3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

26 vite nga protesta studentore e vitit 1997

Sot bëhen 26 vite nga protesta më e madhe studentore e vitit 1997, e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentëve të Universitetit të Prishtinës (UPSUP).

Protestat i kishte mbështetur edhe rektori i atëhershëm i Universitetit të Prishtinës, Ejup Statovci.

Protestave iu prinë anëtarët e kryesisë së UPSUP-së në mesin e tyre edhe Albin Kurti që tani është kryeministër dhe bashkëpunëtorët e tij, Bujar Dugolli, Driton Lajqi dhe Muhamet Mavraj.

Protesta studentore e 1 Tetorit të vitit 1997, u shndërrua në protestë gjithëpopullore, dhe besohet se lëkundi themelet e Jugosllavisë së atëhershme.

Më Shumë

Një shtëpi përfshihet nga zjarri në Rahovec

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Rahovec, si pasojë e ndezjes së stufës së druve, ka njoftuar Policia e Kosovës. Ekipet zjarrfikësve kanë lokalizuar...

Konkurs/ 20 asistentë për nxënësit me nevoja të veçanta në shkollat e Prizrenit

Drejtoria e Arsimit në Prizren ka shpallur konkurs për 20 asistentë për nxënësit me nevoja të veçanta në shkolla. Konkursi është hapur sot (25.11.2013-11.12.2013) Linku i...

Lajmet e Fundit