19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Tri vjet pas tragjedisë në Restelicë

RestelicaJanë bërë tri vjet që kur një ortek i borës u bë famëkeq për një fshatë të tërë të Dragashit. Shkurti i vitit 2012 ishte i kobshëm për banorët e fshatit Restelicë, ku në mëngjesin e kësaj dite, orteku i borës i cili kishte një lartësi mbi 15 metra pothuajse shkatërroi një lagje të tërë.

Përpos që u rrënuan 25 shtëpi, pesë prej të cilave rrafsh me tokë, bora mori edhe jetët e 10 banorëve të familjes Reka, të cilët ishin duke fjetur.

Nga kjo fatkeqësi natyrore ka mundur të mbijetojë vetëm vogëlushja Amsera, 7 vjeçare, e gjetur nën rrënojat e shtëpisë nga ekipet e shpëtimit.

Ky fshat malor, i cili gjendet mbi 30 kilometra në periferi të komunës së Dragashit, në trekëndëshin Kosovë-Shqipëri-Maqedoni, ka një lartësi mbidetare më shumë se 1500 metra.

Pozita jo e përshtatshme gjeografike ka bërë që fshati të pësojë shumë.

Më Shumë

Zyrtare: Bie blloku A3 i KEK-ut, përkeqësohet gjendja energjetike

Brenda një muaji, është hera e tretë që blloku A3, bie nga funksioni. Siç raportoi dje Gazeta Nacionale, blloku A3 ka renë nga funksioni mbrëm...

Kabinën përplot tym, por Blerand Hasanaj del fitues në garën e Zymit

Startin e pati të mirë dhe ashtu i shkoi në xhiron e parë të garës malore në Zym.  Megjithatë, ngasësi Blerand Hasanaj pati shumë telashe...

Lajmet e Fundit