33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Hiqen rampa dhe parkingu ilegal në Brezovicë

prishje ne brezovicMinistria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë sot rrënimin e rampës në Brezovicë, që ishin vendosur para disa vitesh me një vendim të strukturave paralele serbe në lë Komunë.
Lidhur me këtë aksion, ministri në detyrë i Mjedisit, Dardan Gashi ka postuar në Facebook informatën dhe foton:

“Me problemet e Brezovicës, që nuk janë pak, e nisëm me rrënimin e rampës, që në shqipen e pastër po i thuhet laurë. Laurën dhe parkingun e hoqëm në bashkëpunim me Komunën e Shtërpcës, ndonëse me vonesë nga kjo e fundit”.

“Komuna e Shtërpcës e kuptoi besoj se ishte ilegal veprimi i saj shumë vjet me radhë, për të përfituar materialisht nga vizitorët dhe e them me bindje që po vjen koha që edhe komuniteti serb në Kosovë të trajtohet i barabartë dhe jo i ledhatuar, sepse është për të mirën e tyre. Për sundimin e ligjit. Ndërkohë ju faleminderit që po e ndani kohën me mu këto ditë, me aksionet tona si ministri. Po përpjekem që veprimet t’i konsideroj punë, jo fjalët”.

Më Shumë

Rrëfimi i fotoreporterit që xhiroi largimin e forcave serbe nga Prizreni

Muaji qershor për shumicën e qytetarëve të vendit është i spikatur për shkak se pikërisht në këtë muaj vendi u çlirua nga Serbia. E,...

95 vite më parë lindi revolucionari argjentinas Ernesto Che Guevara

Sot 95 vite më parë ka lindur revolucionisti dhe autori argjentinas Ernesto (Che) Guevara,  një figurë mjaft e njohur e shekullit XX-të, shkruan KultPlus. Ernesto...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit