17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

KDTP-ja me ndihmën e boshnjakëve synon postin e nënkryetarit në Prizren

prizreni5Drejtuesit e Degës së KDTP-së dhe ata të CDU-së kanë arrtur pajtimin që brenda Kuvendit të Prizrenit të formojnë grupin e përbashkët të këshilltarëve, që do të përbëhet nga dy këshilltarë turq dhe një boshnjak.

Dy partitë që janë në koalicion me PDK-në kanë theksuar se ujdia e tyre është parimore dhe se mirëpresin që këtij grupi t’i bashkëngjitet edhe përfaqësuesit e partive minoritare. Por, lëvizja e CDU-së ka demantuar përpjekjet për unifikimin e partive boshnjake brenda KK-së në Prizren.

“Thjeshtë ne nuk kemi parë vetën brenda grupit me “Vakat”-in dhe NDS-në. Kemi dashur që të kemi një grup të qëndrueshëm dhe këtë e kemi arritur me KDTP-në…”, ka thënë kryetari i CDU-së Hamza Balaj për Koha Ditore.

“Besoj se e kemi ndërlidhur interesin e dyanshëm të komuniteteve tona. Interesi ynë është që grupi ynë të marrë postin e nënkryetarit për komunitete”.

Kryetari i Degës së KDTP-së, Levent Bush ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes me CDU-në./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Nagavci e konfirmon se nuk do të kompensohen mësimdhënësit: Komunat s’i çuan listat për paga në Thesar

Ministrja e Arsimit, Arbëri Nagavci ka thënë se Komunat nuk i kanë çuar listat e mësimdhënësve për paga në Thesar. Nagavci përsëri ka konfirmuar se...

Anulohet lufta në mes të Joshuas dhe Furyt: Promovuesi Heran jep detajet

Eddie Hearn ka deklaruar se ndeshja e propozuar mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt është anuluar. Një ndeshje ëndrrash mes dy peshave të rënda britanike...

Bota sot

Lajmet e Fundit