22.6 C
Prizren
E martë, 4 Gusht, 2020

Qeveria krijohet pas 24 janarit

SEREMB GJERGJI

Vetëvendosja nuk është gatshme të VENDOSË!- LDK nuk është gatshme të marrë PËRGJEGJËSI!

Kjo është një prej arsyeve pse asnjëra palë nuk ka guxim të bashkohet. Por, letra e ambasadorit amerikan në Gjermani, Richard Grenell, është aryeja kryesore e kësaj vonese. Këtu i shtojmë edhe Opoziten super të fuqishme.

Cilado Qeveri që krijohet, kushdo më këndo që do të udhëheqë, nuk mund të arrijë asgjë, nëse nuk do t’i implemetoi kushtet e caktuara nga ambasadori Grenell.

Ambasadori 53 vjeçar, ndikuesi Numër 1 në reformimin e diplomacisë evropiane, ka dhënë të gjitha udhëzimet për Qeverinë e ardhshme të Kosovës!

Tetë pikat e më poshtme duhet t’i implemetoi cilado Qeveri e krijuar – me apo pa VV-në – edhe nëse shkohet në zgjedhjet e reja:

-Taksa duhet të hiqet menjëherë dhe mos zëvëndësohet me asgjë vendim tjetër që e pengon procesin në vazhdim.

-Asociacioni i Komunave Multietnike – duhet të aprovohet dhe filloi implementimin si pjesë e Marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi.

-Bisedimet me Serbine duhet të vazhdohen konform Strategjisë së Presidentit Trump dhe asnjë mënyrë tjetër.

-Arritja e marrëveshjes përfundimtare – e pranueshme për të dyja palet – deri në shtator 2020 dhe të prezantohet me 20 shtator në takimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

-Vazhdimi i afatit të veprimit të Gjykatës Speciale për Krime të Luftës në Kosovë.

-Mos të preket asgjë në procesin e Privatizimit në Kosovë – diçka që VV gjatë fushatës ka thënë se do ta rikthej tërësisht në piken “0”.

-Në asnjë mënyrë mos të fillohet shpenzimi i Fondit të Privatizimit.

-Lufta Kundër Korrupcionit – të jetë agjenda kryesore e Qeverisë së Kosovës.

Jo-zyrtarisht më është thene se Albin Kurti, si Kryeminister i ardhshëm, i ka pranuar të gjitha këto pika. Tash mbetët të shihet?? Nëse behet Qeveria, del që është e vertetë.

Mendoj se patriotizmi i tepruar i Albin Kurtit dhe pafuqia për asnëj veprim e Isa Mustafës, ka sjellë në këtë udhkryq që ka zgjidhjet të lehtë – por që nuk ka fuqi të brendshme (VV+LDK) për të vepruar nga asnjëra palë.

Këtu i shtojmë edhe qendrimin e Opozitës që është super e fuqishme – plus kush guxon të arrij marrëveshje me Serbinë pa “Baballarët” e kombit?!

Ta shohim!

Fuqia e vetme që mund të vij nga një përkrahje direkte e Amerikës dhe Administratës Trump në këtë proces dhe pas procesit, është çelsi i zgjidhjes dhe garancia e vetme për veprim. Përndryshe çdo marrëveshje eventuale për një Qeveri të qëndrueshme, është e paarritshme.

- Advertisement -

Më Shumë

Vdes edhe një mjek në Kosovë nga COVID-19

Oda e Mjekëve të Kosovës ka njoftuar se ka ndërruar edhe një mjek si pasojë e COVID-19. OMK bën të ditur se bëhet fjalë për...

Katundi i kryeministrit i shkel rregullat, atje shiten kurbanë (Video)

Vendimi i Qeverisë për masat anti-COVID i ndaloi tregjet e kafshëve , por në Ratkoc u improvizua tregu i kafshëve edhe të mërkurën. Drejtori i...

Hyseni sot udhëton për takime në SHBA

Koordinatori shtetëror i Kosovës për dialogun me Serbinë, Skender Hyseni, sot do të udhëtojë për në Uashington, ku do të zhvillojë takime me zyrtarë...

Salah me stil të ri të flokëve (Foto)

Ylli i Liverpoolit, Mohamed Salah, e ka ndërruar stilin e tij të flokëve. Ky ndryshim ka habitur tifozë të shumtë dhe ka shkaktuar reagime të...

Rita Ora poston foto komplet e zhveshur, nëna i bën komentin epik

Vera Ora ‘ia ndalon’ detin Ritës pas këtyre fotove! Vera Ora sërish i ka lënë një koment epik në një postim vajzës së saj, këngëtares...

Vërmicë: Sa kosovarë po shkojnë në Shqipëri? (Video)

Komandanti i stacionit policor të kufirit në Vërmicë, kapiten Arbër Telaku, ka deklaruar se krahasuar me vitin e kaluar, deri në këtë muaj, lëvizja...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...

Hoti nesër viziton Dragashin

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, gjatë ditës së nesërme do të vizitojë Komunën e Dragashit. Ai në ora 10:00 do të bëjë inspektimin e punëve...

13 të vdekur nga COVID-19 që nga dje

13 persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët për Kurban Bajram

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, Dega e PDK-së në Prizren dhe kryetari i saj Shaqir Totaj, uron të gjithë besimtarët e besimit...

Vetëvendosje në Prizren uron festën e Kurban Bajramit

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren të gjithë besimtarëve muslimanë ua ka uruar festën e Kurban Bajramit. "Në këtë ditë feste të Kurban Bajramit lartësohen vlerat si...

Oriola Marashi ‘i tërheq veshin’ Eros Grezdës për statusin e tij

Modelja Oriola Marashi dhe futbollisti Eros Grezda kanë bërë prej pak kohësh publike lidhjen e tyre të dashurisë dhe në rrjete sociale s’kanë munguar...

U martuan të mitur, pas dy vjetësh burri nga Malisheva ia merr vajzën gruas

Një grua ka raportuar në polici se burri i saj, me të cilin u martua para moshës 16 vjeçare, ia ka marrë vajzën e...

Tërbohet rinia shqiptare, alkool dhe ‘shkuma party’ (FOTO)

Festat në bregdet, shkuma parti me muzikë, pa asnjë distancim dhe masa anti Covid që as respektohen mes të rinjve. Kjo është panorama e...

Avdyli: Nëse nuk reagojmë shpejt pacientët do të na vdesin në korridore të spitaleve e vetura

Deputeti i LDK-së që është edhe anëtar i Komisionit për Shëndetësi në Kuvendin e Kosovës, Haxhi Avdyli thotë se ligji anti-Covid është shumë i...

Burri nga Suhareka e rreh gruan, arrestohet

Policia e Kosovës ka arrestuar të martën në Suharekë një person pasi që ai kishte sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij, raporton PrizrenPress. Me vendim të...

Lajmet e Fundit

Haskuka: Situata me menaxhimin e pandemisë ka dalë jashtë kontrollit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar lidhur më situatën aktuale të menaxhimit të pandemisë. Ai ka thënë se situata ka dalë  jashtë kontrollit dhe...

Çeku-Hotit: Nuk dyshoj në qëllimin tuaj të mirë, por nuk po funksionon

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, i është drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti me një letër të hapur. Thotë se nuk dyshon në qëllimin e...

Nusja, dhëndri dhe 21 dasmorë infektohen me koronavirus

Një darkë festive ka përfunduar me 21 persona të infektuar me COVID-19 gjatë një dasme në Selanik. Mes të infektuarve janë nusja, dhëndri dhe 21...

Dragash: Nëntë të vdekur nga Coronavirusi në komunën më të vogël në Kosovë

Nëntë qytetarë të Dragashit kanë humbur jetën qysh nga fillimi i pandemisë Covid-19, si pasojë e këtij virusi, raporton Front Online. Këtë e ka bërë...

13 të vdekur nga COVID-19 që nga dje

13 persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, raporton Express. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit...