19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Institutet paraklinike funksionojnë në kushte shumë të rënda

Insituti PatologjikInstitutet paraklinike në QKUK, janë në një gjendje të rëndë infrastrukturore. Mungesa e mjeteve të punës dhe materialeve për kryerjen e analizave të ndryshme në Institutin Patologjik po bënë që shpesh herë diagnozat e pacientëve të gabohen.

Institutet paraklinike të QKUK-së nga dukja e jashtme të lënë përshtypjen se çdo gjë shkon si duhet, por nga brenda është krejtësisht një pamje tjetër.

E salla e Institutit patologjik, ku kryhen analizat histopatologjike sic janë biopsitë, të cilat janë mëse të nevojshme për diagnostikimin e pacientëve kosovar, është në kushte jashtëzakonisht të rënda. Mostrat e mara për analiza ruhen në kavanoze qelqi, në enë me mbishkrimet ”Djath”, ” Tranguj”, ”Domate” etj. Nuk ka frigoriferë për ruajtjen e materialeve, kundërmon erë e rëndë.

Drejtoresha e instituteve, Suzana Manxhaka- Kërliu, vlerëson se gjendja në të cilën punohet në këto institute, në veçanti në atë patologjik, lë për të dëshiruar. Ajo thotë se përballen me mungesë të mjeteve elementare të punës sic janë thikat, dorëzat, reagencat etj.

“Nuk kemi thika, thikat tona janë si të pazarit, nuk kemi letër, dorëza, e mos të flasim për mjete të tjera të sofistikuara”, thotë Manxhuka, transmeton RTK.

Në Institutin Patologjik çdo ditë kryhen rreth 150 analiza histopatologjike, por kushtet jo të mira të punës dhe mungesa e materialit punues kanë bërë që diagnozat e dala nga këto analiza të mos jenë të besueshme nga pacientët kosovarë, të cilët çdo ditë kërkojnë mendime shtesë në vendet e tjera të rajonit. Këtë e pranon edhe vetë drejtoresha Manxhuka.

”Ka raste kur pacientët vinë e thonë që rezultatet tona janë të gabueshme. Po si të mos jenë kur në skemi kushte për punë”, thekson ajo.

E për gjendjen e rëndë në institucionin që ajo drejton, Manxhuka fajëson udhëheqësit e QKUK-së dhe ata të Fakultetit të Mjekësisë. Ajo thotë se ka kërkuar investime disa herë nga këto dy institucione, por siç duket kërkesat kanë mbetur në sirtarë.

Zëdhënësi i QKUK-së, Shpend Fazliu, mungesën e investimeve në institute e arsyeton me buxhetin e vogël që ka QKUK-ja. Fazliu pranon faktin se Institutet funksionojnë në kushte shumë të rënda, por premton se do të ndërmarrin hapa të shpejt në përmirësimin e gjendjes.

Ndërsa dekani i Fakultetit të Mjekësisë, Naim Haliti, tha nëpërmjet telefonit se që nga fillimi i vitit kanë kërkuar nga Rektorati i UP-së për të përmirësuar kushtet në institutet arsimore, por ende në realitet nuk ka ndodhur gjë.

Zyrtarë nga Inspektorati Sanitar i Agjencisë së Veterinarisë dhe Ushqimit, ditë më parë kanë deklaruar se kanë dhënë afat kohor për të ndryshuar gjendjen në institute. Në të kundërtën, ata paralajmërojnë mbylljen e tyre.

Më Shumë

Dr. Edlira Gashi- Batiu anëtarësohet në Vetëvendosje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! në Prizren Artan Abrashi dhe deputeti Arbër Rexhaj kanë mirëpritur anëtarësimin e Dr. Edlira Gashi- Batiu. “Ajo ka përfunduar Fakultetin e...

Ylli – Bashkimi, çerekfinalja e parë e ‘Play-off’-it

Bashkimi sot do të fillojë rrugëtimin e tij në "Play-Off" të Prince Caffe Superligës. Rivali i parë i fazës çerekfinale është skuadra e Yllit, i...

Lajmet e Fundit