13.8 C
Prizren
E hënë, 1 Qershor, 2020

Vendimi i Qeverisë për ndihmën financiare duhet t’i përfshijë edhe avokatët

Gent Gjini

Pasi që jemi në një situatë të padëshiruar pandemie, e shfaqur nga korona virusi një prej pasojave që ka lënë dhe ende vazhdon të lë është edhe ekonomia, përkatësisht këtu i gjithë sektori privat.Pak para ditësh minstri i financave, ka krijuar pakon e ndihmës financiare për kategoritë të sektorieve private, në shtetin e Kosovës.

Pra në ndihmën financiare për këta sektor, janë përcaktuar tarifat dhe vlerat, se sa do të përfitoj sektori privat me gjitha kategoritë pothuasje.Por vendimi i ministrit për ndihmë financiare, ka haruar një kategori relevante të shoqerisë kosovare.Pra janë avokatët të cilët nga ky vendim i ministrit, mbeten nën margjinat e mëshirës së fatit, dhe rethanave të pavaforshme qe po ballafaqohet ajo, e me theks të veqante të humbjeve financiare pothuajse për çdo ditë me përmasa të mëdha.

Parasegjithash duke qenë koshient për ekonominë dhe buxhetin se qfarë e kemi, duhet të dimë se edhe ne jemi ata që i takojmë sektorit privat, dhe jemi komunitet që paguajmë dhe bëjmë shpenzime në të mirë të ekonomisë së vendit në sektorin privat, dhe pse jo edhe në konsolidimin e buxhetit të Kosovës.

Për ta konstatuar këtë do i’u ilustroj disa fakte notore për ta vërtetuar atë, se jemi vërtet një hallkë e rëndësishme e sektorit privat, – ne avokatët jemi ata që paguajmë kontributet pensionale në adminstratën tatimore, ne avokatët jemi ata që paguajmë taksat për biznesin e punës sonë si avokat pranë organeve tatimore, ne avokatët jemi po këta që paguajmë qera për zyret tona, ne avokatët jemi po ata qe në zyret tona ngarkohemi edhe në paguarjen e energjisë elektrike, të ujit etj etje.

Pra në përgjithësi edhe ne jemi ata taksapagues që paguhen sot, ata qeveritar burokrat në sektoret publike .Mendoj se komuniteti i avokatëve nuk duhet të përjashtohet dhe anashkalohet nga përftimi financiar i qeverisë së Kosovës, kjo duke marë në konsideratë edhe pozitën kushtetuese të garantuar, që e kemi në Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Pra duke qenë një institucion që punon dhe përfaqëson pse jo edhe një drejtësi sociale për popullatën në Kosovë, si ofrimin e mbrojtjes në punën tonë si avokat për popullatën me kushte të vështira ekonomike, ofrimin e ndihmave juridike falas, përfaqësimet pro bono etj etj.Pra përse e them se komuniteti i avokatëve përveq që i takon hallkës së sektorit privat, është edhe komunitet që e konsolidion dhe forcon edhe buxhetin e Kosovës, është edhe fatki se duke ditur që jemi një numër shumë i madh të avokatëve të regjistruar, llogariteni se nga kjo tani paguhen obligimet dhe detyrimet në organet tatimore dhe ndaj shtetit.

Mendoj se ministri i financave ligjërisht do duhej ta rishikojë edhe njëher vendimin para se mjetet të derdhen kategorive të sektorëve privatë, dhe kështu të e bëj korigjimin dhe plotësimin, që edhe ne avokatët të jemi përfitues i ndihmës financiare, dhe të respektohemi si institucion kushtetues.

Në rast se përkundër këtyre të vertetave të artikuluara për mbrojtjen e mirëqenies së avokatëve, vendimi për ndihmën financiare nuk i përfshinë avokatët ne do të mund të ngresin padi civile, pranë organeve të drejtësisë me masën e përkohshme që vendimi të stopohet për një kohë, deri sa të shqyrtohet padia jonë ne gjykatë dhe kështu edhe kategoritë të tjera të sektorit privat, të mos mund të i marin në kohë ndihmën financiare nga minsitria që është planifikuar.

(Autori me profesion është avokat)

- Advertisement -

Më Shumë

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Haskuka ngushëllon familjarët e 59-vjeçarit të vdekur nga COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytafer Haskuka ka shprehur ngushëllime familjes së personit A.H. (1961) që sot ndërroi jetë si pasojë e COVID-19. Ai me...

Ngërçi aktual politik dhe kushtetues

SHKËLZEN MALIQI 1. Insistimi i LVV-së se Neni 84. pika 2 i Kushtetutës së Kosovës është Neni i vetëm përcaktues se si do të duhej...

Coutinho te Tottenham? Mourinho merr vendimin përfundimtar

Philippe Coutinho dëshiron të luajë përsëri në Premier League. Fantazisti brazilian është i dëmtuar dhe e ka mbyllur huazimin me Bayern Munchen. Ai do...

Përfshihet nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren. Rasti është lajmëruar nga pronari i saj. Zjarrfikësit kanë dalë...

Shaqir Totaj: 1 Qershori, një ditë festive

Shaqir Totaj uroi fëmijët për festën e 1 Qershorit, duke thënë që dhurata më e madhe e kësaj shoqërie janë fëmijët. Sipas Totajt, 1 Qershori,...

Naim Frashëri përkujtohet në 174-vjetorin e lindjes

Me përkushtimin dhe veprimtarinë e tij të dendur atdhetare e kulturore shkrimtari i madh shqiptar, Naim Frashëri u bë figura qendrore e Rilindjes Kombëtare...

Punëtorët e marketeve, barnatoreve e furrëtarët nuk i marrin 100 euro shtesë

Punëtorët e dyqaneve ushqimore, furrave të bukës dhe barnatoreve, të cilët ishin në kontakt të drejtpërdrejtë me konsumatorin, kanë filluar t’i marrin bonuset nga...

Dritëro Agolli: Kur në Kosovë takova Azem Shkrelin

Azem Shkreli ishte nga shkrimtarët e parë të Kosovës që njoha nga afër. Nga ai kisha lexuar poezi dhe kisha dëgjuar të më tregonte...

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti për mandatarin, i nxjerrë nga presidenti Thaçi, është shpallur kushtetues. Kjo, pasi Gjykata ka konsideruar se votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi...

Kina po bëhet gati për luftë… por kundër kujt?!

Sado e pazakontë që mund të tingëllojë, Presidenti Kinez Xi Jinping i ka kërkuar Ushtrisë së saj Çlirimtare të Popullit (PLA) të përgatitet për...

Prizreni ndër komunat më të prekura me COVID-19, sot dalin testet edhe për 32 persona

Në komunën e Prizrenit deri më tani janë identifikuar 134 raste me Covid-19, ku 54 prej tyre janë raste aktive, 75 të shëruar kurse...

KB Bashkimi mbledh arkivin, thërret për përkrahje

Klubi i Bashkimit që është më i vjetri në Kosovë, themeluar që në 1945,ka lluar të bëj grumbullimin e dokumenteve, fotograve, artikujve dhe gjërave...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Menaxhimi i mirë i pandemisë ka krijuar kushte për heqjen e disa masave

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se lehtësimi i kufizimit të lëvizjes nuk është i ndërlidhur me mundësinë që të ketë...

Lajmet e Fundit

“Koronavirusi mund të ketë qenë në Evropë që në nëntor”

“Koronavirusi mund të ketë mbërritur në Evropë në fillim të nëntorit të vitit të kaluar”. Ky eshte zbulimi i bere nga shkencëtarët francezë, saktesisht...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Këto lagje të Prizrenit sot do të mbesin gjashtë orë pa ujë të pijes

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se sot në gjashtë lagje të Prizrenit do të iu ndërpritet furnizimi me...

Nis faza e tretë e lehtësimeve, Kryetari i Prizrenit thotë se tani varet nga disiplina individuale

Nga sot Kosova ka hyrë në fazën e tretë të lehtësimit të masave kundër pandemisë COVID-19. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se për...

Kolona të gjata në Morin, vëllezërit shqiptar ia mësyjnë Kosovës (Video)

Qindra qytetar nga Shqipëria me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytezuar hapjen e kufinjeve pas një periudhe izolimi thuajse tre mujore....