3.1 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

A ka plan Komuna e Prizrenit t’i ndihmojë familjet e prekura nga Covid -19?

Dr.sc. Naser Bresa

Qytetar të moshave të ndryshme, gjinive por edhe profesioneve u infektuan, vazhdojnë të infektohen nga virusi vrastar Covid 19. Ata e vuajtën, vazhdojnë t’i vuajnë pasojat pas infektimi, qoftë me ngarkesë kurimi, rëndesë sociale (gupe të caktuara), por edhe me presion shoqëror(fatkeqësisht në një mënyrë apo tjetër shikohen si burim potencial infektimi, edhe pse janë më të sigurt se ata që pretendojnë si të pa prekur), defekt psikologjiko-fobik (frika ndrydhë rezonimin kritik-t’shëndosh), vesë që tejkalohet vetëm me higjienë emocionale.

Shumë familje humbën më të afërmit nga “murtaja e shekullit 21-Covid”, edhe sa do humbin betejën, vetëm Zoti e di, të gjithë jem në peshoren e së mundshmes, përveç atyre që kanë fituar imunitet specifik. Çështje e diskutuar në okulare alo prizrenase, bartë përgjegjësinë në nivel qendror, institucione specifike, trajtim apo mos trajtim të infektuarve me covid “masat e marrura, assistim, rehabilitim”, apo tentativisht të marrura?!

Të mirëditura janë qëndrimet e institucionit që kujdestaron për kujdes të shëndetit publik, si hallkë lidhëse ndërinstitucionale, dhembshurisht qëndroi indiferent në korrelacion me të infektuar, karantinohu 14 ditë, përkthyer, merru me vetvete, pyetje, a është kjo zgjidhje? Kategori e gërryer gjatë kohës së luftës me covid 19, ballafaquar, me dhimbje, ankth, izolim, për të pasuar me trajtim medicinalo-medikamnetoz, sëndërtojnë piramidë, shtuar trajektoren defektozë apo ambicioz.
Politika të këtilla me karakter ndërveprues në mes të institucioneve kanë një “supervaiser”, në rastin konkret Ministria e Shëndetësisë.

Ajo duhesh kërkuar llogaridhënje sipas autorizimeve dhe obligimeve për dikastere përkatëse, në shërbim të qytetarëve (të infektuarit duhesh përcjellur gjendja e tyre, të pa hospitalizuari, duhet asistuar sipas kërkesave, jem në Pandemi), të tillat duhet mentoruar dhe monitoruar, a janë duke operuar sipas kodit etik-professional-istituciono shërbimit publik dhe urëzat në mes tyre?! Nëse ekziston, e shkruar në planin operative Ministror, assitim për të infektuar me covid të pa hospitalizuar, gjë që në praktik nuk di që ka ndodhur (uroj të ketë ndodhur dikund), do të thotë mungesë refleksiviteti, në këtë rast vepër e ndëshkuar sipas masave të parapara me rregullore përkatëse apo ligj.

Ana tjetër e medaljes, niveli lokal, veprimet ose mosveprimet e autoriteteve komunale kundrejt pritshmërive të një numri të madh qytetarëve të sfiduar nga covid 19, kompensim elementar-bazik të kostos kuruese, praktik e bërë nga disa komuna tjera. Më konkretisht komuna e Prizrenit një ndërë komunat me buxhet të konsoliduar në nivel vendi, a ka plane operativ për të ndihmuar familje të infektuara?

Çdo qytetar i ndërgjegjësohem do m’veshet me përgjegjësit ndaj institucionit relevant, dmth institucion i cili nuk e “lenë” të gëzhojuar brenda vete, vuajtur plagët virusale-postvirusale, tingëllon më shumë se gjest human, bashkëndjeshmëri institucional. Shoqëria jonë është duke kaluar fazë tranzicioni-Pandemi, qoftë në aspekt ekonomik, social por edhe psikologjik, elemente që paracaktojnë rrugëtimin e mëtutjeshëm si formë e organizmit shoqëror.

Besimi në institucione është teper i rëndësishëm, konsistuar me ndërtim rrjete bashkëpunuese apo kohezivitetit kolektiv, kriter suksesi në shoqëri demokratike. Në vende me demokraci të zhvilluar suksesi matet me nivelin e llogaridhënies si të nëpunësit në shërbim publik po ashtu të shfrytëzuesit të benofiteve.

Pyetje retorike, a po punohet në këtë drejtim, ndërtim të besueshmërie në masë ? Nëse po, sa, dhe si do arrihet ndërveprim i liruar nga ngarkesat kohore-politike, për të dhanë më të mirën e mundshme në favor të binomit shtet-qytetar?

Nëse kumbon në ndërdijë shoqërore autorefleksiviteti, nyancat politike sheshohen, kurba e përgjegjësisë rritet, si pikë korrektese individuale, grupore, pse jo edhe në shoqëri.
… ndodhë edhe kjo në disa biznese alo-shëndetsoro-medikamentoze!
Koha periodikisht ndryshon “ujku qimen e ndërron, por zanatin se harron” stereotip si: Pa-ngopësi dhe grykësi, naftalinosur me empaty, sjell në vëmendje shprehjen latine “Homos Hominus lupus est”, variant më i keqë, përfitim në kohë Pandemie.

Më Shumë

Alonso i vendosur të qëndrojë te Chelsea

Marcos Alonso është i vendosur të qëndrojë më gjatë te Chelsea, raporton “The Sun”. Kontrata e spanjollit me Chelsean skadon në fund të stinorit, por...

Tërmet i lehtë me epiqendër në Malishevë

Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot Kosova është goditur nga një tërmet i lehtë me magnitude 2.7...

Garë e ngushtë në AAK, Haxhi Shala tregon a është bërë deputet

Kandidati për deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haxhi Shala, ka thënë se me rezultatin e zgjedhjeve të 14 shkurtit u dënuan të...

E vodhën dhe e therën një person, arrestohen dy grabitësit në Suharekë

Policia e Kosovës ka arritur t’i arrestojë dy grabitës në fshatin Sopijë të Suharekës, të cilët kishin sulmuar me thikë dhe e kishin vjedhur...

Zemaj: Duhet të vazhdohen masat rigoroze kundër COVID-19

Nën kryesimin e Ministrit të Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj është mbajtur sot takimi i Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19. Me...

“E rrezikshme”, Tayna provokon ndjekësit

Këngëtarja shpesh shfaqet provokative me paraqitjet e saj. E veshur me një xhaketë ngjyra bardh dhe zi, Tayna i ka dhënë gjithë vëmendjen gjoksit të...

Belotti nuk bindet nga oferta e Torinos

Sulmuesi Andrea Belotti po luan sezonin e 6 me fanellën e Torinos dhe drejtuesit e klubit po punojnë për t’i rinovuar kontratën, duke qenë...

Balje ironizon me Vakatin: Po i presim t’i falënderojnë komunat serbe për vota

Ish-deputetja nga radhët komunitetit boshnjak dhe liderja e SDU-së Duda Balje ka ironizuar me ish-partinë e saj. “Tani ne vete?m po presim qe? Koalicioni Vakat...

Bitcoin i rikthehet fitimeve

Pas një rënie prej gati 10 mijë dollarë brenda tri ditëve, Bitcoin ka filluar ta rimerr vetën. Ky kthim i fitimeve të kësaj kriptovalute vjen...

Përmes pasqyrave të Kadaresë Përmes pasqyrave të Kadaresë

I detyrohem Kadaresë për dritaren e madhe të letërsisë që më hapi me “Kush e solli Doruntinën”, herët, në bankat e gjimnazit. E, më...

Balje për votat “e kontrabanduara”: Po përgatis ankesë për PZAP dhe Kushtetuese

Kryetarja e Unionit Socialdemokrat, Duda Balje, është duke përgatitur ankesën e saj me të cilën do t’i drejtohet Panelit Zgjedhor të Ankesave dhe Parashtresave...

Vuçiq: Situata për ne është e pashpresë, por ta shohim se sa lehtë do ta ketë Albin Kurti

“Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për njerëzit e saj dhe të...

76 vjet nga vrasja e Shaban Polluzhës

Më 21 shkurt të vitit 1945 në fshatin Tërstenik të Drenicës vritet Shaban Polluzha, njëri ndër komandantët më të njohur të zonës së Drenicës...

Sot ‘Derby della Madonnina’

AC Milan do të ndeshet me Interin në kuadër të xhiros së 23-të të Serie A sot në orën 15:00. Edhe trajnerët e skuadrave Stefano...

Trajneri kosovar me përvojë 30-vjeçare në Slloveni: FFK-ja po i degradon kuadrot

Jetën ia ka kushtuar futbollit, duke punuar për më shumë se 30 vjet në disa skuadra të Sllovenisë, shkolla të futbollit e ekipe të...

Të dielën temperaturat deri në 11 gradë Celsius

Gjatë ditës së diel moti do të jetën i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të IHMK-së, temperaturat minimale do të lëvizin  nga...

Lajmet e Fundit