Kosova është bërë me Qeveri të pakicës, të mërkurën. Kabineti qeveritar i propozuar nga tashmë kryeministri Avdullah Hoti ka mundur ta marrë mbështetjen e...

COVID-19: Shërohen tetë persona në Prizren

Tetë persona të infektuar me COVID-19, janë shëruar në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu tha se ky është një lajm...