12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Franca, gjashtë javë shtetrrethim shkaku i COVID-19

Qeveria franceze po vendos një shtetrrethim në dy të tretat e vendit nga e premtja në mbrëmje për gjashtë javë, pas një rekordi prej 41 mijë e 622 infeksionesh të reja me koronavirus brenda një dite.

Totali i të infektuarve tani ka kaluar një milion.

Në Evropë, vetëm Spanja dhe Rusia e kanë arritur atë. Një javë më parë, ora e hyrjes në mbrëmje u prezantua në Paris dhe tetë qytete të tjera franceze.

Tani 38 zona të tjera do të kenë shtetrrethim nga ora 21:00 deri në 06:00, transmeton rtv21.tv.

Pjesa më e madhe e Evropës ka rritje të infeksioneve. Sllovakia do të vendosë një bllokim të pjesshëm për një javë nga e shtuna, duke lejuar vetëm udhëtime në punë, pazar për gjërat e domosdoshme dhe shkollë për fëmijët më të vegjël.

Bllokimet e reja kanë hyrë në fuqi në Republikën Çeke dhe Republikën e Irlandës. Ka gjithashtu norma të larta infektimi në Belgjikë, Spanjë dhe Itali, duke vënë nën presion të madh shumë spitale.

Më Shumë

Abrashi: Prizreni do të përfitojë 6.315.000 euro nga marrëveshja “Efiçienca e energjisë në ndërtesa publike në Prizren”

Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës , Artan Abrashi, tregon se  nga marrëveshja "Efiçienca e energjisë në ndërtesa publike në Prizren", 6.315.000 euro,...

BIK-u me vendim për aktivitetet gjatë muajit të Ramazanit për këtë vit

Bashkësia Islame e Kosovës, në një mbledhje të mbajtur ditë më parë, ka vendosur në lidhje me aktivitetet që do të jenë përgjatë muajit...

Lajmet e Fundit