0.7 C
Prizren
E hënë, 30 Nëntor, 2020

Xhavit Ukaj: Nuk pendohem për Vjosën – Partia më mbështetë!

Deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj e thotë me mburrje se është deputeti më i votuar nga radhët e LDK-së në Prizren, sic shprehet: “në të gjitha mandatet”.

Ukaj në Indeks-Intervistën – prodhim i “Indeksonline” – me gazetarin Kreshnik Berisha – ka thënë se rasti me kryeparlamentaren Vjosa Osmani ka ndodhë aty për aty.

“Kur unë jam munduar me ja tërheqë vërejtjen znj. Osmani se deputetët e VV, flasin edhe nga anash dhe ajo nuk ua tërhek vërejtjen, kurse neve të Lidhjes Demokratike për cdo imtësinë na drejtohet: ulu, shuj, mjafton e këso sjelljesh. Kështu që për momentin unë kam reaguar dhe ajo ka reaguar, ka ndodhë cfarë ka ndodhë, shihet dhe në televizione, dhe ky rast ka përfunduar me kaq. Mirëpo znj. Osmani, rastin që ka ndodhë, për momentin, e ka lajmëruar edhe në polici, për cka dhe kam dhënë deklaratë” – ka thënë deputeti Xhavit Ukaj.

Ukaj nuk e mohon se ishte acaruar edhe për shkak të qëndrimeve të bashkëpartiakes së tij e cila është rreshtuar kundër vendimeve të Partisë.

“Po normal, qëndrimet e saj tashmë nuk përkojnë me qëndrimet e LDK-së.S’është e drejt fare, s’është e drejtë sepse prej 28 deputetëve vetëm ajo është jashtë qëndrimeve të LDK-së, kështu që dhe nuk e shoh të arsyeshme ajo me u nda, në atë formë”– ka thënë Ukaj.

Nga ana tjetër reagimi i LDK-së ndaj këtyre përpasjeve është mbështetës thotë deputeti nga Prizreni.

“Normalisht që më ka mbështetë (LDK) … se s’ka pas pse me më kritikuar aty… të jemi më të qartë, unë znj. Osmani nuk e kam ofenduar cfarë është kryesorja. Ajo e ka ngritë zërin, unë e kam ngritë zërin dhe asnjë fjalë ofenduese nuk e kam përdorë… për ta vërtetuar këtë, kam dhënë deklaratë dhe në polici por dhe ekzistojnë incizimet direkte” – ka thënë Ukaj.

“Jo… krejt ka përfunduar aty dhe nuk jam penduar fare sepse nuk e kam ofenduar, kështu që nuk kam nevojë të pendohem” – është shprehur deputeti i LDK-së, Xhavit Ukaj.

“Ajo e ka ngritë zërin dhe gishtin. Normalisht dhe unë kam reaguar, iu kam afruar afër, ia kam tërhekë vërejtjen të mos bërtas se ti je deputete dhe une jam deputet. Të njëjtin rol e kemi në Kuvend” – ka deklaruar ai.

Ndërsa sa i përket rastit të Mimoza Kusari-Lilës, deputeti Xhavit Ukaj thotë se e kishte bërë vetëm një koment për të, dhe se s’ka kurrfarë kontakti me deputeten e Vetëvendosjes.

Ai shpreson të mos ndodhin përsëri raste të tilla në Kuvendin e Kosovës.

- Advertisement -

Më Shumë

Nga presidenca i reagojnë Zafir Berishës që ofendoi Vjosa Osmanin: Diplomacia nuk është odë ku vendoset me kritere kanuni

Nga presidenca i kanë reaguar koordinatorit për Siguri, Zafir Berishës që tha sot se është ofendim për Kosovën që Vjosa Osmani është presidente. Këshilltari i...

Praktika e ndërhyrjes në aset të trashëgimisë kulturore në Prizren pa pëlqimin e autoriteteve duhet të marrë fund

Ndërhyrjet në Shtëpinë e Musa Shehzades në bazë të projektit të Drejtorisë për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik të Komunës së Prizrenit kanë filluar pa...

Xhemaj, PDK: Skënderbeu nuk e meritoi këtë fyerje nga Komuna e Prizrenit me 28 Nëntor, të korrigjohet ky poshtërim

Bashmir Xhemaj i PDK’së, i cili vjen nga qyteti i Prizrenit, ka reaguar në lidhje me shtatoren e Gjergj Kastriotit, që Komuna e Prizrneit...

Për 10 ditë, mbi 2 mijë gjoba u shqiptuan në Gjakovë, Rahovec e Malishevë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Gjakovë, Rahovec dhe Malishevë që nga 13 nëntori, ka shqiptuar 2 mijë e 45 dënime mandatorë, si...

Prizren, 14 aktakuza kundër 23 personave

Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur pesëdhjetepesë (55) aktakuza, kundër gjashtëdhjetetetë (68) personave, për vepra...

Nait Hasani infektohet me COVID-19

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hasani përmes një postimi...

Si e kapi në shtrat Mike Tyson gruan e tij me aktorin e Hollivudit

Kujtohet momenti kur Mike e kapi në shtrat gruan duke e tradhtuar me tjetrin. Është rikthyer në ring pas 15 vjetësh (ndeshja me Roy Jones...

Gjuatje me kallashnikov dhe përleshje fizike në Carallakë të Malishevës – dy persona dërgohen në QKUK

Një rast i gjuajtjes me kallashnikov ka ndodhur në Carallakë të Malishevës. Rastin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin...

Skulptori i Skënderbeut në Prizren: Faleminderit për komentet!

Nuk është hidhëruar. Komentuesve i është përgjigjur me një falënderim. Skulptori Sinan Aliaj ka uruar Prizrenin për shtatoren e Skënderbeut. “Ju faleminderit për komentet! Urime Prizren!”, shkruan...

Shtatorja e Adem Jasharit në “Abi Çarshia” të Prizrenit po cilësohet si karikaturë dhe skandaloze

Qyteti ku u mbajt Kuvendi i Lidhjes së Prizrenit, për 28 Nëntor u bë mikpritësi i heronjve të kombit në bronz. Shtatorja e komandantit legjendar...

A do të mbyllet Kosova? Sot merret vendimi

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik ku edhe do...

108 vjet shtet

Sot 108 vjet më parë në Vlorë përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën Pavarësinë e Shtetit Shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij...

Nuk kalon projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike e as Buxheti për vitin 2021

Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me...

Ky është sulmuesi që kërkohet nga Milani

AC Milani kërkon të transferojë në verë një sulmues krahu dhe prej kohësh e ka ndarë mendjen në lidhje me emrin që do. Bëhet...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 126 pacientë me COVID-19

Në Spitalin Regjional të Prizrenit deri në këto momente të hospitalizuar janë 152 pacientë, ku prej tyre pozitiv me Covid-19 janë 126 pacientë, ndërsa...

Dy të vdekur në Prizren, tre në Suharekë nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të...

Lajmet e Fundit

Dy të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (75, 50 vjeç),...

Si e kapi në shtrat Mike Tyson gruan e tij me aktorin e Hollivudit

Kujtohet momenti kur Mike e kapi në shtrat gruan duke e tradhtuar me tjetrin. Është rikthyer në ring pas 15 vjetësh (ndeshja me Roy Jones...

Musliu ia kujton Qunit deklaratat për Thaçin e Veselin, e pyet se kur do jep dorëheqje – Ai jep këtë përgjigjje

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ka pyetur ministrin e Mbrojtjes, Anton Quni se kur do jap dorëheqje.Kjo sepse ai kishte deklaruar se do jep...

Mungon i akuzuari, dështon seanca për vrasjen e rëndë te “Transiti i ri” në Prizren

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj Orhan Ademaj dhe Albert Ademaj, të akuzuar për...

Policia kufitare në Vërmicë konfiskon rreth 30 kg drogë

Policia e Kosovës në angazhimet e saj të vazhduesheme në garantimin e rendit dhe sigurisë publike, gjatë javës që po lëmë pas ka zhvilluar...