10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Haskuka:Lidhja e Prizrenit na obligon që të punojmë për interesat e kombit tonë

Kryetari i komunës Mytaher Haskuka së bashku me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës,  Glauk Konjufca, ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku dhe zëvendëskomandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Enver Cikaqi për nder të 143 vjetorit të themelimit të Lidhjes së Prizrenit, vendosën lule në oborrin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, e cila ka një rëndësi të papërshkruar në historinë e kombit tonë.
“Më 1878, rreth 34 vite para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë dhe 130 vite para pavarësisë së Kosovës, u bë përpjekja e parë e 300 burrështetasve tanë për mbrojtjen e trojeve shqiptare, të cilët e themeluan këshillin qendror që i formoi komisionet dhe qeverinë e parë shqiptare, që funksionoi deri në vitin 1881”, tha Haskuka.
“Në këtë aspekt, edhe ne si pasardhës të këtyre delegatëve, duhet të punojmë bashkërisht, me të njëjtin qëllim, për t’i mbrojtur interesat e kombit shqiptar”.

Më Shumë

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj zyrtarëve të Komunës së Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, me kërkesën e përfaqësuesit të Komunës së Prizrenit, avokatit Blerim Mazreku, i cili nuk i posedonte shkresat e lëndës,...

Policia në Prizren ndalon një person të dënuar me një vit e 25 ditë burg

Me 23 shtator 2022, policia në Prizren ka ndaluar një person të kërkuar me urdhër arrest të gjykatës i cili me aktgjykim të plotfuqishëm...

E diela me diell

Lajmet e Fundit