33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Euronews: Fiton PDK, qeveria e ardhshme do të vijë nën presion

Thaci ne festNjë media ndërkombëtare Euronews, shkruan se partia në pushtet e kryeministrit, Hashim Thaçi në Kosovë ka shënuar fitoren në zgjedhjet e 8 qershorit, nga një pjesëmarrje e ulët e votuesve.

Sipas kësaj ndërkombëtareje, frustrimi me varfëri të përhapur dhe korrupsionin i ka mbajtur votuesit larg. Vetëm 43% e njerëzve votojnë.

Votuesit e Kosovës janë gjithashtu të zemëruar me mungesën e progresit që kur Thaçi kryesoi shkëputjen e territorit nga Serbia në vitin 2008.

Edhe pse Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës ai ka inkurajuar serbët etnikë të votojnë kësaj radhe në mënyrë që të ndihmohen të dy vendet në anëtarësimin në BE.

Qeveria e ardhshme do të vijë nën presion të menjëhershëm me të gjeturat për shkak të një hetimi për krimet e luftës.

Sipas Euronwes, supozohet se ushtria guerile e Kosovës ka marr organe nga të burgosurit serbë të luftës dhe i ka shitur ato në tregun e zi gjatë konfliktit në fund të viteve 1990.

Më Shumë

Policia shqipton mbi 600 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 648 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Qytetarët ankohen për mbeturinat skaj rrugës që çon në fshatin Novoselan të Prizrenit

Qytetarët kanë shprehur pakënaqësi për mbeturinat e hedhura skaj rrugës që shkon nga lagja Kurillë  në fshatin Novoselan të Prizrenit.   Për zgjidhjen e këtij problemi...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit