11.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Rompuy sot në Prishtinë, Bildt nesër

Rompuy-Jahjaga7-01Presidenti i Këshillit të Evropës, Herman Van Rompuy sot mbërrin për vizitë në Prishtinë, I cili do të takohet me presindenten e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeparlamentarin, Jakup Krasniqi, dhe me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Vizita e presidentit të Këshillit të Evropës vjen menjëhërë pas mbledhjes së fundit të tij, të mbajtur më 28 qershor, ku në Samitin e liderëve të Bashkimit Evropian formalisht është miratuar autorizimi për fillimin e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim–Asociimit me Kosovën, si dhe vendimi për hapjen e bisedimeve me Serbinë për pranim në Bashkimin Evropian.

Siç transmeton Koha, Rompuy sot do të vizitojë edhe Beogradin.

Ai pritet që në Beograd e në Prishtinë të sjellë mesazhin për detyrat e shtëpisë që presin këto dy vende para se të aderojnë në familjen e Bashkimit Europian.

Këshilli i BE-së është institucioni i tretë me radhë nga shtatë institucionet e BE-së, sipas listimit të bërë me Traktatin e BE-së.

Këshilli i Evropës me seli në Strasburg është një organizatë ndërkombëtare që promovon të drejtat e njeriut, zhvillimin demokratik, sundimin e ligjit dhe bashkëpunimin kulturor, dhe është i ndarë plotësisht nga Bashkimi Evropian.

Ndërkaq, Ministri i Jashtëm i Suedisë, Carl Bildt do të vijë të martën për vizitë në Kosovë. Një ditë para se të vijë në Prishtinë, ai do të qëndrojë në Beograd. Vizita e tij në Serbi dhe Kosovë, ka për qëllim mbështetjen e shtetit suedez për të çuar përpara zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve në mes të dy vendeve.

Më Shumë

A do të shkarkohet Tuchel? Në Gjermani zbulojnë vendimin e Bayern Munich

3 humbje në 3 ndeshjet e fundit “minojnë” të gjithë sezonin e Bayern Munich. Bundesliga bëhet një mision thuajse i pamundur pas humbjes së...

Moti sot: Me vranësira dhe diell, temperaturat deri në 14 gradë Celsius

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira, të cilat më të shtuara pritet të jenë në orët e mëngjesit. Siç raporton...

Lajmet e Fundit