25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Kërcënon presidenti bjellorus: Ukraina do të bëhet rrafsh me tokë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Lukashenko, ka thënë se SHBA-të po e shtyjnë Evropën drejt një konflikti të armatosur me Rusinë në Ukrainë, me qëllimin e dobësimit të Rusisë dhe shkatërrimin e Bjellorusisë.

“Shtetet e Bashkuara po e shtyjnë Evropën drejt konfliktit ushtarak me Rusinë në territorin e Ukrainës. Nuk e fshehin planin e tyre. Janë arritur marrëveshje për vitet në vijim. Qëllimi është dobësimi i Rusisë dhe shkatërrimi i Bjellorusisë”, shtoi Lukashenko, transmeotn Telegrafi.

Lukashenko që është pothuajse lideri i vetëm në botë që mbështet agresionin rus në Ukrainë, dhe ia hapi kufijtë Rusisë për të filluar pushtimin e Ukrainës nga territori i saj dhe stacionoi artilerinë ruse nga e cila bombardonte qytet ukrainase, vazhdimisht propagandon në dobi të Kremlinit dhe mbron fuqishëm vendimet e presidentit rus Vladimir Putin.

Ai madje ka paralajmëruar se “Ukraina do të bëhet rrah me tokë”.

“Kolapsimi i Ukrainës tashmë ka filluar. Politikanët polak, lituanez dhe të tjerë – duket se presin se do të kenë të ardhme në realitetin e ri gjeopolitik”, shtoi presidenti bjellorus.

Sipas tij, ata po e përsërisin gabimin e 30-ta dhe 40-ta të shekullit të kaluar. /Telegrafi/

Më Shumë

I dyshuari që shpërndante drogë në Prizren, vetaksidentohet duke ikur nga policia

Një burrë teksa ishte duke ikur nga policia nën dyshimin për shpërndarje të substancave narkotike, është vetaksidentuar në Prizren. I dyshuari ka pësuar lëndime trupore,...

Kroacia dhe Shqipëria ndahen në paqe

2:2 ka përfunduar ndeshja në mes të Kroacisë dhe Shqipërisë. Ishte kombëtarja shqiptare ajo e cila realizoi e para, me Qazim Laçin, i cili realizoi...

Lajmet e Fundit