20.3 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Osmani: Shembullin e njerëzve punëtorë dhe fisnikë të Hasit duam ta sjellim në institucione (VIDEO)

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, para pak minutash e ka përfunduar takimin me banorët e fshatit Gjonaj të Prizrenit.Ajo në një lidhje direkte në Magazina Zgjedhore të Klan Kosovës ka treguar se çfarë ka biseduar me banorët e këtij fshati.

“Është hera e tretë, përafërsisht brenda një muaji, që ne mbajmë takime jashtëzakonisht të mira me qytetarët e Prizrenit anë e kënd. Sot, edhe me kërkesën e banorëve të Hasit, erdhëm në Gjonaj dhe po e shohim një entuziazëm të jashtëzakonshëm që nuk e kemi parë në këto 15 vjet”.

“Një përkrahje që rrallë herë ka qenë kështu. Shpresojmë shumë që edhe Gjonaj do të kontribuojë në rritjen e LDK-së në rajonin e Prizrenit në tërësi”.“Ne sot bashkëbiseduam lidhur me problemet që i kanë banorët e Hasit, por edhe kudo. Këtu fenomeni i ikjes së qytetarëve është jashtëzakonisht i madh”.Osmani ka thënë se shembullin e hasjanëve duan ta sjellin në institucionet e vendit.

“Në anën tjetër, folëm për aspektin pozitiv të shembullit jashtëzakonisht të mirë që e ka dhënë Hasi jo vetëm në Ballkan, por kudo në Europë të njerëzve punëtorë dhe fisnikë”.“Këtë shembull ne synojmë ta sjellim në institucionet e Kosovës që më në fund shteti i Kosovës të përfaqësohet nga njerëz punëtorë, fisnikë dhe të ndershëm që i shërbejnë vendit me nder dhe të cilët interesin e vetëm që e shohin është interesi i qytetarëve, pra që punojnë për qytetarë dhe jo pushtet”.

Kandidatja e LDK-së për kryeministre ka deklaruar se problemet që i kanë shfaqur banorët e kësaj ane, ajo i dëgjon çdo kund ku shkon.

“Shumë sinqerisht, problemet që i ka Hasi janë problemet e gjithës Kosovës. Kudo që shkojmë, qytetarët flasin për papunëssi, krim, korrupsion dhe nevojën për liberalizim, por jo si nevojë që liberalizimi të shfrytëzohet si ikje apo zbrazje e Kosovës, por si vlerë që dëshmon që edhe qytetarët e Kosovës janë europianë – sepse vërtetë janë, jo vetëm gjeografikisht, por edhe kulturalisht dhe nga potenciali që kanë”.

- Advertisement -

Më Shumë

Bordi i përkohshëm i Postës: Ulëm pagat e menaxhmentit, limituam përdorimin e veturave zyrtare

Përmes një komunikate për media Bordi i Përkohshëm i Postës së Kosovës ka prezantuar të arriturat për periudhën prill – maj 2020. Sipas kësaj komunikate,...

Coutinho te Tottenham? Mourinho merr vendimin përfundimtar

Philippe Coutinho dëshiron të luajë përsëri në Premier League. Fantazisti brazilian është i dëmtuar dhe e ka mbyllur huazimin me Bayern Munchen. Ai do...

Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës

Shumë qytetarë të Kosovës janë të varur nga remitencat, që luajnë rol të madh edhe në ekonominë e Kosovës. Megjithatë, si pasojë e pandemisë...

Sot ndalohet lëvizja e automjeteve në të gjithë Shqipërinë

Policia në Shqipëri ka njoftuar se më 31 maj do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe do jetë e lirë lëvizja...

Malisheva për pak të shpëtojë nga COVID-19 (Video)

Me pandeminë e koronavirusit po ka telashe edhe Malisheva, ani se ditëve të fundit ndjehej e lehtësuar dhe e gatshne ta shpallte fitoren mbi...

Haxhi Shala, “xhokeri” i Qeverisë së re

Vizita e mbrëmshme e presidentit Hashim Thaçi dhe e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj te deputeti Haxhi Shala ka qenë vendimtare në sigurimin e votës së...

Një shishe konjak, shitet me shumën marramendëse…

Vera, është pija që koha ia shton vlerën e shijen. Por, një shishe me konjak, tejet e rrallë, nga “Maison Gautier”, që daton nga...

Hidrocentrali reverzibil “Drini” në Zhur do të kyçet në sistemin transmetues të Kosovës

Sot, më 5 qershor, kryeshefi ekzekutiv i KOSTT sh.a Ilir M. Shala, dhe drejtori i Eurokos DD sh.p.k Ylber Shamolli, nënshkruan Marrëveshjen për Kyçje...

Raportohet për dëmtim të pronës private në fshatin Sopijë të Suharekës

Pasditen e së mërkurës, në fshatin Sopijë të Komunës së Suharekës, është raportuar për dëmtim të një prone private. Kjo është bërë e ditur nga...

Napoli, Gattuso nxit lojtarët: Le të fitojmë Kupën!

"Le të fitojmë Kupën". Tre fjalë që Rino Gattuso i përdori shumë thjesht për t’i dhënë zemër djemve të tij, në prag të ndeshjes...

Këta punëtorë paguhen nga Pakoja Emergjente këtë muaj

Punëtorët e bizneseve veprimtaria e të cilave është ndikuar nga masat kufizuese ndaj COVID-19 këtë muaj pritet t’i marrin pagat e dyta nga Pakoja...

Kupa e Italisë shkaktoi polemika, “Sky Sport” zbulon planin e ri

Kupa e Italisë u kthye në një mollë sherri në Itali. Interi, që sapo u zyrtarizuan datat, doli kundër dhe madje paralajmëroi se do...

Rivitalizmi i rrugës “Marin Barleti” në Prizren mbetet pa afat

Një plan për kthimin e vlerave të qytetit historik të Prizrenit, vitin e kaluar, bëri bashkë shoqërinë civile dhe institucionet vendase e ndërkombëtare dhe...

Stomatologët i kthehen punës me masa shtesë mbrojtëse

Hana Naka, një stomatologe nga Prishtina, thotë për Radion Evropa e Lirë se tashmë ka marrë masa të shtuara për shkak të pandemisë në...

Nis faza e tretë e lehtësimeve, Kryetari i Prizrenit thotë se tani varet nga disiplina individuale

Nga sot Kosova ka hyrë në fazën e tretë të lehtësimit të masave kundër pandemisë COVID-19. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se për...

Aurela Gaçe: Nuk jam Vip, jam një njeri që njihem…

Lufta dhe përpjekjet për t’u bërë VIP (Very Important Person – Person shumë i rëndësishëm) janë bërë karakteristikë dalluese e epokës që jetojmë. Të shumtë...

Lajmet e Fundit

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren. Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër...

Balaj-Halimaj: Emërimi im zëvendëskryeministre, nuk është befasi

Zëvendëskryeministrja nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, demantoi zërat se ajo nuk është përzgjedhur për këtë potë nga strukturat e partisë dhe se...

Edhe 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 11 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Kompania e ujësjellësit në Prizren kërkon nga konsumatorët të paguajnë faturat

Kompania rajonale e ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” në Prizren kërkon nga të gjithë konsumatorët që t’u përmbahen pagesave të rregullta të faturave mujore për shërbimet...