23.4 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Akademia e Shkencave e Shqipërisë do ta rikandidojë Kadarenë për “Nobel”

Dimensione të letërsisë kadareane në Francë dhe botë do të shkoqiten përmes studimeve e kumtesave të njohësve të shkrimtarit të shquar shqiptar, Ismail Kadare. Me rastin e ditëlindjes së 85-të të shkrimtarit gjirokastrit, Akademia e Shkencave në Tiranë do të organizojë një veprimtari shkencore ku, mes të tjerash, do të bëhet edhe rikandidimi i tij për “Nobelin” në letërsi

Me një veprimtari shkencore, Akademia e Shkencave të Shqipërisë do të shënojë ditëlindjen e 85-të të shkrimtarit të shquar shqiptar, Ismail Kadare. “Ismail Kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore” quhet ngjarja që do të mbahet të enjten e 28 janarit në mjediset e institucionit më të lartë akademik në Shqipëri.

Në ceremoninë e hapjes të pranishmëve do t’iu drejtohet me një fjalim rasti kreu i ASh-së, Skënder Gjinushi.

Sipari i prurjeve të konferencës do të hapet nga drejtori i Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, Pirro Misha, që sjell trajtesën “Kadare në letërsinë europiane dhe botërore”, për t’u ndjekur nga kumtesa e studiuesit të letërsisë, Bashkim Kuçuku, “Kadareja në kritikën botërore”, si një paraqitje enciklopedike e ndërkombëtarizimit të veprës së shkrimtarit shqiptar.

Ashtu si viteve të kaluara, edhe sivjet Akademia e Shkencave do ta rikandidojë Kadarenë për çmimin “Nobel” në letërsi.

I fundit aktivitet në këtë ngjarje është paraparë mbajtja e një ekspozite me fotografi dhe dëshmi që lidhen me momentet kyç të jetës së shkrimtarit, e përgatitur nga Roland Tasho.

Ndryshe, dy vjetët e fundit kanë sjellë jo pak trofe e mirënjohje të rëndësishme për shkrimtarin më të njohur shqiptar.

Në qershor të vitit të kaluar Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë “PRO-ZA Balkan”, në Maqedoninë e Veriut, ia akordoi çmimin “Prozart”. “I pakompromis kur bëhet fjalë për ndershmërinë si shkrimtar, vepra e Kadaresë ndërthur të shkuarën dhe të tashmen, mitin dhe ironinë, individualen dhe kolektiven”, ishte një nga vlerësimet kryesore të jurisë së përbërë nga kryetari Ermis Lafazanovski dhe anëtarët Aleksandar Prokopiev dhe Dejan Trajkovski.

Ndërkaq gjysma e dytë e vitit 2019, Kadaresë ia kishte sjellë “Nobelin” amerikan, siç quhet alternativisht çmimi ndërkombëtar i letërsisë “Neustadt”.

Gjatë ndarjes së këtij çmimi Kadareja ishte vlerësuar si “një nga shkrimtarët më të mëdhenj në botë dhe një kampion i demokracisë dhe i fjalës së lirë”.

Po të njëjtin muaj shkrimtarit shqiptar i ishte ndarë edhe çmimi “Pak Kyongni 2019”, një nga vlerësimet më të larta letrare në Korenë e Jugut. Po ashtu presidenti francez, Macron, ia kishte ndarë atij titullin “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”.

Më Shumë

Pas debatit të ashpër të PDK’së me Gërvallën, përplasen deputetët e PDK’së me ata të Vetëvendosjes

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pas përplasjeve të opozitës me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, shkruan Gazeta Express. Teksa kryesuesja e...

Manchester City për herë të parë në finale!

Manchester City kualifikohet për herë të parë në finale të Champions League. Sitizens fituan 2-0 në shtëpi ndaj PSG, kur edhe takimin e parë...

FBK pritet që vendimin për ndeshjen Ponte Prizreni – Peja ta merr nesër

Ndeshja mes Ponte Prizrenit dhe Pejës është ndërprerë pas pjesës së parë, ku ndodhi një përleshje e madhe. Kjo ishte ndeshja e pestë gjysmëfinale, pasi...

“Karantinë e vizave” për qytetarët e Kosovës

Hylije Mustafa nga Prishtina nuk mund të shkojë në Gjermani për një trajnim profesional, sepse Ambasada gjermane në Kosovë, gjatë pandemisë së koronavirusit, “ka...

Prizren, një vdekje dhe vetëm 3 raste të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se një person i infektuar me COVID-19 ka vdekur në komunën e Prizrenit...

SBASHK do t’i drejtohet gjykatës, kërkon pagesën e shtesave për mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit së shpejti do t’i drejtohet gjykatës për pagesën e shtesave të dala nga një vendim i nxjerr nga qeveria...

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Katër raste të vdekjes dhe 170 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, pas testimit të mbi...

Albin Kurti kritikohet pasi e refuzoi takimin me Vuçiqin

Refuzimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për pjesëmarrje në takimin në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po e sheh si vendim...

Kishte marrë të dyja dozat e vaksinës Pfizer, gruaja infektohet me Covid dhe humb jetën

Një grua në Nabraska, edhe pse kishte marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19, ka humbur jetën nga Covid Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve...

Posta e Kosovë vë në qarkullim pullat e reja postare: Shtazët e egra të rrezikuara vendore

Posta e Kosovës, sot me rastin e shënimit të Ditës së Evropës, më 07.05.2021, vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “Evropa 2021-Shtazët...

Një grua nga Mali lind nëntë foshnja

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar...

Dënohet Rizan Hoxhaj që mori para në emër të burrit të prokurores nga Prizreni,Ervehe Gashi

Gjykata e ka shpallur fajtor të akuzuarin, Rizan Hoxhaj për kryerjen e veprës së ushtrimit të ndikimit në rastin e burrit të prokurores së...

Për tre muaj, 62 raste të dhunës në familje në Prizren

Gjatë periudhës janar-mars të këtij viti, 489 persona në Kosovë kanë qenë viktima të dhunës në familje, ku prej tyre, 390 janë të gjinisë...

Hamilton nuk njeh rivalë, triumfon edhe në Spanjë

Lewis Hamilton nuk njeh rivalë edhe për këtë sezon. Piloti britanik triumfon edhe në garën e Montmelos të Barcelonës, e treta sezonale për të,...

Zyrtare: Ponte Prizreni e humb në tavolinë ndeshjen me Pejën

Klubi i Basketbollit Ponte nga Prizreni e ka humbur zyrtarisht ndeshjen kundër Pejës, pas incidentit që ka ndodhur dje. Federata e Basketbollit të Kosovës ka...

Kush janë dhjetë kandidatët e AAK-së për kryetar të komunave?

Tashmë kanë filluar të zyrtarizohen kandidaturat për kryetar komune për zgjedhjet lokale. Nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë njoftuar se deri më tani kanë...

Lajmet e Fundit