14.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Nëntor, 2021

Jasharaj: Gjysmëvjetori i dytë mund të nisë me grevë

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, i ka bërë thirrje sërish Qeverisë që të fillojë zbatimi i Ligjit të Pagave.

Sipas tij, nëse deri në janar të vitit të ardhshëm nuk hyn në fuqi ky ligj, do të ketë protesta masive, madje edhe grevë të përgjithshme në tërë sistemin arsimor .Tutje, ai tha se janë duke i bërë të gjitha përgatitjet për protestën e 4 dhjetorit, duke i parashikuar edhe masat sa i përket COVID-19.Ai për gjithë këto masa po kërkon edhe përkrahjen e prindërve, për çka ka thënë se janë duke zhvilluar takime.

“Në takimet që kemi pasur me kryetarët e nivelit komunal ata duke e bartur mesazhin e punëtoreve të arsimit kërkuan që SBAShK të fillojë me veprime sindikale sepse ka muaj që kemi tentuar të ulemi e të bisedojmë për ligjin e pagave për të cilin nuk kemi asnjë informatë ku kryeministri Kurti madje edhe zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci e tha në se ligji është duke u punuar. Mirëpo nuk jemi thirrur asnjëherë mirëpo kemi dyshime se çka është punuar. Ne jemi duke bërë përgatitjet për protestën 4 dhjetorin  sepse do të jetë në kufizuar të njerëzve për shkak të Covid-19. Jemi duke zhvilluar takime me Këshillat e Prindërve duke kërkuar edhe mbështetjen e tyre”.

Protestë të madhe më 18 dhjetor ka paralajmëruar ai, duke sqaruar se nëse edhe kjo masë nuk funksionon atëherë gjysmëvjetori i dytë në vend të ziles mund të nisë me grevë. Ai ka shtuar se po mundohen të bëjnë presion te Qeveria që të zgjidhë çështjen përmes dialogut.

“Nëse vazhdohet kështu ngase kam frikë se Ligji i pagave nuk do të kalojë. Aq më tepër institucionet duhet të jenë të vëmendshme ngase këtë vit e filluam me një muaj vonesë. Mirëpo nëse Qeveria hesht ndaj kërkesave tona atëherë nuk na tregon çfarë është duke u punuar me Ligjin e pagave do të vijë protestë më e madhe e 18 dhjetorit. Nëse as ajo nuk rezulton me sukses gjysmëvjetori në vend të ziles mund të na presë me grevë të përgjithshme prej çerdheve deri në universitet”.

“Kërkesë kyçe është ligji i pagave që Qeveria të na takojë të shohim se a është prekur sistemi arsimor. Dhe pastaj të procedohet në parlament dhe në janar të vitit të ardhshëm të fillojë së impelemtuari Ligji i pagave. Përndryshe nëse nuk ndodh mund të na gjejë me greva. Ne po mundohemi të bëjmë presion te Qeveria që të zgjidh çështjen përmes dialogut”./EO

Më Shumë

Haskuka voton në ora 10:00

Kandidati i LVV-së për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, voton sot në shkollën e mesme të lartë teknike “11 Marsi”. “Në ora 10:00, kandidati për...

13,39 për qind të votave të numëruara në Prizren, prin Totaj

Në Prizren janë numëruar 13,39 për qind të votave deri më tani. Shaqir Totaj i PDK-së është duke prirë me 61,59% ndërsa Mytaher Haskuka me...

Për çka akuzohej Ibrahim Qadraku, i arrestuari i dytë për grabitjen në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar dy personat e dy shuar për grabitjen e armatosur në Prizren. Lajmin për arrestimin e tyre e ka dhënë...

Përqindja në zgjedhje deri në orën 15:00 në Prizren

23,98% e qytetarëve kanë shfrytëzuar të drejtën për të votuar deri në këtë orë sipas të dhënave të fundit nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Sipas këtyre...

49 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 49 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nëntorit 1972 në Tiranë të pranishëm...

Sipas KQZ-së, Haskuka prin kundër Totajt

KQZ vazhdon të proceson votat e numëruara në Prizren. Kandidati i LVV-së, Mytaher Haskuka, po prin ndaj kandidatit të PDK-së, Shaqir Totaj. Haskuka 23.716 vota Totaj 23.238...

Përplasje e ashpër në Kuvendin e Shqipërisë [video]

Një debat në distancë mes deputetëve Ervin Salianji dhe Erion Braçe rrezikoi të përshkallëzohet në konflikt fizik mes të dyve. Gjatë fjalës së tij në...

Mehrije Braha feston ditëlindjen, mësoni sa vjet mbush këngëtarja

Këngëtarja e njohur kosovare, Mihrije Braha, sot feston ditëlindjen. Mihrija sot ka mbushur plot 54 vjet. Ajo është e martuar me Naim Abazin dhe kanë një...

Një pjesë e Prizrenit sot nuk do të ketë ujë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor”, në Prizren ka njoftuar se disa lagje do të mbesin sot pa ujë. Sipas njoftimit, lagjet që do të...

Përvjetori i lindjes së rilindasit Jeronim de Rada

Më 19 nëntor 1814 në Makia të Kalabrisë u lind rilindasi Jeronim de Rada. Mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të...

NBA/ Bucks fitojnë super duelin me Lakers

Milwaukee Bucks ka arritur fitoren në super duelin e së mërkurës përballë Lakers. Në një natë plot aksion, u zhvilluan 11 ndeshje që sollën edhe...

Suharekë/U fsheh në tavanin e shtëpisë, si tentoi 27 vjeçari të vidhte në shtëpinë e mërgimtarit

Është arrestuar mbrëmë një person me inicialet J.B., 27 vjeçar pasi që i njëjti ka tentuar të kryej vjedhje në një shtëpi në Suharekë,...

Zbulohet plani i hajnave pasi dështuan të vjedhin në argjendarinë në Prizren, ja si ranë në duart e policisë

Policia Rajonale e Prizrenit dhe Prokuroria Themelore e Prizrenit, me anë të një konference për media kanë zbuluar detaje për tentim-grabitjen në një argjendari...

Szunyog në Prizren: Pjesëmarrja në zgjedhje mundësi për të qen vendimmarrje

Shefi i Zyrës së BE-së në Prishtinë, ambasadori Tomash Szunyog ka qëndruar sot në qendrën e votimit “Abdyl Frashëri” në Prizren, për të përcjellë...

Carlo Tagliavini më 1942: Sllavët kanë ndikuar pak në shqipen e Kosovës, elementet shqiptare janë të shumta te serbët e bullgarët!

Aurenc Bebja Gazeta “Tempo”, më 30 prill 1942, në faqet 20-21, ka botuar shkrimin e gjuhëtarit italian Carlo Tagliavini mbi origjinën e shqiptarëve të Kosovës....

Arrestohet një burrë në Rahovec, sulmoi fizikisht nusen e djalit

Është arrestuar një burrë pasi ka sulmuar fizikisht nusen e djalit të tij në Rahovec. Gruaja ka marrë trajtim mjekësor në QKMF. “Është arrestuar i dyshuari...

Lajmet e Fundit