31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Dënohen me nga 2 mijë euro gjobë tre të akuzuarit se rrahën të dëmtuarin në Bellanicë të Malishevës

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, i ka dënuar me nga 4 muaj burgim, V.Z, M.Z, dhe F.Z, për akuzën se në dhjetor të 2020-ës rrahën të dëmtuarin A.S në Bellanicë të Malishevës. Mirëpo, dënimi me pëlqimin e tyre iu është zëvendësuar me gjobë në shumën prej 2 mijë euro (secilit veç e veç).

Aktgjykimin ndaj tre të akuzuarve e shpalli gjyqtari Lulzim Paçarizi në seancën e së martës, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Sipas këtij aktgjykimi, dënimin me gjobë të akuzuarit duhet ta paguajnë në periudhën prej 90 ditësh dhe nëse i njëjti nuk paguhet, atëherë do të zëvendësohet me dënim me burgim, ku një ditë e burgimit do të llogaritet në shumën prej 20 euro.

Po ashtu, të akuzuarit janë të obliguar edhe në pagesën e paushallit gjyqësor në shumën prej 20 euro dhe taksën për kompensim të viktimave të krimit në shumë prej 30 euro.

Ndërsa, në mënyrë solidare të akuzuarit janë të obliguar ta paguajnë ekspertizën mjeko-ligjore në shumën prej 20 euro.

Ndryshe, të akuzuarit, V.Z, M.Z, dhe F.Z, në seancën e shqyrtimit fillestar të mbajtur më 5 maj 2022, janë deklaruar fajtorë për veprën penale që iu vihej në barrë, duke kërkuar falje dhe duke premtuar që në të ardhmen nuk do të kryejnë më vepër penale.

Prokuroria Themelore në Gjakovë, më 12 gusht 2021, ka ngritur aktakuzë kundër V.Z, M.Z, dhe F.Z, me arsyetimin se të njëjtit, më 28 dhjetor 2020, në fshatin Bellanicë, të Komunës së Malishevës, në bashkëkryerje, duke përdorur mjete të rrezikshme i shkaktojnë lëndime të lehta trupore të dëmtuarit A.S.

Sipas aktit akuzues, të akuzuarit V.Z, M.Z, dhe F.Z, për shkak të disa mosmarrëveshje të mëhershme me të dëmtuarin A.S, dhe në ditën kritike të akuzuarit Z, të organizuar posa e vërejnë të dëmtuarin A.S i cili ndalet në një market për të blerë gjëra ushqimore, e sulmojnë fizikisht me mjete të forta druri dhe metalike, ku të dëmtuari A.S merr lëndime të lehta trupore në pjesë të ndryshme të trupit, lëndime këto të përcaktuara nga ekspertiza mjeko-ligjore.

Me këto veprime, të akuzuarit ngarkoheshin se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”, nga neni 185, paragrafi 2, lidhur me paragrafin 1, nënparagraf 1.4, dhe lidhur me nenin 31 të Kodit Penal. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Poeti që kalëron me kohën

Nga: Vangjush Ziko Kam mbi tavolinë ciklin e poetit Moikom Zeqo të shkruar në vitin 2004. Janë 17 poezi, të cilat i lidh një temë...

Unë jam një kërkues kokëfortë i parajsës së humbur

Profesor i nderuar, po e realizojmë këtë intervistë dhe po e fillojmë me pyetjen më të zakonshme, në të cilën duhet të na përgjigjeni...

Vdes poeti Xhevdet Bajraj

Sot ka vdekur poeti i njohur kosovar, Xhevdet Bajraj, shkruan KultPlus. Ndërkaq, lajmin e ka bërë të ditur vëllai i tij, Fadil Bajraj nëpërmjet një...

Ky është 25 vjeçari i arrestuar për therjen me thikë në Prizren

Një person është lënduar si pasojë e therjes me thikë në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali bëjnë me dije se personi që u arrestua nën...

Dasma kthehet në tragjedi/ Dhëndrri qëlloi me armë zjarri, vret gabimisht shokun

Një dasmë u kthye në tragjedi në Indi pasi dhëndëri qëlloi për vdekje shokun e tij gabimisht, pasi qëlloi me armë zjarri në dasmën...

Akuzohej se ia ofroi 5 euro ryshfet policit kufitar në Vërmicë, dënohet me 6 muaj burgim me kusht dhe 300 euro gjobë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Klodian Durollari, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht dhe 300...

Suharekasit i hyjnë hajnat në shtëpi, i vjedhin stoli ari e para të gatshme

Një vjedhje ka ndodhur të enjten, në rrugën “Maksut Kuqi”, në Suharekë. Siç njofton Policia, një person ka njoftuar se persona të panjohur kanë hyrë...

Kapet e mitura që u shpall në kërkim nga policia në Prizren për falsifikim të parasë

Policia e Kosovës ka arritur të arrestojë të miturën që u shpall në kërkim më 10 qershor nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren,...

“E kemi gati”, nga Qeveria tregojnë se kur do t’i dorëzohet veteranëve propozimi për pensionet

Janë bërë 10 ditë që kur përfaqësuesit e veteranëve u takuan me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për kërkesat e tyre. Pas takimit ata...

Paraburgim për dy persona që dyshohet se dhunuan një vajzë në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji, të pandehurve me inicialet E.S. dhe T.J., pasi dyshohen për veprën...

Cristano Ronaldo i bashkohet Binance-s me NFT-në e tij

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, ka njoftuar partneritetin e tij ekskluziv shumëvjeçar për tokenët të pandryshueshëm (NFT) me platformën e shkëmbimit të kriptomonedhave...

Përleshje në Prizren: Theret me thikë një person, dërgohet në spital

Një ngatërresë mes të rinjve ka ndodhur sot në lagjen Ortakoll të Prizrenit, rreth orës 13:30, raporton Gazeta Sinjali. Përleshja, motivet e së cilës...

U tha se kërcënoi përmes telefonit kryetarin e Prizrenit – flet Zafir Berisha: Jam në Himarë nuk e di çka po ndodh

Kryetari i Nisma-s në Prizren, Zafir Berisha ka mohuar se ka kërcënuar përmes telefonit kryetarin e kësaj komune, Shaqir Totaj. Berisha në një përgjigje me...

Haxhiu: Qytetarët mund ta procedojnë sërish me 10 mijë nënshkrime nismën për Trustin

Iniciuesi i Projektligjit për tërheqjen e Trustit, Bekim Haxhiu, pas votës kundër sot në Kuvendin e Kosovës, tha se qytetarët e kanë edhe një...

Prizren, Suharekë/ Dy raste të dhunës në familje gjatë 24 orëve të fundit

Në 24 orët e fundit, të paktën 4 raste janë raportuar në Policinë e Kosovës për shkaktim të dhunës në familje. Një prej rasteve është...

Vdes nga një aksident i tmerrshëm gruaja shqiptare 35-vjeçe në Itali

Mesdita e djeshme ishte e kobshme për Matilda Hidrin, gruan 35-vjeçe shqiptare që jeton në Itali. Gjersa po kthehej në Genova, në autostraden Milano -...

Lajmet e Fundit