30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Faqet e filmave do të “zhdukin” kinematë

faqet e filmaveFaqet për shikimin dhe shkarkimin e filmave raportohet se do të marrin punën e arkave filmike deri në vitin 2017.

Faqet e shkarkimit si “Netflix” dhe “Amazon Instant Video” do të tejkalojnë me shitje DVD-t dhe Blu-ray në vitin 2016, një vit para se t’i tejkalojnë edhe arkat filmike, që do të thotë se deri në atë vit kinematë do të mbesin vetëm histori.

Sipas një studimi të kryer nga PrincewaterhouseCoopers (PwC), faqet për shkarkimin e filmave do të realizojnë fitime deri në 17 miliardë dollarë deri në vitin 2018, që do të jetë 8 miliardë më shumë sesa fitimi nëpërmjet arkave filmike.

Sidoqoftë, arkat filmike në pesë vjetët e ardhshme do të realizojnë fitime deri në 16 për qind më shumë sesa tani. Ndërkohë, “Netflix” raportohet se ka pasur të hyra deri në 24 për qind vetëm në pjesën e parë të vitit 2014.

Më Shumë

Kurti i gëzuar që studio-bunkeri i radios “Kosova e Lirë” tani është nën përkujdesjen e shtetit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur i gëzuar që studio-bunkeri ku janë përhapur lajmet e radios “Kosova e Lirë”, tani është nën përkujdesjen...

Shënohet 81-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit, Kurti viziton shtëpinë muze

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti, kryeministri Albin Kurti mori sot pjesë në ngjarjen e...

Lajmet e Fundit