20.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Mars, 2023

Cameron: Të tregojmë se nuk u frikësohemi rusëve

DavidCameron5-23Kryeministri britanik David Cameron ka thënë se NATO duhet të rishikojë sa është i zoti t’i mbrojë anëtarët e vet nga kërcënimet potenciale ushtarake të Rusisë e në dritën e krizës ukrainase, njofton Reuters.

“NATO gjithmonë ka dashur të jetë partner me Rusinë, jo kërcënues, por është e qartë se Rusia e sheh NATO-n vetëm si kundërshtar. Duhet ta pranojmë faktin se bashkëpunimi i viteve të fundit aktualisht është i pamundur për shkak të hapave ilegalë rusë te fqinjët e Aleancës dhe ne duhet të rishikojmë me ç’parime të udhëhiqemi në marrëdhëniet me Rusinë”, tha Cameron.

“Të gjithë aleatët e NATO -s kanë ndihmuar në përgjigjen e Aleancës në krizë dhe duhet të merremi vesh për prani të fuqishme në Lindje të Evropës për t’ia bërë me dije Rusisë se as NATO dhe as anëtarë e saj nuk janë të frikësuar”.

Më Shumë

Arrestohet një person në Suharekë për dhunimin e një të miture

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Suharekë për dhunimin e një të miture në nëntor të vitit të kaluar. Siç ka njoftuar Policia...

Arrestohet dhe dërgohet në burg një person i kërkuar në Prizren

Policia e Prizrenit ka arrestuar një person të kërkuar nga gjykata. I arrestuari është dërguar në burg. Rr. Sylejman Rrotlla, Prizren 22.03.2023 – 14:40. Në bazë...

Lajmet e Fundit