23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Deklarata e fortë e mjekut italian: Mos e bëni testin për Covid-19, krijon infeksion

Mjeku italian, Roberto Petrella (specializuar në Obstetro-gjinekologji, dhe ka klinikën e tij mjekësore në Terramo), është kundër bërjes së tamponit. Sipas tij, tamponi përmban baktere dhe krijon infeksione.

Gjithashtu, mjeku italian është edhe kundër vaksinës, pasi sipas tij vaksina jo vetëm që nuk ndihmon por edhe dëmton.

Petrella ka dhënë një intervistë ekskluzive për “Shqipëria Live” ku u është drejtuar të gjithëve që të mos e bëjnë tamponin. Ai madje pyet se “pse nuk marrin pështymën me tampon, por duhet të shkojnë deri në fund të faringut?”.

“Marrja e tamponit duhet bërë në një pikë të caktuar, në brendësi të faringut e të bashkimit me kanalin e hundës, jo siç bëjnë ata, që e rrotullojnë nga të duan. Tamponi, kështu siç bëhet, prish membranat. Pra, gërvisht. Tamponi është plot me miliona baktere. Nuk është steril. Duke traumatizuar mukozën edhe në fund të kanalit të hundës, si dhe te faringu, dërgojnë baktere të tjera nëpërmjet fytit”, u shpreh ai.

Më Shumë

Mbi 7 mijë e 200 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në vend vazhdojnë të mbesin edhe 7 mijë e 221 raste aktive me COVID-19. Dje, në Kosovë...

Rrihet keq një person në Prizren

Një person  ështe sulmuar fizikisht nga tre të tjerë në Prizren. Rrahja ka ndodhur si pasojë e një mosmarrëveshjeje të momentit, ku tre të dyshuarit...

Lajmet e Fundit