17.8 C
Prizren
E premte, 22 Tetor, 2021

Dëgjohen dy dëshmitarë në rastin ndaj ish-rektorit të Universitetit Publik të Prizrenit Ramë Vataj

Në gjykimin, e ish-rektorit Ramë Vataj, i cili në Gjykatën Themelore të Prizrenit po gjykohet për veprën penale “Cenimi i të drejtave të punësimit dhe papunësisë”, ka vazhduar edhe sot me dëgjimin e dëshmitarëve Malush Mijaku dhe Defrim Gashi

 

 

Drejtësia Sot, raporton se ish-rektori i Universitetit Publik të Prizrenit, Ramë Vataj, po akuzohet se duke vepruar në cilësi të rektorit, ia mohon apo kufizon personave tjerë të drejtën në punësim në kushte të njëjta.

Në deklarimin e tij, dëshmitari Mijaku deklaroi se përgjatë vitit 2016 punoja si zëvendës rektor i Universitetin Publik të Prizrenit.

Tutje, dëshmitari tha se përgjegjësia ime ishte ti pranojë dokumentacionet nga komisioni recensues përkatësisht nga njësia akademike dhe pas shqyrtimit të dokumenteve për kandidatët, unë si kryetarë i komisionit të studimeve i propozoja senatit për votimin e kandidatëve.

Ndërsa, në pyetjen e parashtruar nga prokurori shtetit Shahadin Destani a është e vërtetë se kandidati Miftari ka prezantuar më shumë punime shkencore se kandidatët tjerë, dëshmitari i’u kundërpërgjigj se komisioni i studimeve nuk vlerëson por vetëm rekomandon.

Po ashtu, dëshmitari sqaroi se kam qenë vetëm si zëvendës rektor për çështje arsimore, studimore dhe kërkime shkencore, e jo edhe organ ekzekutiv se a është zbatuar vendimi i organit kompetentë “SIA”.

Seanca vazhdoj me deklarimin e dëshmitari Dëfrimi Gashi, krye inspektor i arsimit në kuadër të MASHT-së.

Dëshmitari Gashi tha se çdo inspektim në ndonjë institucion arsimorë duhet të përpilohet procesverbal i cili u dërgohet edhe palëve apo institucionit përkatës.

Duke i’u përgjigjur në pyetjen e prokurorit lidhur me vendimin e inspektoratit të arsimit sipas ankesës së të dëmtuarit Vehbi Miftari, dëshmitari tha se është bërë inspektim dhe është nxjerr vendim me nr.469, ku i’u është adresuar Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti’ i cili ka qenë i obliguar ta zbatojë atë.

Më tutje, ai tregoi se në raste të moszbatimit të vendimit nga institucioni arsimor, lënda mundë të përcjellët në polici, prokurori ose në gjykatë.

Ndër të tjera, dëshmitari tha se të gjitha vendimet të cilat vijnë nga SIAS, detyrimisht duhet ë zbatohen nga institucioni ndaj të cilit është kryer inspektimi.

Ndryshe, në pyetje e parashtruar nga mbrojtësi i të akuzuarit Vata avokatit Labinot Vata, se përse nuk është zbatuar dispozita e neni 5.1 ku e dënon për kundërvajtje dhe me gjobë institucionin i cili nuk zbaton vendimin, dëshmitari tha se nuk kemi dashur për të njëjtin rast ti shqiptojmë dy herë dënim personit të njëjtë.

Para përfundimit të seancës gjyqësore i dëmtuari Vehbi Miftari, kërkoj nga gjykata që për seancën e radhës të ftohet edhe dëshmitari A.S.

Më pas, gjyqtari i çështjes Fatmir Krasniqi e aprovoj propozimin e të dëmtuarit Miftari dhe vendosi që gjykimi i sotëm të shtyhet dhe të njëjtin e caktoj me datë 05 tetor 2021 në ora në ora 09:30 ku pritet të dëgjohet dëshmitari A.S.

Më Shumë

Spitali i Prizrenit,  3 pacientë po trajtohen me Covid 19

Bazuar në raportet e dërguara nga klinikat COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në 24-orët e fundit, në trajtim janë 71 pacientë nga COVID-19,...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Nga nesër mbyllet segmenti i rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit

Rruga Brezovicë- Qendra e Skijimit do të jetë e mbyllur nga e mërkura deri të shtunën më 23 tetor. Arsyeja është fillimi i asfaltimit të...

Stuhi e fuqishme në Francë, rreth 250 mijë shtëpi pa rrymë

Një stuhi e fuqishme i ka përfshirë kryesisht pjesët veriore dhe lindore të Francës, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Përpos rreth 250 000 shtëpive...

Erdogan i jep lamtumirën Merkelit pas 16 vjetësh

Angela Merkel, të shtunën e 16 shtatorit, ka bëri udhëtimin e saj të fundit nën petkun e Kancelares së Gjermanisë në Turqi. Bosfori pa...

Këto vende në Prizren do të mbesin pa rrymë nesër

Kompania për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa zona të...

Elezi: KQZ po shpërndan materialin zgjedhor nëpër komuna, gjithçka po shkon sipas planifikimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar me shpërndarjen e materialit zgjedhor nëpër komuna. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë për media, tha...

Fletëvotimi që u gjet në oborr të shkollës në Prizren, i kishte rënë qytetarit nga xhepi

Një fletëvotim, i cili është gjetur në oborrin e shkollës “Avdyl Frashëri” në Prizren i ka rënë një qytetari nga xhepi. Kjo është parë nga...

Poeti kombëtar

Fjala e mbajtur në Shkodër me rastin e promovimit të veprave të Gjergj Fishtës, në shënim të 150-vjetorit të lindjes së tij. Nga: Sabri Hamiti Të...

Komuna e Prizrenit pa përfaqësues ligjor, kërkon të shtyhen seancat ku është palë në procedurë

Komuna e Prizrenit përmes një shkrese drejtuar Gjykatës Themelore në Prizren, ka kërkuar që të shtyhen të gjitha seancat e parapara, ku palë është...

Kë do ta përkrah LDK në Prizren, përgjigje interesante e Anton Qunit

Pas numërimit të mbi 98 përqind të votave në Prizren, Lidhja Vetëvendosje prin me 40.12 përqind ndërkaq pasohet nga Totaj me 31.29 përqind dhe...

Beatrix Ramosaj, këngëtarja që do trazojë ujërat e Big Brother VIP

Beatrix Ramosaj do i bashkohet banorëve të ‘Big Brother Vip’ këtë të premte. Lajmi është konfirmuar nga burime për ‘kryefjala.com’, që kanë zbuluar se...

Haskuka i LVV-së dhe Totaj i PDK-së sërish në garë për kryetar të Prizrenit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 99.80 % të votave në total, në tërë territorin e vendit. Sipas rezultateve preliminare shumë komuna do të shkojnë...

Dy ndeshje për të mbyllur javë e dhjetë në Superligën e Kosovës

Zhvillohet sot edhe dy ndeshje tjera në kuadër të Superligës së Kosovës. Tre ndeshjete para të luajtura për javën e dhjetë të martën, sollën shumë...

AAK-ja prin bindshëm në Rahovec

Numërimi i votave po bëhet edhe në komunën e Rahovecit, ku kandidati i AAK-së, Smajl Latifi po prin bindshëm me 49% të votave. I dyti...

Ceferin: UEFA do të vazhdojë të kundërshtojë planet për organizimin e Kampionatit Botëror çdo dy vjet

Kampionati Botëror aktualisht organizohet çdo katër vjet, megjithatë kjo nuk po duket kohë e mjaftueshme për FIFA-n të cilët duan që të mbahet çdo...

Lajmet e Fundit