26.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shtator, 2021

Ngritet aktakuzë ndaj ish-kryeshefit të PTK-së, Shyqyri Haxha

Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Përgjithshëm–Njësia për Krime Ekonomike dhe Korrupsion, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet Sh. H., ish-Kryeshef Ekzekutiv i PTK-së, për shkak të dyshimit të bazuar mirë se ka kryer veprën penale “Lidhja e kontratës së dëmshme”, nga neni 237 paragrafi 2, lidhur me paragrafin 1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Sipas aktakuzës, i pandehuri, më 16.04.2010, në cilësinë e personit përgjegjës-Kryeshefit Ekzekutiv të Postës dhe Telekomunikacionit të Kosovës (PTK), me dashje dhe me qëllim që të shkaktojnë dëm material, duke vepruar në kundërshtim me autorizimet e tij ligjore dhe duke mos marrë aprovimin nga aksionari – Qeveria e Republikës së Kosovës, ka lidhur kontratë për faturim të ri me ç’ rast i shkaktuar humbje në shkallë të madhe PTK-së, ngase e njëjta me kërkesë të Aksionarit të datës, 14.05.2010 e ka shkëputur njëanshëm kontratën dhe është detyruar të paguaj shumën prej 9,000,000,00 euro (nëntë milion euro) si dhe shpenzime tjera të cilat janë bërë lidhur me shkëputjen e kësaj kontrate, shumë e përgjithshme në vlerë prej 9.891.022,81 euro, (nëntë milion e tetëqind e nëntëdhjetë e një mijë, e njëzetë e dy euro e tetëdhjetë e një centë).

Prokurori i çështjes me rastin e ngritjes së aktakuzës, i ka propozuar Gjykatës që i pandehuri të shpallet fajtor dhe të dënohet sipas ligjit, për veprën penale e cila i vihet në barrë.?

Më Shumë

Papastërti e mungesë e detergjentit në repartin e Pediatrisë në spitalin e Prizrenit(Foto)

Një guacë e tualetit e papastër, lavaman pa detergjent e letër higjienike, dyer të grisura e pasqyrë e thyer janë vetëm disa nga pamjet...

Quni: Gropa te Sheshi i Lidhjes po e rrezikon jetën e njerëzve

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, premton se do të zgjidh problemin e gropës te Sheshi i Lidhjes, i cili që...

Prizren/ Shkoi për t’i thyer frangat, një i dyshuar e godet ia merr të hollat dhe ikën

Një grabitje ka ndodhur dje në Prizren, njofton policia. Sipas policisë, një person është goditur me grusht dhe iu kanë grabitur frangat, teksa viktima po...

Anulohet “Alba Festival”

Festivali më i madh i muzikës shqiptare “Alba Festival” nuk do të fillojë më 4 shtator siç ishte paraparë. Autoritetët kanë marrë vendim që ky...

Në Qeverinë ‘Rama 3’, dymbëdhjetë gra ministre

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar sot emrat e kabinetit qeveritar. Në Qeverinë ‘Rama 3’ do të jenë 12 gra ministre dhe katër burra...

E ardhmja e Kylian Mbappes pritet të dihet sot

Këtë të hënë përfundon ultimatumi që i ka dhënë Real Madridi drejt Paris Saint-Germain për Kylian Mbappen. Pasi oferta e parë prej 160 milionë euro...

Në Prizren, burri sulmon fizikisht gruan

Policia njofton për një rast të dhunës në familje të ndodhur në Prizren, raporton PrizrenPress Burri dyshohet se ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Viktima ka...

Sulmon fizikisht policin në Prizren, arrestohet

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një të dyshuar mashkull kosovar pasi që i njëjti e ka sulmuar fizikisht një zyrtarë policor,...

Kida lanson këngën e re “Dinero”

Kida konsiderohet si një prej këngëtareve më të suksesshme dhe më të dashura për publikun shqiptar, dhe kjo fal sukseseve të saj të vazhdueshme...

Kurti: Vdekja e 36 qytetarëve lajm i trishtueshëm, do të shqiptojmë më shumë gjoba për shkelësit e masave

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës e thirrur pas vdekjes së 36 qytetarëve për vetëm 24 orë. Kryeministri Albin Kurti në një...

Çfarë fshihet pas shtatzënisë së reperit Lil Nas?

Reperi amerikan, Lil Nas bëri të ditur se është në pritje të një fëmije dhe i ka vendosur emrin “Montero”, e gjithë kjo u...

Marina Vjollca publikon foto të tjera me barkun e rrumbullakosur

Çifti i njohur i skenës shqiptare, Marina Vjollca dhe Getoar Selimin, janë duke i shijuar pushimet së bashku. Ditë më parë, moderatorja e bukur dhe...

Filmat e Tarantinos po kthehen në shfaqje teatrale

Adhuruesit e Tarantinos mund të shohin disa prej filmave të tij ikonik të shëndrruar në shfaqje nga kompania “Tarantino Live: Fox Force Five &...

3 shenjat që bien në dashuri më shpejt

3. Dashi Kjo mund të jetë befasuese për disa, por ju dashuroheni shumë shpejt, Dashi. Ju e doni aventurën, e doni risinë dhe i doni përvojat...

Prizreni kalon në gjysmëfinale

KB Peja ka mposhtur Prishtinën me rezultat 83:76. Me këtë fitore pejanët kalojnë në gjysmëfinalen e Superkupës së Kosovës në Basketboll. Peja e startoi mirë...

Raporti i fundit i MSH-së: 22 të vdekur brenda 24-orëve

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin e fundit për gjendjen me COVID në vend. Brenda 24 orëve janë regjistruar 22 raste të vdekjes dhe 1.894...

Lajmet e Fundit