18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Anëtarët e Bordit të UPZ-së, paguhen në shuma paushalle

UPZDisa zyrtarë të Ministrisë së Arsimit vazhdojnë të mbajnë poste të dyfishta. Disa janë duke punuar edhe në universitetin e Prizrenit “Ukshin Hoti”, madje duke marrë paga të majme, nga 600 deri në 800 euro, raporton Kohavisioni. Kjo gjendje pritet të vazhdojë deri në dhjetor, atëherë kur Universiteti i Prizrenit do të pavarësohet nga MASHT-i.

Duke qenë në po të njëjtën vijë buxhetore me Ministrinë e Arsimit, kjo e fundit ka emëruar pjesëtarë të bordit në Universitetin e Prizrenit, duke i paguar në shuma paushalle dhe mjaft të larta. Kryetari i Komisionit për mbikëqyrje të financave publike, Ali Sadria ka thënë se në raportin e auditimit të pasqyrave financiare të Ministrisë së Arsimit për vitin 2012, kjo e fundit nuk e ka përmendur se për çfarë saktësisht janë bërë këto pagesa dhe cilat kanë qenë punët e kryera për ato shuma.

Ndërkaq, Ragip Gjoshi, këshilltar politik në MASHT, ka konfirmuar se këta zyrtarë vazhdojnë të punojnë ende, mirëpo kjo çështje do të zgjidhet.

Më Shumë

Sot moti me diell, vranësira e rrebeshe lokale shiu

Sot në Kosovë moti pritet të jetë me intervale kohore me diell dhe vranësira lokale. Gjatë ditës ose pasdite parashihen zhvillime të vranësirave të cilat...

26 vjet më parë ra në altarin e lirisë dëshmori i parë i Prizrenit, Përparim Thaçi

26 vjet më parë ra në altarin e lirisë dëshmori i parë i Prizrenit futbollisti, Përparim Thaçi Në luftën për liri, dëshmori i parë i...

Lajmet e Fundit