22.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Fillimi i majit sjellë “Sculp’ice” në Prizren

Sculpice-PrizrenEdicioni i katërt i festivalit të akullit “Sculp’ice”, që organizohet në kuadër të festivalit SculpFest, do të mbahet më 1-3 maj në qytetin e Prizrenit.

“Sculp’ice”, do të përmbyull një cikël të suksesshëm të ngjarjeve artistike në SkulpFest, duke përfshirë prezantime të ndryshme të artistëve, krijime, punëtori, performanca dhe muzikë.

Këto aktivitete hapën rrugë për organizimin e bienalës së artit bashkëkohor Autostrada Biennale, në vitin 2017 në Prizren, e cila do të përfaqësohet nga një bord profesional, si dhe një panel kuratoral, i përbërë nga artistë vendas dhe ndërkombëtar.

Në veçanti, “Sculp’ice” është një përpjekje për të promovuar shtetin e Kosovës në rrafshin global dhe paralelisht një thirrje për promovimin e artistëve të skulpturës nga vendi e rajoni. /KL360/

Më Shumë

Artan Abrashi kryetar i ri i degës së VV-së në Prizren

Artan Abrashi është kryetar i ri i degës së VV-së në Prizren. Këtë e konfirmoi para pak çastesh zyrtari i kësaj partie në kryeqytetin historik, Adem Shabanaj. Ky i fundit,...

Azemi nga sektori privat: Qeveria na mashtroi, përgatitjet për grevë kanë filluar

Pas Sindikatës së Bashkuar të Arsimit të Kosovës, greva e radhës e organizuar në Kosovë do të jetë nga Sindikata e Sektorit Privat. Këtë...

Lajmet e Fundit