16.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Kosova për Lidhjen e Prizrenit: Mbrojtja e tërësisë territoriale i bashkoi shqiptarët

Historiani Parim Kosova duke folur për 143 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit ka treguar më shumë detaje historike për formimin e kësaj organizate politike dhe ushtarake.

“Sot u arrit që të shënohet 143 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit e cila është formuar në një kohë që ishte jashtëzakonisht dramatike jo vetëm për hapësirën shqiptare, por edhe për Europën Juglindore dhe Europën në tërësi për shkak që jemi në shekullin e formimit të kombeve dhe shteteve-kombe. Në vitin 1856 faktori ndërkombëtar kishte kaluar krizën e parë të madhe lindore dhe kishte filluar kriza e dytë lindore e viteve 1875-1878?.

“Vorbula e luftës ruso-osmane solli situata të palakmueshme ngase Perandoria Osmane e humbi luftën në Traktatin e Shën Stefanit sipas të cilit gjysma e tokave shqiptare i takonin Bullgarisë, Serbisë dhe Malit të Zi. Në këto rrethana dramatike të gjithë patriotët e asaj kohe të të gjitha trevave shqiptare u tubuan në Prizren dhe formuan organizatën politike dhe ushtarake – Lidhja Shqiptare e Prizrenit”.

Ai, në Info Magazine të Klan Kosovës, tha se të gjithë akterët politikë dhe ushtarakë që u tubuan në Prizren ishin njëzëri për shkak se mund të ndodhte që Shqipëria të mos ekzistonte më.

“Mbrojtja e tërësisë territoriale i bashkoi të gjithë shqiptarët. Arritën delegatët nga e gjitha hapësira shqiptare, formuan këtë organizatë politike dhe ushtarake, vepruan në fushën diplomatike, sensibilizuan çështjen shqiptare dhe në Kongresin e Berlinit dërguan peticione dhe memorandume të ndryshme. Duhet theksuar se Lidhja Shqiptare e Prizrenit arriti që përmes veprimtarive të saj dhe luftimeve të përgjakshme që zhvilloi në mbrojtje të tërësisë territoriale shqiptare detyroi faktorin ndërkombëtar që të revidojë edhe vendimet e Kongresit të Berlinit”.

Doktori i shkencave të historisë ka deklaruar se me veprimtarinë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit u sensibilizua çështja shqiptare.

“Fuqitë e mëdha nuk kishin qëndrim pozitiv për shqiptarët, pasi për ta ekzistonte Perandoria Osmane dhe populli shqiptar ishte nën robërinë osmane. Me veprimtarinë e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit u sensibilizua çështja shqiptare, kështu që të gjithë konsujt në Prizren, Manastir, Janinë, Shkup e Shkodër njoftonin çdo orë ministritë e punëve të jashtme me të gjitha ngjarjet që ishin këtu”.

Ai ka pohuar se Lidhja e Prizrenit ishte bashkimi më i madh i shqiptarëve pas Kuvendit të Lezhës.

Më Shumë

Gjarpërinjtë në Prizren luftojnë kokë më kokë me njëri-tjetrin

Dy gjarpërinj janë hasur në rrugët e fshatit Billushë të komunës së Prizrenit. Lexues të Klankosova.tv kanë dërguar pamje ku shihen gjapërinjtë që ishin të...

Një grua ndërron jetë në Spitalin e Prizrenit, dyshohet se kreu vetëvrasje

Dyshohet se një grua, në rrugën “Janina” në Prizren, i ka dhënë fund jetës së saj, mëngjesin e djeshëm, rreth orës 10:00, raporton Gazeta...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.   Bazuar nga raportimet që kanë...

Dorëheqja e Ruçit, orientim drejt presidencës?

Kongresi i Jashtëzakonshëm i Partisë Socialiste, në 30-vjetorin e kësaj të fundit, ishte “i jashtëzakonshëm” jo vetëm si përvjetor, por edhe për dorëheqjen e...

Burrat e famshëm që tradhëtuan gratë e tyre

1. Ben Affleck Shpejt pasi aktori dhe Jennifer Garner konfirmuan divorcin, nisën thashethemet se Ben kishte një histori me dadon e shtëpisë, e cila më...

Bekim Fehmiu e kishte lënë testament që kjo poezi të recitohej në mbledhjen komemorative

“Njeriu këndon pas luftës” nga Dushan Vasiljev, për të cilën Bekim Fehmiu e kishte lënë testament që të recitohej në mbledhjen komemorative në Prishtinë. Unë...

Kritikoi Kinën/ 500 policë në redaksinë e një gazete, i kontrollohen kompjuterët

Rreth 500 policë i bastisën zyrat e gazetës “Apple Daily” në Hong Kong. Autoritetet pretendojnë se raportimet e kësaj gazete e shkelin ligjin kombëtar...

Të shtunën dhe të dielën nuk do të ketë vaksinim anti-Covid në Prizren, procesi vazhdon të hënën

Të shtunën dhe të dielën nuk do të realizohet procesi i vaksinimit anti-Covid në Prizren. Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka njoftuar të...

Fillon realizimi i analizave biokimike në QMF në Gjonaj të Hasit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj dhe drejtorin e Qendrës Kryesore të...

“A je për me ba dashni?” Enca i përgjigjet fanses: Çdo ditë

Enca Haxhia ditën e djeshme bëri një status në ‘Instastory’ ku të gjithë fansat mund ta pyesnin dhe të shuanin kuriozitetin rreth jetës private...

Prizren/ Asfalti i derdhej nga kamioni, shoferi e kupton pas 300 metrave

Sot në rrugën e Krushës në Prizren, një kamion kishte rrezikuar trafikun dhe për pak sa nuk kishte shkaktuar aksident me disa vetura. Sinjalizuesit e...

”Do të bëjë ‘copa-copa”-Burri i kërkon falje gruas në Suharekë

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Suharekë të enjten e ka dënuar me 700 euro gjobë të akuzuarin për lëndim të lehtë trupor dhe...

Kolona të gjata në Morinë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Në pikën e kalimit kufitar të Morinës vijon të ketë fluks të madh udhëtarësh nga Kosova por jo vetëm, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë...

Vildania në të brendshme transparente duket për mrekulli

Vildane Zeneli po vazhdon me postimin e fotove tepër seksi në rrjetet sociale Bukuroshja dhe njëra prej fotomodelëve më të njohura kosovare që jeton jashtë...

Kthen në bibliotekë librin e marrë para 80 vjetësh

Zyrtarët nga një bibliotekë e Ontario thanë se një libër i kthyer së fundmi ishte vonuar për 80 vjet, shkruan faqja e internetit notizie.it. Biblioteka...

Teatri i Prizrenit në përvjetorin e vdekjes së Bekim Fehmiut hedh lule në Lumbardh

Sot, në 11 vjetorin e kalimit në amshim të aktorit kombëtar me përmasa ndërkombëtare, Bekim Fehmiut, stafi i teatrit të qytetit të Prizrenit, “Bekim...

Lajmet e Fundit