16.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve parlamentare, LVV merr 50.28%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

Numri i votuesve 814,129 votues, numri i votuesve me kusht është 89,257 votues, ndërsa pjesëmarrja 48,78%.

Nga certifikimi i këtyre rezultateve, Vetëvendosje ka 50,28 përqind apo 438 mijë e 335 vota, PDK 148,285 vota apo 17%, LDK ka 110,985 apo 12,73%, AAK 62,111 ose 7.124%

Daka bëri të ditura edhe statistikat për pjesëmarrjen e qytetarëve në votime.

Ajo po ashtu konfirmoi se në zgjedhjet e 14 shkurtit kanë votuar gjithsej 877 mijë e 503 qytetarë. /Telegrafi/

Më Shumë

Sot përfundon Superliga e Kosovës në futboll

Do të zhvillohen sot ndeshjet e xhiros së 36 dhe të fundit në Superligën e Kosovës në futboll për edicionin garues 2022-23. Kmapioni, nënkampioni dhe...

Arteta mohon zërat për largimin e Xhakës

Ndonëse ishte çështje e kryer që Granit Xhaka e luajti ndeshjen e fundit dje me fanellën e Arsenal-it, këtë gjë nuk e ka konfirmuar...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit