19.1 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Nis faza e tretë e lehtësimeve, Kryetari i Prizrenit thotë se tani varet nga disiplina individuale

Nga sot Kosova ka hyrë në fazën e tretë të lehtësimit të masave kundër pandemisë COVID-19.

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se për të luftuar virusin tani do të varet më shumë nga disiplina individuale.

Ai përmes llogarisë së tij në Facebook ka kërkuar nga të gjithë qytetarët që të jenë të kujdesshëm dhe të vazhdojnë me respektimin e masave mbrojtëse individuale kundër koronavirusit.

“Të mbajmë distancën sociale, të mbajmë maska dhe doreza në raste kur kemi shumë kontakte në publik, të mbajmë higjienën në vendin e punës dhe në shtëpi”, shkruan Haskuka, transmeton PrizrenPress.

Postimi i plotë i Haskukës:

Të dashur qytetarë,

Sot fillon faza e tretë e lehtësimit të masave kundër pandemisë COVID-19. Ngadalë po kthehemi normalitetit, por suksesi ynë si shoqëri për të luftuar virusin tani do të varet më shumë nga disiplina individuale e jona.

A do të vazhdohet me lehtësimet apo do të kemi kthim prapa në masa rigoroze, tani e tutje do të varet më shumë nga disiplina jonë personale.

Uroj që të gjithë të jemi të kujdesshëm dhe të vazhdojmë me seriozitet të njëjtë me respektimin e masave mbrojtëse individuale kundër koronavirusit. Pra, të mbajmë distancën sociale, të mbajmë maska dhe doreza në raste kur kemi shumë kontakte në publik, të mbajmë higjienën në vendin e punës dhe në shtëpi. Më e rëndësishmja është që ata që kanë simptome, temperaturë, kollë të thatë apo simptome të tjera duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të lajmërohen në numrin 0380 200 80 800.

Të gjithë operatorët ekonomikë që tani mund të operojnë, duhet të respektojnë protokolet për mbrojtje nga COVID-19, të cilat do të monitorohet nga policia dhe inspektorët.

Për informimin tuaj Komuna e Prizrenit ka përgatitur webfaqen https://covidpz.com/ ku mund të gjeni informatat edhe në formë të videove se si duhet të mbrojmë veten dhe familjarët tonë nga virusi https://www.youtube.com/watch?v=vflaAEM3S7Y. Po ashtu këtu mund të gjeni materialet e përgatitura nga Komuna për mbështetje psikologjike https://shendetimendor.uni-pr.edu/ dhe shumë materiale të tjera https://covidpz.com/…/1_Aktivitete-Psiko-Edukative-covidpz.….

Rreziku akoma nuk ka kaluar, por duhet të mësohemi të jetojmë me virusin dhe të mbrojmë veten dhe familjet tona duke aplikuar masat preventive.

Mbetshi më shëndet,

Mytaher Haskuka

- Advertisement -

Më Shumë

Policia e Kosovës rrethon Klinikën Infektive të QKUK-së

Forca të shtuara të Policisë së Kosovës kanë zbarkuar në mëngjesin e së dielës në Klinikën Infektive të QKUK’së. Ende nuk dihet arsyeja e pranisë...

Para katër muajsh ia kishte vrarë qenin në Dragash, policia e arreston shtetasin shqiptar

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në fshatin Restelicë të Dragashit më 31 mars të këtij viti. Një shtetas i Shqipërisë kishte vrarë me armë...

Ministria e Financave merr vendim për moskompensim të 10% nga Trusti

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi ka konfirmuar për Ekonomia Online se Ministria e Financave ka marrë vendim për mos kompensimin e tërheqjes së 10...

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Kërcënon ish të fejuarën dhe babain e saj, arrestohet një person në Prizren

Një peron është arrestuar në Prizren. Ai dyshohet se ka kërcënuar ish-të fejuarën dhe babain e saj. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që i...

Lajm i mirë për studentët e Malishevës, komuna shpallë konkurs për 200 bursa

Në kuadër të përkrahjes për studentët nga Komuna e Malishevës, Drejtoria për Arsim dhe Edukim, ka shpallë konkurs për ndarjen e 200 bursave për...

Gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren . “ Në rrethana të pa njohura është gjetur pa shenja jete viktima mashkull Kosovar. Vdekjen...

Mourinho: Tottenhem do të fitojë tituj para se të largohem unë

Jose Mourinho pret që të kthejë Tottenhamin në një skuadër që fiton trofe para se kontrata e tij me klubin të përfundojë. Portugezi iu bashkua...

S’ka pardon në Suharekë, tjetër dënim për mbeturina

Suhareka vazhdon të jetë komuna që s’po i fal qytetarët e papërgjegjshëm. 200 euro është shuma e dënimit që ka marrë një qytetar për...

MPB: Vulat apostile nga nesër ofrohen edhe në Prizren

Agjencia e Regjistrimit Civil në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme për disa ditë radhazi është detyruar të mbyllë dyert për shërbime në...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Juventus hedh sytë nga bomberi i Premierligës

Klubi i Juventusit ka disa kohë që flitet se do të afrojë një sulmues në merkaton e verës. Emra si Cavani, Dzeko apo dhe...

Haxhi Shala lë Nisman, i bashkohet AAK-së

Deputeti Haxhi Shala nga sot është pjesë e AAK-së. “Sot pata nderin që me z. Haxhi Shalën, deputet në Kuvendin e Kosovës, të vendosim të...

Vidhen 40 metra rrethoja të metalta në autostradën “Ibrahim Rugova”

Një punëtor i firmës për mirëmbajtje të autostradës ka raportuar se në autostradën “Ibrahim Rugova”, janë vjedhur rreth 40m rrethoja të metalta të autostradës,...

Juventusi ndryshon ngjyrën e fanellës së dytë për sezonin e ardhshëm

Me përfundimin e sezonit aktual, tani fillojnë të zbulohen edhe uniformat e ekipeve për sezonin e ardhshëm, kjo edhe për faktin se duhet të...

I akuzuari për kanosje në Kroaci, pezullohet procedura ndaj tij

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, e ka pezulluar procedurën penale ndaj të akuzuarit për kanosje, Robert Berisha. Gjykatësi i rastit, Lulzim Paçarizi, një...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...