21.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Zgjedhjet e partive në Prizren

Nga Fatmir Pireci

Gllabërimi i tërësishëm i jetës institucionale socio-politike dhe ekonomike e deri te vrasjet në masë që i kreu regjimi serb në Kosovë, nder vite, duke i shterur mjetet e politikës paqësore, dialoguese (atëhere kur mekanizmi i shtetit e humb torruan e vet në oborr), mjeti i fundit politik është lufta si instrument për zgjidhjen !

Dhe, pas luftës në Kosovë, shoqëria kosovare, e më pastaj shteti i Kosovës fitoi identitetin e nëpërkëmbur nëpër shekuj, të cilin identitet ndërkombëtarësh e ushtron tash e më se një dekadë!

Është për keqardhje që klasa e jonë politike e as elita jonë intelektuale nuk ia doli t’i përmbush pritjet patriotike të qytetarëve, të ndërtoj shtetin ligjor të së drejtës, të sendërtoj sakrificën shumë shekullore të të rënëve për idealin e lirisë e të shtetësisë! Për idealin e mijëra të të rënëve të ushtarëve të Lirisë!

Na u imponuan e nuk i qëndruam betejës së klasës politike për gllabërim e pushtet, e jo për shtet ligjor të dinjitetshëm për secilin qytetar! Mburrja historike sikur na mbeti së eksploruari gjatë rrugëtimit të këtij shekulli.

Nga i gjithë ky rrugëtim çoroditës i derisotshëm, të shpresojmë se prurjet e reja në partitë politike do te sjellin “pjellëshmerinë” e mirëqenies sociale, do ti reduktojnë keqpërdorimet e pronës, parasë, korrupsionit, vuajtjes materiale e shpirtërore , kthimin e shpresës për jetë më të mirë te të rinjt, marrjen e diplomës pa dije, etj.

Shpresë për kursin e ri të politikëbërjes !

Si shumë herë në të kaluarën, nga Prizreni janë iniciuar procese evolutive mbarëkombëtare dhe jo vetëm politike.
Ajo që kësaj radhe më bën të ndjehem i shpresuar, janë prurjet në udhëheqjet partiake të Prizrenit : në Partinë Demokratike dhe në Lidhjen Demokratike.

Modalitetet e prurrjeve në këto dy partitë politike, më të mëdhatë si për nga besimi qytetarë ashtu edhe për nga shtrirja fizike në terren, dallojnë nga mënyra, kualiteti kadrovikë, struktura organizative, komunikimi politik brenda partiak dhe ai me opinionin publikë !

Sa i përket rekrutimit ose përgatitjeve të kuadrove të reja për të marrë timonin e udheheqjes, asnjëra nga këto dy partitë nuk kanë shumë për tu mburrur. Në të dyja këto subjekte politike ende sot e kësaj dite “zgjidhen” militantët, servilët ose njerëzit e “tarafit”!

Ku është shpresimi për të shpresuar !

Në PDK, paria udhëheqëse e cila mundet të jetë edhe bartëse e qeverisjes lokale në mandatin e ardhshëm, personifikohet me të parin e partisë, një kuadër i dijes në rrafshin menaxherial, i pa korruptuar, me shumë vullnet dhe vizion, me një koncept të qartë zhvillimor të qytetit. Bashkëpunëtorët e tij të dorës së parë, janë kuadro të dëshmuara, me integritet moral e profesional !

Në LDK, kryetari i Degës i sapozgjedhur, është bartës i luftës për çlirimin e vendit,
që nga paslufta asnjëherë nuk ka hezituar mosbindjes institucionale, i rreshtuar në idealin dhe pastaj shtetformimin dhe shtetndërtimin e Republikës së Kosovës ! Edhe sot , në cilësinë e deputetit të Republikës, në shumë raste është treguar mbrojtës i denjë i themeleve te Republikës, i dijes dhe i sakrificës, i pa përfolur asnjeherë për keqpërdorime apo abuzime të aseteve publike! I njohur për të sjellur ndryshime pozitive në parti dhe në qeverisjen e radhës lokale.
Ajo që më ngjall shpresën është se piramida partiake e Degës së LDK-së, gjegjësisht Kuvendi i saj veproi sipas parimit : nga baza lartë !

Një karakteristikë e përbashkët e kuvendarëve të të dyja Kuvendeve , të PDK dhe të LDK në Prizren, ishin kërkesat për ndryshime në lidership. Këto kërkesa të anëtarësisë për ndryshime për Qunin ende ka hapësirë politike për ti sendërtu ! E me ketë LDK bindshëm fuqizohet.Si qytetar i ketij vendi uroj që shpresa im për ditë më të mira të mos më zhgënjej!

- Advertisement -

Më Shumë

Gjeopolitika e shëndetit publik: Pse SHBA-ja nuk duhet ta braktisë OBSH-në

Autor: Alex Berezow Kjo fitore e shëndetit publik – ndoshta më e madhja në historinë e njerëzimit – nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet...

PDK-ja në Prizren uron besimtarët për Kurban Bajram

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, Dega e PDK-së në Prizren dhe kryetari i saj Shaqir Totaj, uron të gjithë besimtarët e besimit...

Avdyli: Nëse nuk reagojmë shpejt pacientët do të na vdesin në korridore të spitaleve e vetura

Deputeti i LDK-së që është edhe anëtar i Komisionit për Shëndetësi në Kuvendin e Kosovës, Haxhi Avdyli thotë se ligji anti-Covid është shumë i...

Trishtueshëm: 20 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 434 mostra të marra nga ShSKUK...

Rahovec: Policia mbyll pishinën ku ishin mbledhur shumë persona

Policia e Kosovës ka ndërhyrë dje për të mbyllur një pishinë në Rahovec.Njësiti policor gjatë inspektimit ka vërejtur rreth 30 deri në 40 qytetarë...

194 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 4 të vdekur

194 taste të reja janë raportuar të mërkurën në Kosovë me COVID-19. Gjithashtu, 4 persona kanë vdekur.

Haskuka: Për shkak të krizës ekonomike, Autostrada e Dukagjinit nuk besoj se do të ishte në interes të qytetarëve

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka në emisionin “Zgjohu” në RTV Dukagjini ka thënë se ka zgjidhje më të mira se ndërtimi i një autostrade...

Serie A përfundon sezonin me derbi: Juventus – Roma

Juventusi dhe Roma do të takohen për herë të fundit në edicionin 2019/20, që zhvillohet në xhiron e 38-të. Ndeshja që fillon në ora 20:45...

4 raste të reja me COVID-19 në Prizren, 239 në gjithë vendin

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 401 mostra të marra nga ShSKUK...

27 raste aktive me COVID-19 në Malishevë, sot u shëruan tre persona

27 persona vazhdojnë të jenë aktiv me koronavirus në Komunën e Malishevës. Kështu kanë njoftuar zyrtarët, derisa tre persona janë shëruar sot. “Personat e shëruar...

Aksident trafiku në Prizren – një person i lënduar

Të martën në Prizren, konkretisht në rrugën Prizren-Lubovec, ka ndodhë një aksident trafiku në mes dy automjeteve me ngasës meshkuj kosovar, transmeton PrizrenPress. Si pasojë...

Oriola Marashi ‘i tërheq veshin’ Eros Grezdës për statusin e tij

Modelja Oriola Marashi dhe futbollisti Eros Grezda kanë bërë prej pak kohësh publike lidhjen e tyre të dashurisë dhe në rrjete sociale s’kanë munguar...

Immobile, golashënuesi më i mirë në Evropë

Sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile, është vendosur të bashkohet me një klub ekskluziv si lojtari me më së shumti gola të shënuar në Evropë...

Ish-ministri i Shëndetësisë: Situata me Covid-19 në Kosovë është dramatike dhe Qeveria ka dështuar në menaxhim

Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, deputeti Uran Ismaili e vlerëson alarmante situatën me covid-19 në Kosovë, ndërsa thekson se sistemi shëndetësor është buzë kolapsit. Ish-ministri...

Zhbllokohen llogaritë e Telekomit

Llogaritë e Telekomit të Kosovës janë zhbllokuar. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi. Ai përmes një postimi në...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Lajmet e Fundit

Prizren, 33 fëmijë vijnë në jetë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit Rajonal në Prizren, gjatë katër ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 33 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Policia ndërpret një aheng familjar në Peqan të Suharekës

Policia e Kosovës ka inicuar procedurë ndaj një personi në fshatin Peqan të Suharekës, pasi që kishte organizuar aheng familjar në shtëpinë e tij,...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Kryeministri Hoti doli pozitiv me Covid-19, sot bëri disa vizita në Dragash

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka dalë pozitiv me virusin Covid-19. I njëjti tregoi se nuk kishte simptoma, përpos një kollë të lehtë. Sot, Hoti...