21 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

Tarifa 100% dhe një pyetje për Vjosën e Albinin

Sefte, një pyetje logjike Kryeministrit Albin Kurti dhe “ekspertëve” të tij, si dhe Kryetares së Kuvendit Vjosa Osmani, e cila po flet pa e pyetur kush (edhe pse tarifat nuk janë kompetencë e saj por e Qeverisë): Përse shteti serb nuk e dërgoi “çështjen tarifa 100%” në Gjykatën e Arbitrazhit edhe pse për këtë, fillimisht u kercënua?

Halil MATOSHI

Ashiqare, me tarifën 100% ndaj mallërave të Serbisë, tregu i lirë është ndarë nga epoka e kolonializmit serb.

Suspendimi i tarifës, pa njohje nga shteti serb (ose pa asnjë kundërvlerë, ulësja në OKB dhe mekanizmat tjerë ndërkombëtar) dhe në vlugun e armiqësisë së shtetit serb kundër Republikës së 17 shkurtit, çon pashmangshëm në kthimin e Kosovës më 16 shkurt, 2008, që realisht është mësymje e Serbisë që rrafsh 12 vjet!

Kryeministri i sapozgjedhur i Republikës së 17 shkurtit, Albin Kurti, me deklaratën e tij se do ta heq tarifën (nuk është taksë!?) prej 100% dhe ta vendosë reciprocitetin e plotë me Serbinë, ka manifetuar frikë joracionale, pa e pasur të qartë se reciprociteti është edhe diplomatuk edhe politik e ekonomik: Nëse Serbia ia heq Kosovës një njohje, edhe Kosova ia heq asaj një njohje!???Nëse Serbia lobon kundër Kosovës në UNESCO dhe INTERPOL edhe Kosova “ia kthen” me votën kundër në NATO!? Ose nëse Serbia blen pesë avionë lufte MIG nga Rusia, Kosova do të blejë po aq F-117 nga ShBA!?

Reciprociteti i plotë me Serbinë do të nënkuotonte të drejta të njëjta për shqiptarët në Luginë të Preshevës dhe për serbët në veri të Kosovës, por edhe me ata në Kosovën qëndrore dhe juglindore. Nëse “Azbuka” e Beogradit mësohet në Graçanicë, “Abetarja” e Prishtinës në Luginë?

A mund të arrihet kjo, në kushtet aktuale, kur fashizmi në Serbi është ideologji shtetërore!?

Kryeministri po bë hajgare me nocione që ashiqare nuk i ka të qarta, por i përdor vetëm si propagandë për ta shfaqur vetën të ndryshëm!?

Për çfarë reciprociteti po flet Kryeministri, kur dihet se eksporti vjetor i Serbisë në Kosovës është 500 milionë euro, ndërsa i Kosovës në Serbi 20 milionë euro?

Më poshtë po i rëndis shtatë argumente kundër suspendimit të taksës, që Kryeministri Kurti dhe ndjekësir e tij t’u përgjigjen me kundërargumente.

Nëse i kanë!?

1– Armiqësia e hapur dhe agresioni diplomatik i Serbisë me synim zhbërjen e entitetit juridik-politik, Republikës së Kosovës, si subjekt i të drejtës ndërkombëtare, nga brenda (persekutimi i pjesëtarëve serbë dhe të pakicave të FSK nga milicia sekrete, BIA) dhe nga jashtë, propaganda e rrezikshme kundër të drejtës së Kosovës shtet, joshja apo korruptimi si dhe shantazhimi i shteteve të vogla dhe jo aq të informuara me proceset në Ballkanin Perëndimor dhe Kosovë, për tërheqje të njohjës po vazhdon;

2 — Tarifa 100% e Kosovës në mallërat e Serbisë dhe Bosnjës, përfiton madje edhe ekonomia amerikane, sado në parametra simbolikë, ajo nga 3 milionë euro, eksportin në Kosovë në nëntor – dhjetor 2018 e ka ngritur në 7.66 milionë €. Pos ShBA-së nga ‘Taksa Haradinaj’ kanë përfituar edhe tetë shtete të BE-së dhe veçanërisht Shqipëria dhe Maqedonia, e para nga 10.8 milionë euro e ka rritur eksportin në Kosovë në 17: 96 milionë €, ose 44.5 %, kurse e dyta, nga 12.6 milionë € në 17.48 milionë €.

3 — Tarifa legale është emri i dytë i sovranitetit shtetëror. Tarifa nuk vendosin bajraçet, mahallat, apo “tokat e askujt” dhe piratët, po veç shtetet. Presidenti Trump nuk ngurron ta cilësojë vetën si “Njeri i tarifave”!?

4 — Tarifat si kjo e Kosovës 100%, është normë ndërshtetërore në fushën e luftës ekonomike (por edhe armë politike e diplomatike pse jo!) dhe çështje bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe është ndërmarrë duke e zbërthyer masën mbrojtëse që buron nga Neni 18 të CEFTA – s për sigurinë kombëtare.

5 — Neni 18 i CEFTA-s u lejon anëtarëve të saj të ndërmarrin çdo veprim të nevojshëm për “mbrojtjen e interesave thelbësore të sigurisë ose për zbatimin e detyrimeve ndërkombëtare ose politikave të brendshme”. Serbia, e mbështetur nga Bosnja dhe Hercegovina, vazhdimisht dhe në mënyrë aktive përpiqet të minojë sigurinë, sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Kosovës. Veprimet e saj shkelin zotimet e detyrueshme ligjore dhe politike, duke përfshirë Marrëveshjen e Brukselit mbi Normalizimin e Marrëdhënieve. Këto veprime kërcënuan interesat thelbësore të sigurisë së Republikës së Kosovës.

6 — Serbia ka shitur në Kosovë 500 milionë euro, por po të mos ishin fushatat e ndryshme sensibilizuese dhe vet tarifa, kundër produkteve serbe, për këto dy vjet llogaritet se ky potencial orej 500 milionëve do të rritej në një miliard. Nuk besoj se ka njeri me dije elementare ekonomike qe humbjen e një tregu prej 500 milionë euro (deri një miliard) e konsideron si jorelevant për atë shtet. Luftërat nisin rëndom për kontrollin e tregjeve apo jo?

7 — Serbia më saktësisht, shet mallëra prej 16.5 miliardë euro ne botë, kryesisht armatim dhe teknologji. Kosova është tregu kryesor i Serbisë (bashkë me Bosnjën e Malin e Zi, më pak Maqedonia e Veriut) në industrinë ushqimore. Zyrtarët serbë kanë konfirmuar se Serbia humb 500 milionë euro në vit, si pasojë e tarifës 100%, duke qenë se degë të industrisë serbe kanë pasur linja të posaçme prodhimi për tregun kosovar, që ngjall dyshime edhe për vet cilësinë e këtyre mallërave.

Tashti zgjidhni ndermjet “mbrojtjës së konsumatorit” nga 3% e rritjës së çmimeve dhe nënshtrimit të tregut kosovar kolonializmit serb!?/Gazeta Express/

- Advertisement -

Më Shumë

4 persona humbën jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar edhe viktima të cilët kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid 19. Kështu kanë bërë...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

Kosova humbë 600 milionë euro nga mosmbajtja e dasmave, pritet që nga java tjetër të lejohen ato

Përhapja e pandemisë së Coronavirusit në Kosovë më së rëndi ka ndikuar në sektorin e hotelerisë. Kjo, pasi Qeveria mori vendim për mbylljen e përkohshme...

Qazim Qeska zgjidhet kryetar i degës së PDK-së në Rahovec

Partia Demokratike e Kosovës – dega në Rahovev, ka zgjedhur Qazim Qeskën kryetar të kësaj.Siç ka njoftuar kjo parti, Qeska u zgjodh me vota...

Hoti para deputetëve: Kosova dialogon për njohje reciproke, jo në nivel teknik

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti para deputetëve është duke raportuar për dialogun me Serbinë dhe marrëveshjet e nënshkruara në Uashington, raporton Front Online. Hoti ka...

Bartomeu ka edhe një kërkesë për Lionel Messin

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, do t’i kërkojë Lionel Messit që të pranojë një pagë më të ulët, në takimin e parë të...

Kuvendi i Kosovës vazhdon sot seancën plenare

Kuvendi i Kosovës vazhdon edhe sot me seancë plenare. Do të vazhdojë me raportimin e kryeministrit Hoti Hoti në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, ku pritet...

Aleksandër Lumezi me gjashtë vende pune, merr mbi 50 mijë euro të buta në vit

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, aktualisht ushtron gjashtë funksione. Përveç pagës që merr nga Prokuroria e Shtetit, ai merr pagë edhe si anëtar i...

Lorik Cana “viktimë” e përdhunuesit, si e përdorte imazhin e kapitenit për të joshur femrat

David Gabrieli, një shtetas francez që jeton në Sidnei, është akuzuar për sulm seksual ndaj katër femrave që njohu në aplikacionet e njohura të...

Kur do të mund ta tërhiqni 10-përqindëshin nga Trusti

Muajin e kaluar në mungesë kuorumi nuk kishte kaluar Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike nga pandemia COVID-19, ndërsa të enjten Kuvendi i Kosovës do ta...

Vdes në moshën 50 vjeçare punëtori i Telekomit

Ka vdekur në moshën 50 vjeçare punëtori i Telekomit të Kosovës, Ahmet Kikaj. Lajmin e kanë bërë të ditur nga Sindikata e Telekomit përmes një...

Prizren, 2 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 633 mostra...

Prizren, 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 561 mostra...

Grave të Krushës së Madhe iu premtohen nga 300 euro prej Qeverisë

Gratë e Krushës së Madhe, kanë pritur ministrin e Bujqësisë Besian Mustafa, deputetin e LDK-së Xhavit Ukaj dhe kryetarin e komunës së Rahovecit Smajl...

“Bomba” e merkatos, Milan akord me Gareth Bale

“Pas zyrtarizimit të Tonalit dhe Brahim Diaz, Milan është gati të plas “bombën” e kësaj merkato. Nga Anglia vjen lajmi se kuqezinjtë kanë një...

Dënohen burrë e grua që u rrahën mes vete në Mamushë

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Përgjithshëm Penal ka bërë shpalljen e aktgjykimit dënues ndaj të akuzuarve me iniciale H.T., dhe B.M. nga Mamusha....

Lajmet e Fundit

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

SER: Gareth Bale është i Tottenhamit

Përfundon gjithçka. Gareth Bale do të luajë në Tottenham sezonin tjetër në formë huazimi nga Madridi. Pas një dite të gjatë mes klubit anglez dhe Real...

Dragash: Dënohet me 300 euro i pandehuri pasi që pranojë fajësinë për rrezikim të trafikut publik

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të enjten, ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të pandehurit Dardan Sinani, i cili akuzohej për veprën penale...

Dragash: Mungon i pandehuri, shtyhet seanca për mashtrim të qytetarëve me anë të “Instagramit”

Mungesa e të pandehurit Alban Kadriu, i cili po akuzohet se ka kryer veprën penale të mashtrimit, ka bërë që të mos mbahet seanca...

Sot përurohet kati i dytë dhe renovimi i QMF-së në Zhur

Kuvendi i Kosovës vazhdon me seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë,...