5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Haskuka: Do të vazhdojmë investimet në projektet që e mbrojnë natyrën

Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka sot së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Osman Krasniqi vizituan investimin më të madh për mbrojtjen e ambientit në Kosovë: impiantin e ujërave të zeza në fshatin Vlashnje.

Me këtë rast kryetari Haskuka deklaroi se ky projekt është financuar nga Komuna e Prizrenit, Banka Gjermane për Zhvillim (KfW) dhe nga Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës si dhe është i parë i llojit të tillë në Kosovë.

“Impianti ka hyrë në funksion në dhjetor 2020 me një kapacitet prej 510 m3 në orë dhe deri më tani janë trajtuar rreth 3.2 milionë metër në kub ujë, i cili tanimë në Lumbardh derdhet i pastruar”, tha kryetari Haskuka.

Ai po ashtu deklaroi se Komuna e Prizrenit do t’i vazhdojë investimet në projektet që e mbrojnë natyrën.

Më Shumë

Veselaj-Gutaj i përgjigjet Vetëvendosjes: Arsimin e kemi gjetur të degraduar në Prizren

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizrenit, Luljeta Veselaj-Gutaj, i është përgjigjur akuzave të Vetëvendosjes, për gjendjen e arsimi në këtë qytet. Ajo tha se...

Filigrani prizrenas ngjall interesim te studentë të huaj

Mjeshtërit e filigranit në Prizren janë kthyer në trajnerë të shumë të rinjve që duan të dinë e të merren me këtë zeje. Përveç...

Lajmet e Fundit