18.6 C
Prizren
E martë, 7 Korrik, 2020

Ose ndryshojmë ose do të përqeshemi

Shkruan: Adem Gavazaj

Sot, me nxënësit e gjimnazit shoqëror-gjuhësor “Remzi Ademaj”, me rastin e përvjetorit të dymbëdhjetë të Pavarësisë së Kosovës, në vazhdën e debateve që u mbajtën ishte edhe tema:

Çka kisha ndryshuar tek sjelljet dhe veprimet e prindërve dhe te mësimdhënësve ?
Përgjigjet e nxënësve nga ky debat duhet të marren shumë seriozisht edhe nga udhëheqësit e arsimit, mësimdhënësit dhe nga prindërit.

Emëruesi i përbashkët i konkluzioneve të debatit të tyre, mund të reduktohet në dy kërkesa:

1) Largimi i autoritarizmit,

2) 2 Kultivimi i debatit si te barabartë ndërmjet prindërve dhe fëmijëve , mësimdhënësve dhe nxënësve.

Gjatë debatit u pa shumë qartë se fëmija dhe nxënësi ynë është i dhunuar në mënyrë latente dhe jo vetëm , nga të dy palët edhe nga prindi edhe nga mësuesi.

Mësimdhënësit i dhunojnë me qëllim që të mbahet rregulli në klasë, edhe pse duke imponuar tek nxënësit mësime që nuk ju interesojnë dhe as që janë të nevojshme për ta.

Kurse prindërit i dhunojnë duke kërkuar me çdo kusht që fëmija i tij të jetë i parë dhe duke ia komunikuar shumë shpesh, se pa shkollë nuk ka asgjë e tjera.

Kjo dhunë po më ngjason me tullumbacen e cila nuk e mbanë frymën deri në pafundësi.
Tullumbacja do të plasë, prandaj edhe duhet të ndryshojmë edhe si prind edhe si mësimdhënës që mos të jemi edhe të poshtëruar edhe te fyer edhe më.

Nxënësit tanë nuk po munden me gjet rrugë tjetër, përndryshe ata janë të vetëdijshëm se po dhunohen nga autoritarizmi prindëror dhe nga ai i mësuesit.

Ne prindërit dhe mësimdhënësit duhet ta kuptojmë se koha e industrializimit po zëvendësohet me të teknologjizmit, që na qon te konkludimi se neve të shekullit njëzet, nuk duhet të na shkojë ndërmend që ne i aftësojmë ata për kërkesat e kohës se ardhme.

Shihej lehtë nga debati se shumica e prindërve janë prindër të paplotësuare dhe që tentojnë ta plotësojnë vetveten, duke kërkuar që me veprimet dhe sjelljet fëmijëve te tyre të realizojnë dëshirat, ëndrrat e tyre, një dhunë komplet e pajustifikuar…

Dhuna latente dhe jo vetëm kjo natyrshëm thonë ekspertët deformon personalitetin e fëmijës, nxënësit tonë, i cili do ketë pasoja për gjatë gjithë jetës së tij.

Duhet të shqetësohemi me moskomunikimin ndërmjet prindërve, mësimdhënësve dhe nxënësve. Është shqetësues sidomos mungesa e komunikimit ndërmjet prindërve me fëmijët e tyre…

Alfred Tofler thotë kush dëshiron te jetoje i qete ka gabuar që ka lindur ne këtë kohe pra, jetojmë ne kohen kur duhet te ndryshojmë edhe si prindër edhe si mësimdhënës. Mund te konstatohet se ne edhe si mësimdhënës, edhe si prindër nuk komunikojmë, ne urdhërojmë, qortojmë dhe fyejmë…

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

- Advertisement -

Më Shumë

Nisin përgatitjet për Festivalin e 59-të të Këngës në RTSH

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se më 1 korrik kanë nisur përgatitjet për Festivalin e...

Në Gjinekologji lind gruaja nga Prizreni, e infektuar me koronavirus, priten rezultatet për foshnjën

Në Klinikën Gjinekologjike po trajtohet një grua e cila ka rezultuar pozitiv në testin për Covid-19. Pacientja nga regjioni i Prizrenit ka përfunduar lindjen...

Qeveria kërkon përshpejtimin e procesit për tërheqjen e 10 për qind të kontributeve nga Trusti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar nga Banka Qendrore e Kosovës dhe TRUST-i që të përshpejtojnë nismën që qytetarëve t’u mundësohet tërheqje e...

Allegri i interesuar në PSG-në

Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, është i interesuar që ta udhëheqë Paris Saint-Germain, sipas raportimeve nga L’Equipe. Trajneri aktual i kampionit të Francës, Thomas Tuchel,...

Bayerni arrin marrëveshje me Cityn për Sanen

Raportohet se Bayerni ka arritur të sigurojë shërbimet e yllit të Manchester Cityt, Leroy Sane. Bild raporton se klubet kanë arritur marrëveshje, dhe gjiganti bavarez...

Prizren: Policia nuk respekton urdhëresën e gjykatës, dështon gjykimi ndaj të akuzuarit për posedim të paautorizuar të narkotikëve

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka deshtuar të mbahet gjykimi ndaj të akuzuarit për veprën penale “blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e...

Gazeta spanjolle: Messi do të largohet nga Barça verën e ardhshme

Gazeta spanjolle Cadena Ser raporton se kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi, është i lodhur nga akuzat dhe fajësimi për të gjitha problemet në klubin...

Dështon seanca e rigjykimit për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Inspektoratit në Prizren

Edhe një herë tjetër, ka dështuar të mbahet seanca e rigjykimit, e paraparë për të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, ndaj ish-drejtorit të...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...

Masat kundër pandemisë që u ndërmorën sot nga Qeveria Hoti

Qeveria në krye me Avdullah Hotin ka vendosur masa në kuadër të menaxhimit të situatës kritike të krijuar nga COVID-19. Hoti pas mbledhjes me përfaqësues...

Era Istrefi mahnit sërish, bën ndryshimin drastik në pamje (Foto)

Përveçse një këngëtare e suksesshme, Era Istrefi ka rënë në sy gjithmonë për stilin e veçantë që ka. Ajo eksperimenton shpesh me pamjen e...

Lutja e Haskukës

  Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka i është lutur qytetarëve që të kenë kujdes ndaj COVID-19. Sipas tij, fundjava e kaluar ishte më e rënda. Postimi i...

Haxhi Avdyli i LDK’së konfirmon se ka dalë pozitiv me Covid-19

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka...

Bën vetëvrasje në ballkonin e shtëpisë së tij një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në ballkonin e shtëpisë së tij dje rreth orës 13:15 në fshatin Skorrobishte të komunës së Prizrenit. Ekipi...

Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses rreth shfuqizimit të Ligjit për Paga

Zëvendëskryeministri, Besnik Tahiri në një konferencë për media tha se aty ku Kushtetuesja ka sugjeruar për korrigjim do të veprojnë në të gjitha kategoritë...

Ish-drejtori i Arsimit në Prizren dhe dy të tjerët lirohen nga akuzat për keqpërdorim të mjeteve për javën e dëshmorit

Gjykata Themelore në Prizren, të enjten, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Komunën e Prizrenit, Nexhat Çoçaj, i akuzuar për keqpërdorim...

Lajmet e Fundit

Allegri i interesuar në PSG-në

Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, është i interesuar që ta udhëheqë Paris Saint-Germain, sipas raportimeve nga L’Equipe. Trajneri aktual i kampionit të Francës, Thomas Tuchel,...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...