15.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

“DokuFesti” me 237 filmave nga 56 vende të botës

DokuFest XIII-ndrysho mos u mshefFestivali i filmit dokumentar dhe të shkurtër “DokuFest”, të premten, ka shpallur programin e plotë të filmave që do të projektohen në edicionin XIII, që sivjet mbahet nga 16 deri më 24 gusht.

Sipas drejtuesve të kësaj ngjarjeje kulturore, nga 2 mijë e 400 filma që kanë aplikuar, festivali ka përzgjedhur që të shfaqë 237 filma nga 56 vende të ndryshme të botës, në kuadër të gjashtë programeve garuese dhe shumë programeve të tjera speciale.

Drejtori artistik i “DokuFestit”, Veton Nurkollari, ka shprehur bindjen se përmbajtja e këtij programi do të ngjallë ndjenja të ndryshme te publiku, që do të kenë rastin të ndjekin rrëfime të treguara përmes objektivit të kamerës mbi njerëzit dhe fatet e tyre, ngjarjet e përditshmërisë në glob si dhe zhvillimet në raport me natyrën apo edhe me teknologjinë moderne, shkruan sot Koha Ditore në shtojcën Koha për Kulturë.

 

Më Shumë

Amaneti i Ernest Koliqit

Nga: Frank Shkreli Ishte 15 Janari i vitit 1975 kur bota shqiptare mësoi se Profesor Ernest Koliqi kishte ndërruar jetë, ndërkohë që njoftohej gjithashtu se...

Fury – Usyk: Sonte meçi i gjigantëve të boksit/ Ja kur dalin në ring boksierët

Lufta unifikuese e shumëpritur për titullin botëror në peshën e rëndë midis Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk do të zhvillohet në Arabinë Saudite të...

Lajmet e Fundit