-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Dedaj: Kërkojmë largimin e UNMIK-ut, Kosova të jetë e përfaqësuar plotësisht në CEFTA

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Departamentit të Tregtinë në Ministrinë e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Zef Dedaj ka thënë se Kosova duhet të përfaqësohet plotësisht në Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë në Evropën Qendrore.

Dedaj duke folur në “7 Ditë me Panxhën”, ka kërkuar që të largohet largimi i UNMIK-ut, si përfaqësim në CEFTA.

“Është nënshkruar marrëveshja e CEFTA-së nga UNMIK-u në vitin 2006, Kosova s’ka qenë shtet atëherë. Mirëpo, tash kërkojmë largimin e UNMIK-ut dhe Kosova të jetë e përfaqësuar plotësisht, si një shtet”, ka thënë Dedaj.

Ai në këtë intervistë ka folur edhe për barrierat që hasin bizneset kosovare kur eksportojnë drejt Serbisë, për CEFTA-në dhe anëtarësimit e plotë të Kosovës në të dhe për bilancin tregtar negativ. /Telegrafi/

Më Shumë

Votohet rekomandimi i VV-së në Prizren për faljen e 100 eurove të tatimit në pronë

Në Kuvendin e Komunës së Prizrenit është mbajtur seanca e jashtëzakonshme e iniciuar nga Lëvizja Vetëvendosje. E në këtë seancë, me votë unanime është votuar...

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për “Kobrën” dhe pesë të tjerët

Prokuroria Themelore në Prizren, ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj Dibran Hoxhën dhe pesë të pandehurit të tjerë, të dyshuar për vrasjen...

Puhi

Lajmet e Fundit