15.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

FAK-u zbut LDK-në për vendet e rezervuara

FSK-marrshInsistimi që legjislatura aktuale ta marrë vendimin për krijimin e Ushtrisë së Kosovës ka bërë që një pjesë e opozitës ta zbusë qëndrimin e saj karshi kërkesës së minoriteteve për vazhdimin e ulëseve të rezervuara.

Meqë FAK-u s’mund të kalojë pa votat e minoriteteve, nga partia më e madhe opozitare- LDK-ja, që deri tani ka qenë kundër kërkesës së komuniteteve, kanë thënë se do ta rishqyrtojnë pozicionin nëse ka ndonjë iniciativë prej Qeverisë.

Për gjetjen e një kompromisi të hënën pritet të takohen liderët e partive politike.

Qeveria e Kosovës po kërkon me çdo kusht që legjislatura aktuale e Kuvendit t’i votojë amendamentet kushtetuese për t’i hapur rrugë krijimit të Forcave të Armatosura, në mënyrë që të mos i lihet përbërjes së ardhshme për shkak të pengesave që mund t’i vendosë Lista Serbe./Koha Ditore/

Më Shumë

Vetëvendosje në Prizren akuzon pushtetin për arrogancë dhe mospërfillje

Lëvizjen Vetëvendosje akuzon zyrtarët komunalë tw Prizrenit, për sjellje arrogante dhe mospërfillëse ndaj asamblistëve. “Që nga ardhja në pushtet, Shaqir Totaj dhe drejtorët e tij,...

Bonucci pensionohet nga futbolli

Leonardo Bonucci ka vendosur të pensionohet nga futbolli profesionist. Tashmë, italiani e ka marrë vendimin duke i dhënë fund kështu një karriere fantastike që kishte. Këtë...

Lajmet e Fundit