18.8 C
Prizren
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Babait

Qazim Thaçi

Im at plotë katër dekada

Maste  dashurinë e At-dheut

Në ‘’Berlina Plac nr 32.‘ të Hamburgut

Duke numëruar kallot e duarve

Me dashurinë e fëmijëve në Landovicë

Im atë  vraponte dy herë në vit

Drejt linjës ’Akropolis’’ të vinte më lirë

Në At-dhe për të sjellë  djersën e Allamanisë.

Për të blerë libra për fëmijë.

Bukë kripë e sheqer e rroba të reja.

Pas katër dekadash në repartin infektiv

Në Prishtinë nën tytat e armëve serbe

Ndërron jetë, me sy të hapur se kush

Do të kujdeset për shtëpitë.

Landovicë 21 tetor1998.

Më Shumë

Haradinaj: Alarm përjashtimi i Kosovës nga “Defender 2023″

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka reaguar lidhur me situatën e fundit pas vendosjes së sanksioneve për Kosovën nga...

Lira turke shënon rënie të madhe pas fitores së presidentit Erdogan

Presidenti amerikan Joe Biden zhvilloi një bisedë telefonike me homologun turk, Rexhep Taip Erdogan për ta uruar për fitoren në balotazhin e së dielës...

Moti sot me diell

Lajmet e Fundit