19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Dacic: Normalizimi i plotë nuk është njohje

Ddacic5-20Kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, tha se formulimi i BE-së për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Prishtinën, nuk do të thotë njohje e pavarësisë së Kosovës.

“Në dialog nuk është folur për njohjen e shpalljes së njëanshme të pavarësisë, gjë të cilën e thotë edhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Catherine Ashton”, ka thënë Dacic në Apatin.

“Këtë askush nuk e thotë, sepse për këtë nuk ka pajtim në BE, sepse dihet që ka shtete të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën, atëherë si ta kërkojnë këtë nga ne”.

Ai shton se edhe nëse kjo diku shkruhet, “kjo është diçka që Serbia nuk do ta përmbush, sepse ka principet dhe qëndrimet e saj për këtë”.

Më Shumë

Kuvendi miraton edhe marrëveshjen për banim social, PDK s’merr pjesë në votim

Kuvendi i Kosovës ka arritur të kalojë edhe marrëveshjen për banimin social adekuat. Kjo marrëveshje kaloi me 80 vota për, derisa në votim nuk...

Trepça kampion i Kosovës

Klubi mitrovicas Trepça e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës, pasi mposhti në finale Golden Eagle Yllin. Me seri prej 3:2, mitrovicasit triumfuan në...

Lajmet e Fundit