4.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021

Ngritet memoriali i komandant “Drinit” në Prizren

Komandant “Drini” sot u nderua nga i gjithë qyteti i tij, Prizreni.

Veprën e Ekrem Rexhës qytetarët do të mund ta nderojnë edhe para memorialit që u përurua këtë të premte në Prizren, njofton Klan Kosova.

Në këtë ceremoni morën pjesë edhe zyrtarë shtetërorë, komunalë dhe shumë qytetarë.

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, tha se komandanti ka bërë shumë për qytetin e tij dhe çlirimin e vendit.

“Sot Prizreni po i jep mirënjohjen e merituar. Ai ishte simbol i luftës së UCK-së. Ai është frymëzim për gjeneratat e reja para dhe pas luftës”.

Djali i Ekrem Rexhës, që mban nofkën e luftës Drini, tha se për nderimet që iu bënë babait të tij ndjehet tejet i lumtur.

Ky projekt komunës i kushtoi afër 140 mijë euro.

Komandanti i UÇK-së, i shpëtoi luftës, por u vra në vitin 2001 para shtëpisë së tij.

Më Shumë

Ish-deputeti Kurteshi pranon se ka hedhur gaz lotsjellës në Kuvend, ish-deputeti Shala mbrohet në heshje

Ish-deputeti Ismajl Kurteshi tha se ka përdorur gazin lotsjellës në Kuvend gjatë seancës më 2015, ndërsa ish-deputeti tjetër, Haxhi Shala e shfrytëzoi të drejtën...

Ngrihet aktakuzë për një asambliste në Prizren

Ndaj një këshilltareje të Kuvendit Komunal në Prizren, S.I. është ngritur aktakuzë për “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave,...

“Topin e Artë nuk do ia jepja Messit” – Totti mendon se argjentinasi nuk e meritoi këtë vit

Francesco Totti dhe Topi i Artë, një nga të paktët trofe që nuk arriti ta fitonte, veçanërisht sepse mbeti në një klub me pak...

Ambasada e Gjermanisë ndryshon procedurën e caktimit të termineve për viza pune për kosovarët

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka dalë me një njoftim për qytetarët e Kosovës lidhur me terminin për aplikim për viza pune në këtë...

Ngrihet aktakuzë për falsifikim të parave ndaj pesë kamerierëve në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve: B.B., T.P., V.Z., L.E., dhe A.P., për shkak të...

Prizren/ Policia gjen të dyshuarin që shkaktoi aksident dhe iku nga vendi i ngjarjes

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka gjetur një person i cili dyshohet se shkaktoi  aksidentit trafikut me motoçikletë, pa targa në rrugën “Brigada...

Italiani e ngacmonte seksualisht, shqiptarja e vret me thikë të kuzhinës

Një shqiptare 51-vjeçare e identifikuar si Mide Andreu ka vrarë me thikë kuzhine një italian 68-vjeçar pasi ky i fundit e ngacmonte vazhdimisht seksualisht. Mediat...

IHK tregon se kur do të bjerë borë në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se reshjet e shiut që po vazhdojnë gjatë këtyre ditëve, do të shndërrohen në reshje bore të hënën...

Supremja merr vendim për përsëritje të votimit me postë në Dragash

Gjykata Supreme ka dhënë vendim që të ripërsëritet votimi me postë në Komunën e Dragashit për raundin  e dytë të zgjedhjeve lokale. Avokati i Partisë...

Prizren: Aktakuzë për marrje të ryshfetit

rokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër P.X., - person zyrtar, për shkak të dyshimit të bazuar mirë...

Homazhe në Landovicë për nder të 28 Nëntorit

Me rastin e festave të nëntorit, janë bërë homazhe dhe janë vendosur kurora lulesh në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, në organizim të komunës...

Dëgjohen dy dëshmitarë në rastin ndaj ish-drejtorëve të Komunës së Prizrenit, të akuzuar për korrupsion

Gjykimi ndaj ish-drejtorëve Levent Kasemi, Fejzë Kabashi, Refik Shaqiri, të akuzuar për keqpërdorim të pozitës zyrtare, sot ka vazhduar me dëgjimin e dëshmitareve K.K.,...

Napoli, tre statuja për të nderuar Maradona-n

Diego Armando Maradona nuk do të harrohet kurrë nga skuadra dhe qyteti i Napoli-t, për atë çka ai i dha atyre dhe tifozëve. “Pibe...

Ekrem Kastrati i pari kryetar i ri komune që merr detyrën

Është bërë pranim dorëzimi i detyrës së Kryetarit të Komunës së Malishevës. Kryetari i zgjedhur i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati e mori detyrën nga...

Messi e fiton Topin e Artë për herë të shtatë

Lionel Messi e ka fituar Topin e Artë për herë të shtatë. 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 dhe 2021 janë vitet që Lionel Messi...

Cristiano Ronaldo: Po luajmë si m*ta

Zonja e vjetër u eliminua nga Champions League menjëherë pas fazës së grupeve, doli në vendin e katërt në Serie A dhe arriti të...

Lajmet e Fundit