23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

141 vjet nga rënia heroike e Mic Sokolit

Sot bëhen 141 vjet që nga rënia heroike e Mic Sokolit.

Ai ra më 22 prill të vitit 1881 kundër forcave osmane të Dervish Pashës, ku kreu një akt trimërie të rrallë, duke i vënë gjoksin topit të armikut.

Mici ra heroikisht në moshën 42 vjeçare, duke lënë pas gruan dhe dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë.

Më shumë se një shekull më pas, një nip i tij e vazhdoi aty ku e la Mici, aty ku e ndërpreu Lidhja Shqiptare.

Mic Sokoli lindi në vitin 1839 në Fang të Bujanit, Tropojë dhe ra në vitin 1881.

Ishte luftëtar i shquar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit.

Më Shumë

VV-ja liston projektet e qeverisë, i quan madhore e milionëshe

Partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje, ka listuar tetë projekte të Qeverisë Kurti të cilat i ka quajtur si të mëdha. VV, përmes një postimi tha...

Parashikimi i motit në Kosovë – IMHK apelon për kujdes ndaj kontaktit direkt me rrezet e diellit në orët e mesditës

Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë e krijuar meteorologjike do të...

Lajmet e Fundit