15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Fol Hashim !

Thaci-qeveriaLideri i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherit edhe shef në largim i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, ende nuk deklarohet për ngjarjet e fundit me “Grupin e Drenicës” qysh pas vendimit të EULEX-it, për transferimin e tyre në veri të Mitrovicës.

Ai ka injoruar gazetarët kur e pyetën se çfarë po bëhet në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Kur është pyetur se çfarë po bëhet në QKUK, Thaçi është përgjigjur shkurt. “Tash kem në 11-të, faleminderit shumë…”

Kjo ka ndodhur pas nënshkrimit të një marrëveshje bashkëpunimi në mes të PDK-së dhe Shoqatës së të verbërve të Kosovës, e këta të fundit shprehën mbështetjen për Thaçin.

“Në përmjet këtij memorandumi synojmë mbështetjen për Shoqatën e të Verbërve në Kosovë, me qëllim të përmirësimit të mëtutjeshëm në infrastrukturë, për ofrimin e shërbimeve për qytetarët e verbër të Republikës së Kosovës”, shprehet Hashim Thaçi.

Shoqata kishte edhe një dhuratë për kryeministrin, siç ju referoheshin vazhdimisht përfaqësuesit e të verbërve në selinë qendrore të PDK-së.

Kryetari i tyre, Bujar Kadriu, thotë se ky memorandum personat e verbër i renditë si qytetarë të barabartë dhe dinjitetshëm, tranmseton express.

“Sot, foli me kompetencë të plotë çdo qytetarë i verbër, jeta e tij është e ndryshume për më thonë për 200 për qind”, thotë Kadriu.

Kundër të njëjtit vendim që nga orët e hershme të mëngjesit protestues, ish deputetë dhe familjarë vazhdojnë të qëndrojnë tek QKUK-ja, e numri i tyre vazhdon të rritet.

E në Mitrovicë, EULEX bënë me dije, se seanca për këtë grup ka fillur dhe aty ndodhen vetëm katër nga të pandehurit.

Më Shumë

Osmani në 25 vjetorin e Masakrës së Tusuzit: Vendosja e drejtësisë për viktimat është përkushtim i çdoditshëm i yni

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, i ka përkujtuar viktmat e Masakrës Tusuz (Lagjja e Trimave) në Prizren. Më 26 maj 1999-të, atje forcat e regjimit...

PSG nuk i ka paguar Mbappe-s rrogën e prillit dhe bonusin e shkurtit

Largimi i Kylian Mbappe nga PSG duket se ka hapur një faqe të re të kësaj sage pasi sipas mediave franceze klubi ka detyrime...

Lajmet e Fundit