21.9 C
Prizren
E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Prizreni pa çerdhe publike, OJQ-të të shqetësuara rreth çmimit (Video)

Prizreni prej vitesh nuk ka asnjë çerdhe publike. Autoritetet lokale kanë paralajmëruar se me fillimin e vitit të ri shkollor do të nisë punën çerdhja e parë publike, afër shkollës “Lekë Dukagjini”. Por përfaqësuesit nga opozita kritikojnë menaxhmentin e Komunës, duke theksuar se investimet në këtë projekt kanë nisur për çerdhe publike dhe jo për kopsht me bazë në komunitet.

Shefi i grupit të këshilltarëve të AAK-së, Ilir Baldedaj, ka theksuar se qeveria komunale i nis projektet pa vizion të qartë dhe si rezultat, ato devijojnë nga qëllimi fillestar, raporton KOHA.

“Fatkeqësisht një projekt e ka filluar si çerdhe publike dhe tani është shndërruar në kopsht, sepse nuk mund të flasim të investosh paranë publike e pastaj të caktosh një kosto për 80 euro për një fëmijë që shkon në kopsht, sepse edhe në sektorin privat është i njëjti çmim. Cila është arsyeja që taksat e qytetarëve të investohen në atë objekt e përsëri qytetarët të paguajnë njëjtë si në kopshtet private”

Ndërsa kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka sqaruar se opsioni i çerdhes publike me bazë në komunitet ka ardhur si rezultat i mosaprovimit të kërkesës nga Ministria e Arsimit për staf shtesë.

“Në dy vitet e kaluara ne kemi kërkuar kode shtesë nga Ministria e Arsimit. Kjo nuk është bërë. Pasi nuk është bërë po shkojmë me opsionin e çerdhes publike me pjesëmarrje të komunitetit, prandaj dhe i kemi pagesat”.

Sipas tij, fëmijët që vijnë nga familjet me asistencë sociale, fëmijët me nevoja të veçanta, fëmijët e braktisur apo pa përkujdesje prindërore, fëmijët që kanë vetëm një prind dhe fëmijët e veteranëve do të lirohen nga pagesa.

“Pasi nuk kemi kode buxhetore që vijnë për pagesën e stafit duhet të bëjmë bashkëfinancimin e pagesës së stafit, prandaj është paraparë 80 euro për një muaj për një fëmijë, ku përfshihen të gjitha shpenzimet, nga ushqimi deri te shpenzimet e tjera”.

Megjithëkëtë, aktivistë të shoqërisë civile kanë vlerësuar se edukimi i hershëm në Prizren është në rrugën e dështimit, pasi që thirrja e DKA-së është hapur për fëmijët 3 deri në 5 vjeç dhe jo edhe për grupmoshat nga 0 deri në 3 vjet, derisa me çmimin prej 80 eurove, sipas tyre, nuk ka logjikë të thirren në institucion publik.

- Advertisement -

Më Shumë

16 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19

Numri total i vdekjeve nga koronavirusi në Kosovë ka shkuar në gjithsejtë 300. Vetëm në 24 orët e fundit kanë vdekur 16 persona. “Numri total i...

Pamje rrëqethëse/ Kjo është gjendja në qytetin e Bejrutit sot

Në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, po vazhdojnë kërkimet për të mbijetuarit nga shpërthimi i tmerrshëm që ndodhi të martën. Banorët e Bejrutit janë zgjuar në...

Avancojnë punimet në Rrugën e Arbrit

Punimet në rrugën e Arbrit po ecin me ritme të shpejta ndërkohë që ndërtimi i saj do të shkurtojë në mënyrë të ndjeshme rrugën...

Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19

Java e parë e muajit gusht është javë e zezë sa i përket numrit të fataliteteve nga virusi COVID-19.Vetëm nga e hëna deri sot...

24 aksidente trafiku me të lënduar brenda një dite

Në 24 orëshin e fundit në Kosovë kanë ndodhur 24 aksidente trafiku me të lënduar dhe 42 aksidente trafiku me dëme materiale. Në statistikat e...

“Pusho shqip”/ Kanionet e Osumit, perla e natyrës për të apasionuarit e turizmit të aventurës

Kanionet e Osumit janë një perlë e natyrës, ku të apasionuarit e turizmit të aventurës kanë mundësi të zhvillojnë edhe shëtitjet profesionale me rafting,...

Bilanci me Covid-19 në Kosovë: 341 të vdekur dhe mbi katër mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë

Ka shkuar në 10 mijë e 419 numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Që nga marsi kur janë regjistruar rastet e...

Ekzekutimi i pagesave prej 170 eurosh për punëtorët, javën e ardhshme

Pas dekretimit të Ligjit për buxhetin nga ana e presidentit Hashim Thaçi, në Ministrinë e Financave tregojnë se kur do të ndodhë ekzekutimi i...

Mozzik flet pasi iu ndërpre dje turneu për promovimin e albumit

Reperi i njohur nga Ferizaj, Mozzik gjatë ditës së djeshme ka vizituar disa nga qytetet e Kosovës për ta promovuar albumin e tij më...

Plaçkitin një banesë në Prizren – vjedhin para, stoli dhe orë dore

Një burrë ka raportuar se persona të panjohur me përdorim force kishin depërtuar në banesën e tij, në të cilën kishin vjedhur para të...

Vaksina ruse anti-COVID regjistrohet më 12 gusht, në tetor nis vaksinimi i popullatës

Vaksina ruse kundër COVID-19 e zhvilluar nga Instituti për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamaley”, do të regjistrohet më 12 gusht, derisa për tetor planifikohet që...

Vendbanimet e të infektuarve me COVID: 7 në Prizren, kurse nga 1 në Zhur dhe Kabash

Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në Prizren kanë rezultuar 9 persona me COVID-19, brenda 24 orësh. Sipas këtij instituti, 7 personat e...

Portreti i mikut, Bekim Fehmiu

Nga Ali Podrimja Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë “BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës” (2015). (“TEMA”,10.10.2008) Shpesh kam menduar si të shkruaj për Bekim Fehmiun....

Për herë të parë, Ilda Bejleri zbulon arsyen e shkëputjes nga televizioni

Prej disa muajsh moderatorja Ilda Bejleri është shkëputur nga ekrani, për arsye që deri më sot nuk ishin të ditura. Këtë të enjte ajo ishte...

Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun: Një letër pa adresë

Nga Hysë Shkreli /Shkrim antologjik mbi Bekim Fehmiun. Shkrimi gjendet në monografinë "BEKIM FEHMIU-Odiseu i Kosovës" (2015)./  I nderuar dhe i dashur Bekim Fehmiu, Na thanë se...

Pezullohet protesta e punëtorëve shëndetësorë

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka pezulluar protestën e paraparë për nesër. Ky vendim i kësaj federate vjen pas takimit me ministrin e...

Lajmet e Fundit

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Biden përzgjedh kandidatën për zëvendëspresidente të SHBA-ve

Kandidati për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka bërë të ditur se do të garojë në zgjedhje së bashku me...

Kujtim Gashi: Po dyshojmë se qëllimi i LVV-së është t’ia zgjasë jetën kësaj qeverie edhe gjashtë muaj

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se pa i pasur 61 vota në tavolinë...

Çeku: Shoh disponim te deputetët e qytetarët se kjo qeveri duhet të shkojë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku thotë se asnjë deputetet nuk përjashtohet nga ftesa e LVV-së për të mbështetur mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Çeku...

Rexhaj: Kjo qeveri është analfabete në menaxhimin e pandemisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Arbër Rexhaj, ka thënë në Kanal10 se Vetëvendosje ka mbështetje edhe nga shoqëria për të inicuar mocionin për rrëzimin e Qeverisë. “Si...