22.8 C
Prizren
E premte, 25 Qershor, 2021

Duda Balje kërkon që Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë

Deputetja Duda Balje po kërkon që Kosova të hapë Zyrë Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë.

Balje këtë kërkesë ia ka bërë kryeministrit Avdullah Hoti dhe ministres së Jashtme, Meliza Haradinajt.

Përmes një statusi në Facebook, Balje ka shkruar se Kosova dhe Bosnje e Hercegovina janë shtete mike, prandaj konsideron se Kosova duhet ta hapë Zyrën Ndërlidhëse atje.

“I nderuari kryeministër Hoti, e nderuara ministre Meliza, lidhur me këtë insistojmë sepse është me rëndësi të veçantë dhe do të zgjedh probleme të shumta ditore. Kosova dhe Bosnja e Hercegovina janë shtete mike andaj edhe ne të bëjmë këtë hap!”, ka shkruar Balje.

Balje thotë se hapja e Zyrës Ndërlidhëse në Bosnje e Hercegovinë do të rriste bashkëpunimin ndërshtetëror e rajonal.

“Be vlerësojmë se hapja e një Misioni të posaçëm, sipas nenit 11 të Ligjit Nr. 03/L-122 Për Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, të tipit Zyre Ndërlidhëse e Republikës së Kosovës në Sarajevë, do të ndihmonte në zgjidhjen e këtyre problemeve, e njëkohësisht do të mund të shërbente edhe në përafrimin politik midis dy shteteve sovrane dhe do ta rriste bashkëpunimin ndërshtetëror e rajonal”, thuhet në letrën e Baljes dërguar minstres Haradinaj.

Balje thotë se mosnjohja e Kosovës nga Bosnja e Hercegovina nuk duhet të jetë barrier e pakalueshme tash e 20 vjet.

“Jemi të vetëdijshëm se mosnjohja e shtetësisë së Republikës së Kosovës së Kosovës nga ana e autoriteteve të Bosnje e Hercegovinës është problem politik dhe i formës së funksionimit dhe vendimmarrjes institucionale atje, mirëpo kjo nuk duhet të jetë barrier e pakalueshme tash e 20 vjet”, ka shkruar Balje.

Kërkesa e deputetes Balje vjen pas zhurmës së madhe të krijuar në Bosnje e Hercegovinë për çështjen e njohje së pavarësisë së Kosovë, iniciativë kjo që në presidencën boshnjake vazhdimisht bllokohet nga Milorad Dodik i Republikës Serbe.

Më Shumë

Temperaturat në Kosovë parashihen të arrijnë deri në 30 gradë Celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën do të mbajë mot i nxehtë dhe me pak vranësira. Sipas institutit, reshjet e shiu priten...

Vjehrri që e lajmëroi zhdukjen e të rejës nga shtëpia në Prizren, thotë ajo ia dërgoi një mesazh me arsyen e ikjes

Një grua nga Prizreni është zhdukur, ndërsa rastin në polici e ka lajmëruar vjehrri i saj. Sipas tij, familja nuk di asgjë rreth vendodhjes...

Modelja bukuroshe, një tifoze s*ksi e kombëtares italiane

Kombëtarja e Italisë është në super formë në këtë Kampionat Europian dhe po bën një lojë të jashtëzakonshme. Italia siguroi kalimin e grupit me...

Nxënësja Ermira Karahoda nga Prizreni zë vendin e parë në nivel Republike në garën “Shkencëtari i Ri”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve për garën "Shkencëtari i Ri”, e cila u organizua në Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe...

Detaje nga rrahja e infermierit në Dragash

Dy persona janë arrestuar pasi të njëjtit pas një mosmarrëveshje e kanë sulmuar fizikisht punëtorin e QKMF-së, të cilit i kanë shkaktuar lëndime trupore. Sipas...

Haskuka përuron tri fusha sportive në lagjen “Ortakoll”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Arhim Ajazi sot kanë bërë përurimin...

ATK-ja me njoftim të rëndësishëm për bizneset rreth shlyerjes së ndëshkimeve

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), ka njoftuar tatimpaguesit se kanë afat vetëm deri më 30 qershor që të paguajnë tatimin bazë dhe interesin në...

Shembet ndërtesa 11-katëshe derisa njerëzit po flinin

Një operacion i madh shpëtimi është duke u zhvilluar pasi një kullë 11-katëshe në Miami u shemb pjesërisht në orët e para të këtij...

Enca pranon ofertën për ta kaluar natën me para me një ndjekës, por ka një kusht

Këngëtarja, Enca Haxhia, është mjaftë aktive në rrjete sociale, ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta saj e përditshme. Madje, shpeshherë provokon imagjinatën...

E frikshme: Arinj e gjarpërinj po shfaqen në këtë fshat të Prizrenit

Banorët e fshatit Billushë të Prizrenit, janë ankuar se kanë probleme me një ari, që po shfaqet gati natë për natë në oborret e...

Aksident i rëndë në autostradën “Ibrahim Rugova” afër Prizrenit dhe Suharekës

Në autostradën “Ibrahim Rugova” konretisht në rrugën Prizren-Suharekë ka ndodhur një aksident trafiku mes tri automjeteve. Si pasojë janë lënduar dy persona. Policia njofton se...

Macron para takimit me Kurtin: Ftoj Kosovën e Serbinë të angazhohen për gjetjen e një kompromisi në dialog

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, para takimit në Pallatin Elisee në Paris kanë mbajtur një konferencë shtypi. Gjatë konferencës...

Zgjedhjet lokale, këta janë kandidatët e zyrtarizuar deri më tash për kryetar të Prizrenit

Zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 17 tetor të këtij viti, kanë bërë që partitë politike t’i përvishen punës për të prezantuar...

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

Kaq persona lejohen në një sallë dasmash

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva, ka folur për lejimin e mbajtjes së dasmave në Kosovë nga 15 qershori. Sogojeva në Shtatë...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Lajmet e Fundit