6.3 C
Prizren
E shtunë, 5 Dhjetor, 2020

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në këtë prokurori Ariana Shajkovci, si anëtare të re të Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK).

Në garën e Prokurorisë Themelore në Prizren për anëtarë të KPK-së kanë qenë prokurorët Ariana Shajkovci dhe Musli Gashi, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Nga 24 fletëvotime, 16 prokurorë kanë votuar për prokuroren Shajkovci, shtatë për prokurorin Gashi, ndërsa një prokuror ka votuar për të dy kandidatët, e cila votë u shpallë e pavlefshme.

Ndryshe, KPK është në procedurë të zgjedhjes së shtatë anëtarëve të rinj të këtij këshilli nga radhët e Prokurorive Themelore, përkatësisht nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, Pejë, Prizren, Gjakovë, Gjilan, Ferizaj dhe Mitrovicë.

Gjatë të mërkurës, përpos zgjedhjeve në Prokurorinë Themelore në Prizren, nga ora 14:00, këto zgjedhje do të mbahen në Prokurorinë Themelore në Gjakovë, të enjten këtë proces është paraparë ta kryej Prokuroritë Themelore në Prishtinë, Gjilan dhe Ferizaj, ndërsa më 23 tetor Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe ajo në Pejë

Proceset e zgjedhjes së anëtarëve të rinj të KPK-së nga radhët e shtatë Prokurorive Themelore, është duke u udhëhequr nga komisioni i formuar nga KPK.

Në krye të këtij komisioni është anëtari i ri i KPK-së, Agron Beka, derisa anëtarë të këtij komisioni janë edhe Idail Smajli – prokuror në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit dhe Valdrin Krasniqi – zyrtar nga Sekretariati i KPK-së.

Si anëtarë rezervë të këtij komisioni janë zgjedhur Bedrije Syla Alshiqi – anëtare në KPK, Agron Qalaj – prokuror në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit dhe Dardan Maloku – zyrtar i sekretariatit të KzPK-së.

Shpallja e zgjedhjeve për anëtarë të KPK-së nga radhët e prokurorive themelore është bërë nga KPK më 8 tetor 2020, në të cilën ditë edhe është miratuar Ligji për Këshillin Prokurorial të Kosovës.

Sipas ligjit dhe rregulloreve të KPK-së, ky konkurs është dashur të shpallet më së largu deri më 1 tetor 2020, për shkak se mandati i anëtarëve aktual të KPK-së nga radhët e prokurorive themelore përfundon më 1 janar 2021.

Në ditën kur është shpallur konkursi për zgjedhjen e anëtarëve të rinjë të KPK-së nga radhët e shoqërisë civile, tre anëtarë të KPK-së kanë dhënë dorëheqje në prag të përfundimit të mandatit të tyre si anëtarë të KPK-së. Përkatësisht, dorëheqje kanë dhënë anëtarët Zejnullah Gashi, Arben Ismajli dhe Dëshirë Jusaj.

Ndaj këtyre dorëheqjeve, në po të njëjtën ditë kishte reaguar Instituti i Kosovës për Drejtësi, ku kishte thënë se dorëheqja e anëtarëve të KPK-së në kohën para shpalljes së konkursit për kryeprokurorë, është praktikë që mund të paraqesë konflikt të interesit dhe mungesë të integritetit.

Një ditë më vonë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kosovës ka njoftuar se është tërhequr nga procesi i zgjedhjes së anëtarëve të rinj të KPK-së dhe zgjedhjes së Kryeprokurorëve, me arsyetimin se këto procese janë prishur rrënjësisht.

“Për vite, Ambasada Amerikane ka luajtur një rol monitorues dhe mentorues në proceset për të zgjedhur anëtarët e rinj të Këshillit Prokurorial të Kosovës dhe për të zgjedhur Kryeprokurorët. Fatkeqësisht, ne besojmë se këto procese tani janë prishur rrënjësisht. Atyre u mungon transparenca dhe i nënshtrohen konflikteve në rritje të interesit. Meqenëse përfshirja e mëtejshme e Ambasadës mund të interpretohet keq si miratim i këtij sistemi të prishur, ne nuk do të marrim pjesë. Prokurorët duhet të zgjidhen në bazë të kualifikimeve të tyre, jo përkatësisë politike ose lidhjeve. Ndryshimet në kornizën ligjore që mbështesin KPK-në janë të nevojshme për të rivendosur transparencën dhe drejtësinë e këtij sistemi. Prandaj, ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të mbështesin përpjekjet e Ministrit të Drejtësisë për të përfunduar menjëherë Rishikimin Funksional”, thuhet në deklaratën e kësaj ambasade.

Një ditë më vonë, është konfirmuar se nga këto procese është tërhequr edhe Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë.  /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Vdekja e Maradonës, hetuesit kërkojnë komision mjekësor për të gjetur “fajtorët”

Prokurorët specialë, që po hetojnë rrethanat që çuan në vdekjen e Diego Armando Maradonës, pasi të kenë përfunduar analizat toksikologjike mbi gjakun dhe urinën...

Nismës dhe AKR-së i bashkohen edhe katër deputetë

Grupi Parlamentar i Nismës Socialdemokrate dhe Aleancës Kosova e Re i janë shtuar edhe katër deputet tjerë, kështu duke u bërë gjithsej me 10...

Zafir Berisha akuzon njerëzit e politikës për dy shtatoret e shëmtuara në Prizren

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka kritikuar skulpturën e dy shtatoreve, Skënderbeut dhe Adem Jasharit, që u zbuluan dje në...

Jep dorëheqje këshilltari i presidentit Trump për coronavirusin

Dr. Scott Atlas dha dorëheqjen si këshilltar special i presidentit Donald Trump, tha një zyrtar të hënën, pas katër muajsh në detyrë gjatë të...

Kjo është procedura për tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti

Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, që mundëson edhe tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti. Por, cila është procedura që...

Dueli i shumë pritur mes Mike Tyson dhe Roy Jones Jr – mësoni detajet e super meçit

Mike Tyson dhe Roy Jones Jr. sonte do të rikthehen në ring, për t’i shfaqur edhe një herë cilësitë e tyre para fansave ehe...

PDK-ja do ta votojë Projektligjin për rimëkëmbje, seanca të premten

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka paralajmëruar fundin e sagës me projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Ai të mërkurën në një konferencë...

Fillojnë hetimet për vdekjen e Diego Maradonës – ka dyshime në stafin e ambulancës

Kanë filluar hetimet në Argjentinë rreth vdekjes së Diego Maradonës në të mërkurën e kësaj jave në moshën 60-vjeçare. Sipas protokollit të lëshuar, thuhet se...

Prizreni pasurohet me shtatoren e Skënderbeut

Prizreni nga sot do të pasurohet edhe me shtatoren e Skënderbeut. Inaugurimi i shtatores bëhet në ora 13:00, për nder të Ditës së Flamurit. Ky projekt...

Gashi i PDK’së: Ju siguroj se PDK’ja nuk ka diskutuar përfshirjen në qeveri

Deputeti i PDK’së, Kujtim Gashi, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se partia e tij asnjëherë nuk ka diskutuar brenda mbledhjeve të saj...

Reçica i vendosur për njohjen e stazhit të punës së punonjësve të dëbuar me dhunë nga puna nga regjimi serb

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica,  ka takuar sot sindikatën e ish-policëve të Kosovës të viteve 90-ta, në krye me Fatmir Tashollin, për...

Normalja e Elbasanit mbush 111 vite: Përkujtohen mësuesit e parë

Pikërisht më 111 vite më parë, në 1 Dhjetor të vitit 1909, me vendim të Kongresit të Elbasanit do të hapej shkolla Normale e...

Gashi (LDK): Për interesin e vendit bashkëpunojmë me secilën parti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se është interesi i vendit ai që e bashkon partinë e tij me partitë...

Merret vendimi për largimin e shtatores së Adem Jasharit në Prizren

Është vendosur për heqjen e shtatores së Adem Jasharit në Prizren. Menaxhmenti i “Abi Çarshisë” ia ka konfirmuar ekipit të Kohavisionit që shtatorja e Adem...

Ministria e Kulturës shpall konkurs për çmimet vjetore për letërsinë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka sot shpallur konkurs për propozimet për çmimet kombëtare letrare për 2020. Përmes kësaj shpallje, MKRS pret deri më 5 janar...

Kryeministri: Rreth 500 punëtorë do të përfitojnë nga Masa e 8

Ka nisur të bëhet nënshkrimi i kontratave për financim të projekteve nga Masa e 8 e Programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2020. Në këtë ngjarje ka...

Lajmet e Fundit

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan absurde dhe sheh se “zgjedhjet janë afër”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur absurde kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij,...

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin milionësh

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria...

Këto janë shenjat me fat të dhjetorit

Muaji dhjetor sapo ka filluar që do të thotë që po përgatiteni t’i jepni lamtumirën një viti tjetër që po largohet. Dhe çfarë viti! Sigurisht që...

Liverpooli e ka nxjerr në shitje Shaqirin, këto janë klubet e mëdha që janë vënë pas yllit shqiptar

Xherdan Shaqiri pritet të largohet nga Liverpooli gjatë afatit kalimtar veror. Ylli kosovar nuk ka pasur shumë hapësira këtë edicion me The Reds, por edhe...

Haskuka: Projekte të përbashkëta për zhvillimin e bujqësisë

Në Prizren sot janë takuar kryetarët e tri komunave të këtij rajoni. Në një postim në Facebook, kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka bërë shkruar...