10.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Lirohet ish-komandant Remi

Paparaci mëson se ish-komandanti i UÇK-së është dërguar në bazën e misionit të EULEX-it në Fushë Kosovë.

Remi, që ka qenë deputet i PDK-së vite më parë, dyshohet nga Dhomat e Specializuara me seli në Hagë, për krime lufte.

Paparaci po ashtu ka provuar të kontaktojë me Gjykatën Speciale për këtë rast, por deri më tani nuk ka marrë përgjigje.

 

 

Megjithatë, para dy muajve, Mustafa kishte përfunduar dëshminë e tij në Hagë, raporton Paparaci.

Mustafa pati thënë se për të ka qenë shumë e rëndë ndjesia të ketë përballë bashkëluftëtarët e tij me akuza të padrejta.

 

 

“Nuk ka relativizim të fajit. Ky relativizim sa i pamoralshe?m po aq i palogjikshe?m, pe?rfundoi me nje? kategorizim absurd dhe cinik: ata qe? sulmonin, ata qe? masakronin, ata qe? zbatonin strategjine? e toke?s se? djegur, ata qe? e pastronin etnikisht nje? territor te? huaj, ata qe? ishin ne? toke? te? huaj. Rruge?n e relativizimit te? fajit e ndjek politika serbe e mbështetur nga Rusia, madje edhe drejtuesit me? te? moderuar te? partive politike dhe te? shtetit”, ka shkruar ai në Facebook.

Sipas tij, asnjë shpifje ndaj UÇK-së, nuk mund ta zhbëjë katrahure?n qe? shkaktoi politika kriminale e nje? regjimi.

“Ata me po aq zell vazhdojne? ta zbulojne? fajin e te? tjere?ve, nde?rkohe? qe? nuk distancohen nga krimet qe? ka be?re? nje? regjim, nje? shtet, njere?z konkrete? ne? kohe? dhe hape?sire? te? caktuar. Asnje? shpifje kunde?r te? tjere?ve, vec?mas UC?K-se?, asnje? imputim nuk mund ta zhbe?je? katrahure?n qe? shkaktoi politika kriminale e nje? regjimi, i cili duke indoktrinuar te? tjere?t e indoktrinoi veten, sic? shihet, pe?rjete?sisht”, tha ai.

Remi kishte nisur dhënien e dëshmisë së tij në Hagë, para dy muajsh. Ai ishte dëshmitari i parë që ka dalë publikisht në gjykimin kundër ish-presidentit, Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarëve, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi dhe ish-deputetit, Rexhep Selimi, pasi të gjithë të tjerët kanë qenë me masa mbrojtëse.

Kapet me dy armë një person në Prizren

Një person është kapur  me dy armë automatike AK-47, në Prizren. Policia ka  kryer bastisje në shtëpinë e tij, ku u konfiskuan armët nga zyrtarët...

Ministri Murati sqaron se kush duhet të aplikojë për subvencionim të rrymës

Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për subvencionim të...

Lajmet e Fundit