18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Komuna e Malishevës dhe MAPL financojnë ndërtimin e kanalizimit Banjë-Bellanicë

MalishevaKomuna e Malishevës dhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL), kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi, në bashkëfinancimin në projektin e ndërtimit të rrjetit të kanalizimit Banjë-Bellanicë.

Projekti, është vazhdim i ndërtimit të rrjetit kryesor të kolektorit të ujërave të zeza, që parashihet të lidhen rreth tetëdhjetë përqind të fshatrave të Malishevës.

Bazuar në marrëveshjen e nënshkruar, ky projekt kap një shumë prej 146 584 euro, ku sipas marrëveshjes, Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) merr përgjegjësinë e financimit të pjesë më të madhe të projektit, në vlerë prej 100 mijë euro, ndërsa pjesa tjetër prej 46 584 euro, do të financohet nga Komuna e Malishevës.

Ndërtimi i kolektorit të ujërave të zeza, është njëri prej projekteve më të mëdha që është duke u realizuar dhe ka një shtrirje të gjatë nga lindja në perëndim të Malishevës, përkatësisht nga fshati Temeqinë, deri në fshatin Bubël, ku pjesa më e madhe e këtij kolektori, tashmë është ndërtuar, ndërsa në këtë rrjet të kanalizimit, pritet të lidhen shumica e fshatrave të Malishevës, që kanë rënie në kolektorin, i cili shtrihet përreth lumit Mirusha./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

DokuFest dhe Sida vazhdojnë partneritetin për avancimin e kreativitetit dhe shkëmbimit kulturor

DokuFest dhe Agjencia suedeze për zhvillim dhe bashkëpunim ndërkombëtar (SIDA) të mërkurën kanë njoftuar se partneritetin e nisur vite më parë do ta vazhdojnë...

“Mazrreku” kampion i turneut “Java e Dëshmorëve të Hasit”

Në një ndeshje finale të mbajtur me entuziazëm të madh, ekipi "Mazrreku" ka triumfuar në Turneun Tradicional "Java e Dëshmorëve të Hasit", duke mposhtur...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit